Προς το περιεχόμενο

ποιον μικρο λαμπατο να επιλεξω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλο που σου παραθέτει το ποστ του Superfunk για τον VHT.

Εκεί θα δεις και ορισμένες μετατροπές για να πετύχεις τον καθαρό ήχο που θέλεις. Επίσης δεν βρομίζει και είναι και σε πολύ καλή τιμή.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτόν τον ενισχυτή έχω εγώ και είναι απίστευτος. Φοβερά καθαρά και με την αλλαγή μεγαφώνου σε eminence tonker ο ήχος που βγάζει είναι αγγελικός... Είναι όμως υπερβολικός για εντάσεις δωματίου. Να φανταστείς σε υπόγειο που κάνουμε πρόβα φουλ μπάντα, πάνω από 3 δεν τον πάω και σε live όχι πάνω απο 2.

 

Για το σπίτι πήρα τον Vox ac4tv τον οποία τελικά μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις και σε πιο μεγάλους χώρους μιας και είναι ένα μικρό τερατάκι με απίστευτη δύναμη. Απλά όσο τον ανεβάζεις σε ένταση τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα να αρχίσει να βρωμίζει. Σε χαμηλές εντάσεις (δωματίου) όμως που τον θέλεις εσύ είναι μια χαρά. Και αν θελήσεις και λίγο βρώμικο τότε ο vox είναι χαρισματικός σε αυτό τον τομέα  ;) .

[/quote

 

ρε φιλε μια που τον εχεις και εσυ (peavy νομιζω απο τα λεγομενα) δεν μου λες καιι μενα απο που τον πηρες γιατι δεν τον βρισκω πουθενα?ουτε μεταχειρισμενο ουτε καινουριο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε μια που τον εχεις και εσυ (peavy νομιζω απο τα λεγομενα) δεν μου λες καιι μενα απο που τον πηρες γιατι δεν τον βρισκω πουθενα?ουτε μεταχειρισμενο ουτε καινουριο..

 

Από thomann  ;)

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_classic_30.htm?sid=77ee9c5fcdbf5e7ebe1db1ad1630069a

 

Αλλά μπορείς να τον πάρεις και από dv247 που τον έχει πιο φθηνό και στον φέρνει courier και όχι τα ελτα (δεν τα έχω σε μεγάλη υπόληψη)

http://www.dv247.com/guitars/peavey-classic-30-guitar-amp-combo--46764

 

επίσης από δω

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Peavey-Classic-Ser.-Classic-30-Tweed-30-W.-2-Ch.-All-Tube-Combo/art-GIT0001049-002

 

Έχω ψωνίσει και από τους 3 αλλά όταν πάιζει καλύτερη τιμή σε dv k music store επιλέγω αυτά λόγω courier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o defender δεν ειναι μικρος λαμπατος οπως αυτο που ζηταει ο φιλος ομως ;)

 

 

 

Σίγουρα δεν έχει το μέγεθος των ενισχυτών που αναφέρθηκαν πιο πριν , αλλά δυστυχώς χάνουν σε όγκο και headroom , ακόμα και στις χαμηλές εντάσεις , για δύο λόγους : 

 

1 ) Όλοι τους έχουν 8 ως 10 ιντσών ηχείο το οποίο στεγάζεται σε σχετικά μικρή καμπίνα .

 

2 ) Οι τελικές τους είναι EL84 ή 6V6 αντί για 6L6 ή EL34 όπως έχει ο Kustom .

 

Επίσης δεν έχουν spring reverb όπως ο Kustom εκτός από τον Bugera που όμως έχει ψηφιακό .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω μπερδευτεί. Τι είναι "ένταση δωματίου" ?

 

 

Η ένταση στη οποία δεν θα γίνεις ενοχλητικός στα δίπλα δωμάτια και στους γύρω ορόφους      ( αν μείνεις σε διαμέρισμα ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η ένταση δλδ που δίνει ένας 5watt class A στο 2 ή 3 ( όπου παραμένει καθαρός) δεν σας είναι αρκετή?

 

Σε λαμπατο ενισχυτη 5 watt οπως ειναι χιλιοειπωμενο εαν δεν εχει attenuator , η ενταση στο 3 (πεντακαθαρος δηλαδη ειναι ποοοολυ πιο δυνατα απο αυτο που ειναι ανεκτο σε μια πολυκατοικια. Αλλα και σε μονοκατοικια με γειτονικο οικοπεδο στο 3-4 θα σου κανουν παραπονα.

Εμενα τουλαχιστον τον ac4tv στο 1/4 watt τον βρωμιζω κιολας. Στο 3-4 στα φουλ βατ , απλα ουτε που το σκεφτομαι. Το βαζω για κανα 2λεπτο - ξεκαυλωνω και μετα το παιζω κινεζος. Ο Valve junior για καποιο λογο μου φαινεται ακομα πιο δυνατος - παροτι εχει μονο 1 watt διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις σας,να διευκρινησω πως εχω ηδη στην κατοχη μου 2 λαμπατους

ενισχυτες(peavey classic 30-laney lc 15)που ξεχασα να αναφερω στο αρχικο μου post,αρα ψαχνω κατι με λιγα watts και μονο,μαλλον κλεινω προς τον fender champion 600 θελω να ακουσω και μια 6v6,το μονο που με προβληματιζει ειναι το πολυ μικρο μεγαφωνο,τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=181396.0

 

δες και αυτόν. Είναι 15 βατ που σημαινει οτι θα σε βγαλει μια χαρά αμα ποτε παιξεις προβα η ακομα και λάιβ, αλλά δουλευει και στα 0.75 βατ επομενως ειναι ό,τι πρεπει για το δωμάτιο.

 

μπορεις να παιζεις και καθαρά αλλά αμα θες εχει και καλή, χρήσιμη βρωμα, οχι πολλή βεβαια αλλά για τα είδη που παιζεις μια χαρα ειναι.

 

12άρι ηχειο για γεματο ήχο, παναλαφρος, και πιστευω οτι χτυπάει πολύ ακριβότερους ενισχυτές απο την κατηγορία του.

 

Επειδή αναφέρθηκε και ο μπλουζ τζουνιορ στο παρον θρεντ, τον οποίο μπλουζ τζουνιορ είχα για αρκετό καιρό, δική μου προσωπική άποψη (για τα καθαρά που αρεσουν σε μενα) είναι πως ο λανι του ρίχνει στ'αφτια, και μιλάμε για τρελή διαφορά στα χρήματα και στην ευελιξία. (εκτός αμα σου αρεσει οσυγκεκριμένος ηχος του τζουνιορ βεβαια ;))

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου