Προς το περιεχόμενο

Σπιτικό studio


santa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια εγω θελω μια καρτα για να κανω καλα την δουλεια μου.

 

Οκ, φίλε. Μην παρεξηγείς, είναι χούι να παρασυρόμεθα (!) σε συζητήσεις. Μην περιμένεις μασημένες μπουκιές, πληροφορίες σου δίνουν για να τις αξιοποιήσεις σύμφωνα με την ικανότητα κρίσης που έχεις. Ο musictech στα είπε ωραία : αν θες ευκολία χρήσης πάρε την Audiophile.

 

Φιλικά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η ποιότητα είναι κάτι το σχετικό. Πως την εννοείς; Χαμηλό θόρυβο για παράδειγμα; Μεγάλο εύρος δυναμικών; Καλύτερη απόκριση στα μπάσα;...είναι και οι δύο κάρτες ίδιας κατηγορίας. Σε αυτά τα λεφτά και για αυτό που ψάχνεις δεν θα βρεις μεγάλες διαφορές. Είναι και οι 2 αξιόπιστες και δοκιμασμένες. Οπότε, μην αγχώνεσαι πάρα πολύ. :)

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με προβληματησε ο αγαπητος musitech και εκει π πηγαινα σφαιρατος για την υπεροχη 1212m, με εκανε να το ξανα σκεφτω.Ειδηκα αν συναντησω και προβληματα συνδεσμολογιας,θα ειναι εντελως ελεος η κατασταση!

 

αλλα και παλι δεν νομιζω να χρησημοποιησω τιποτα τεραστια καλωδια. δεν ξερω κιολας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

--αν εισαι απειρος θα φας χοντρο μπερδεμα για να την ''καταλαβεις''(το royting της...)...αν δεν εχεις μεγαλην σχεση δηλ. με το αντικειμενο...θα ταλαιπωρηθεις..

 

 

αυτο ειναι κατι παραπανω απο αληθεια...την εχει και ενας φιλος μου και μολις ειδα τι ειχε πανω... :?

 

 

αν θελεις κατι πιο "απλο" (οχι με την εννοια "μπακαλικο" αλλα κατι πιο ευκολο στη χρηση) τσιμπα την audiophile.m-audio εχω και εγω και οι λειτουργιες της και ολο το "στησιμο" γενικα ειναι αρκετα απλο.

 

λιγοτερες εννοιες στο κεφαλι=περισσοτερη προσοχη στη μουσικη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα DB του σηματος που χανονται δεν μου απαντα καποιος τι γινεται ομως.

 

Δεν σε καταλαβαίνω. Δεν χάνονται DB σήματος λόγω unbalanced συνδεσμολογίας αυτής καθ'αυτής. Θα έχεις όμως πτώση έντασης αν χρησιμοποιήσεις unbalanced συνδεσμολογία σε καλώδια μήκους πάνω από 2-3 μέτρα. Η απορία σου ποια είναι ακριβώς;

 

 

Γεράσιμος

..χμ δεν εχω καμιαι απορια !Εγω ξερω οτι χανονται db σηματος και στο in και στο out ...και προσπαθω να σας πεισω γιαυτο για να καταλαβετε οτι εχει σημασια.

Ασχετα με το μηκος μονο με το πρωτοκολλο unbalanced εχεις χαμηλοτερο σημα (λεω τιποτα παραλογο??)

------------------->οποτε συμπεραμα unbalanced συνδεση--->χανεις db

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ρε παιδια δεν θα βγαλω ακρη με τπτ? :roll:

 

...file santa αν εχεις ορεξη και διαβασεις τις οδηγειες της ΕΜU (apo to pdf μεσα στο cd oxi απο το βιβλιαρακι που σου δινουν μαζι) τοτε δεν θα συναντησεις προβ.

Λογω των adat i/o θα μπορεις αργοτερα να επεκταθεις κιολας.

...αλλιως audiophile 192

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OFF-TOPIC

 

Εγω ξερω οτι χανονται db σηματος και στο in και στο out ...και προσπαθω να σας πεισω γιαυτο για να καταλαβετε οτι εχει σημασια.

Ασχετα με το μηκος μονο με το πρωτοκολλο unbalanced εχεις χαμηλοτερο σημα (λεω τιποτα παραλογο??)

------------------->οποτε συμπεραμα unbalanced συνδεση--->χανεις db

 

Συγγνώμη για το off-topic αλλά,

 

- μία balanced σύνδεση δουλεύει στα +4dΒu (1.23V) ενώ μία unbalanced στα -10 dBV (316mV). Αυτό όμως δεν είναι "πτώση" έντασης. Πτώση έχεις μόνο σε περίπτωση που έχεις απώλειες κατά τη μετάδοση.

 

- αν η συσκευή σου έχει unbalanced i/o και βάλεις balanced καλώδιο μπορεί και πάλι να έχεις πτώση έντασης εώς 6dB, αν στο καλώδιο δεν έχεις συνδέσεις και το pin 2 και το 3 με τη γείωση, καθώς έτσι στέλνεις τη μισή τάση. Πάλι όμως δεν φταίνε οι unbalanced συνδέσεις για αυτή τη πτώση.

 

- αν ενώσεις με unbalanced καλώδιο 2 balanced i/o μπορεί να έχεις "πτώση" έντασης, αλλά είναι δικό σου λάθος.

 

Γενικά: αν έχει balanced i/o χρησιμοποιείς balanced καλώδια. Αλλιώς, unbalanced. Και το βασικότερο: αν έχεις κακής ποιότητας καλώδια δεν σε σώζει ούτε το balanced ούτε τίποτα.

 

Επίσης, καλό θα είναι να στηρίξεις αυτά που λες με κάποια δεδομένα γιατί μπερδεύεις το κόσμο με τα εμπειρικά σου συμπεράσματα.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου