Προς το περιεχόμενο

Rockinger strat (αυτή τη φορά)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΝΤΟΥΒ!!!

(ήχος του κεφαλιού του Abraxas καθώς χάνει τις αισθήσεις του και χτυπάει στο πληκτρολόγιο)

 

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ!! ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΑΡΑ!!

 

Αληταράδες, με βάλατε και μένα στο τριπάκι, αλλά επιφυλλάσσομαι, σε 2-3 βδομάδες θα τα πούμε! :twisted: :twisted: :P :P

 

Ηλία, λιώσε την!!! :wink:

 

Και ανέβασε κλιπάκια, τι κάνεις τόσες ώρες!!! :D :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

Η κιθάρα ήρθε πολύ σύντομα και ΑΨΟΓΑ συσκευασμένη!

Όπως είπα και πιο πριν, τους είχα ζητήσει να με ενημερώσουν όταν θα λάμβαναν νέο εμπόρευμα, έτσι ώστε να μου επιλέξουν μια ελαφριά και με έντονα νερά κιθάρα. Με το που άνοιξα το κουτί, έμεινα ειλικρινά με το στόμα ανοικτό !!!

 

Δεν ξέρω αν οι φωτογραφίες είναι τόσο αντιπροσωπευτικές, γιατί τις έβγαλα βιαστικά, αλλά η κιθάρα είναι ΚΟΥΚΛΑ!!! Υπέροχα ξύλα που ψιλοθυμίζουν εμφανισιακά ash... (Δυστυχώς δεν είναι βαμμένη με nitro...)Το pickguard είναι mint green και γενικά τα πλαστικά μέρη είναι σαν παλιωμένα.

Ένιωσα σα να βρήκα μια παλιά, άθικτη κιθάρα η οποία είχα παλιώσει μέσα σε κάποιο ντουλάπι...!!!

 

Δοκιμάζοντας την ακουστικά η κιθάρα από την πρώτη στιγμή μου έδειξε πόσο resonant είναι! Μεταλικός γεμάτος και δυνατός ήχος! Προφανώς σε αυτό παίζει ρόλο το steel block που έχει αλλά και το tight neck pocket (βλ. photos...)

 

Την περιεργάστηκα και δε βρήκα ΚΑΝΕΝΑ ψεγάδι! ¶ψογα για μια ακόμη φορά τα τάστα και η αίσθηση του μπράτσου, το οποίο μου θύμισε πολύ αυτό της tele μου αλλά λίιιιιγο πιο λεπτό (ίσως να είναι και φαντασία μου). Νομίζω ότι είναι C shape, με 9" radius και medium jumbo τάστα! To Sting tree ήταν τοποθετημένο στο headstock (σε αντίθεση με την tele που το έβαλα μόνος μου...)

 

Λεπτομέρεια: τα dots στο 12ο διάστημα είναι για ΜΙΑ ακόμη φορά σωστά! :lol: Μάλλον είμαι τυχερός τελικά γιατί σε ένα φίλο μου που πήρε τη sonic blue strat τα dots ήταν λάθος...

Tα dots είναι περλέ (ή μάλλον clay???) στο χρώμα και όχι άσπρα όπως στην tele.

 

Αυτό που με ξένισε είναι το tremolo arm το οποίο, βιδώνοντάς το δεν είναι παράλληλο με το σώμα αλλά έχει μια κλίση προς τα πάνω, κάνοντας έτσι τη χρήση του λίγο άβολη...Αυτό όμως φαντάζομαι ότι διορθώνεται πολύ εύκολα, με μια πένσα...;)

Το τρέμολο είναι σφιχτό και έχει καλύτερο feel από αυτό της MIM Fender μου. Με παραξένεψε που έχουν τοποθετήσει τα 3 ελατήρια παράλληλα μεταξύ τους (νομίζω ότι δεν είναι έτσι το σωστό, ή μήπως κάνω λάθος???). Επίσης από πίσω το black plate δεν ήταν τοποθετημένο (δεν έχει καν τρύπες) και μάλιστα υπό normal συνθήκες ΔΕ το στέλνουν μαζί με την κιθάρα! Εγώ επειδή το ήξερα αυτό από την κιθάρα του φίλου μου, τους το ζήτησα όταν έκανα την παραγγελία, και έτσι μου έστειλαν ένα μαζί με 6 βίδες...Βέβαια, επειδή το σώμα δεν έχει τρύπες, μου φαίνεται ωραίο και ίσως να μη το βάλω και καθόλου τελικά!!!

 

Αλλάζοντας τις χορδές, έβγαλα και το pickguard! Όπως έχουν πει και τα άλλα παιδιά που έχουν πάρει Rockinger, o 5-θέσιος διακόπτης είναι CRL (USA) και τα pots made in Japan. Οι συνδέσεις έχουν γίνει πολύ καλά και τα καλώδια τακτοποιημένα ;)

Αυτό που με παραξένεψε είναι ότι το Volume pot είναι 500k (ενώ τα tone 250k), αντί για 250k που είναι σε μια τυπική strat... (Αυτό το γράφω κυρίως για σένα spimav_z που θα βάλεις τους Haussel...Αν είναι όντως οι μαγνήτες της Rockinger ίδιοι με τους Haussel classic, μήπως πρέπει να συνοδεύονται με 500k volume pot ή είναι λάθος της Rockinger???)

Επίσης είδα ότι από πίσω το pickguard έχει shielding (σαν αλουμινόχαρτο) μόνο στην περιοχή που βρίσκονται τα pots και ο διακόπτης και όχι σε όλη την επιφάνεια όπως πχ έχει η Fender μου...

wiring.jpg

Παρόλα αυτά, νομίζω ότι η Fender έχει λίγο περισσότερο θόρυβο...

 

Πάντως από ήχο η κιθάρα ΣΚΙΖΕΙ!

Δυστυχώς δε πρόλαβα να την ακούσω στον HRD (είναι στο στούντιο) και τη δοκίμασα μόνο στον VOX μου. Ήχος σκαστός, γεμάτος και με πολύ sustain! Μου άρεσε παραδόξως πολύ ο μεσαίος μαγνήτης τον οποίο μέχρι τώρα δεν τον χρησιμοποιούσα ΠΟΤΕ σε strat. Ίσως παίζει ρόλο το γεγονός ότι είναι RWRP (και για αυτό στις θέσεις 2 & 4 o ελάχιστος θόρυβος εξαφανίζεται ;).

Με το drive του VOX που έπαιξα έπαθα και πάλι πλάκα από την ποιότητα του ήχου! Πολύ κλασικο-ροκάδικος ήχος με όγκο και χωρίς να ξύνει...:D

 

Περισσότερες εντυπώσεις από τον ήχο προσεχώς που θα τη δοκιμάσω στον HRD, αλλά και στο live του NOIZ όπου θα τη φέρω ;)

 

Συνοψίζοντας:

ΘΕΤΙΚΑ:

1) ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ κατασκευή: 2 piece alder body. Aνετότατο μπράτσο, ελαφριά!

2) Φοβερός ήχος: Resonant! Συνδέοντας την άκουσα τον ήχο της strat που έχω στο μυαλό μου! Σκάσιμο, όγκος, γλύκα...

3) Ποιοτικότατοι Alnico 5 μαγνήτες! Προσεγμένα ηλεκτρονικά

4) Steel block tremolo (το συναντάς μόνο στα ακριβά μοντέλα της Fender)

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ:

1) ¶βολο tremolo arm

2) Ψιλογυαλιστερά saddles (οπτικά ψευτίζουν λίγο)...Δε γράφουν Fender...!!

3) Ελλιπές (κατά τη γνώμη μου) shieldind κάτω από το pickguard

 

ΘΕΤΙΚΟΑΡΝΗΤΙΚΟ (διφορούμενο):

1) ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ FENDER στο headstock :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Ηλία, και για την επιλογή και για το review!

 

ΤΑ ΚΛΙΠΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ??? :lol: :lol:

 

Λοιπόν, το καπάκι πίσω μην το βάλεις καν. Η αφαίρεσή του κάνει μια μικρή, αλλά για κάποιους ('που ακούνε και τις μπαταρίες' που λέει ο Νίκος!) βελτίωση στον ήχο. Και όπως είναι χωρίς τρύπες είναι μια χαρά!

 

Δεν φαίνεται στην φωτό καλά, ο πίσω μαγνήτης έχει base plate?

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ:

1) ¶βολο tremolo arm

2) Ψιλογυαλιστερά saddles (οπτικά ψευτίζουν λίγο)...Δε γράφουν Fender...!!

3) Ελλιπές (κατά τη γνώμη μου) shieldind κάτω από το pickguard

 

 

 

Για το shielding, το ευκολότερο που μπορείς να κάνεις, είναι να κολλήσεις αλουμινόχαρτο/φύλλο χαλκού μέσα στις φωλιές των μαγνητών, των κοντρόλ και του jack, σε όλες τις εσοχές δηλαδή. Επίσης θα πρέπει στο pickguard το αλουμινόχαρτο να φτάνει μέχρι τις βίδες. Δεν είναι δύσκολο, λίγο μανούρα βέβαια, αλλά θα δεις βελτίωση στο θόρυβο.

 

Το τρέμολο όπως είπες με μια πενσούλα (προσεκτικά!) διορθώνεται. Με την ευκαιρία, λύγισέ το ίσως και στη δεύτερη (αμβλεία) γωνία (εμένα με βολεύει αυτή η γωνία τύπου Brian May).

 

Μπορείς τέλος να 'παλαιώσεις' τα μεταλλικά μέρη χρησιμοποιώντας λίγο σύρμα κουζίνας, ή ακόμα καλύτερα Dremel με συρματόβουρτσα, σε μικρή ταχύτητα. Δοκίμασε σε κάτι άχρηστο πρώτα, μην χαλάσεις κάτι!

 

Και πάλι μεγειά! Καιρός είναι να κάνεις κάτι προσωπικό με το αυτοκόλλητο, μιας και έχεις δύο custom κιθάρες τώρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι από τις φωτό Λιάκο ότι το επίπεδό της Ρόκινγκερ το συναντάς σε Φέντερ μόνο σε ντελούξ μοντέλο και άν.......δηλαδή για ελλάντα πάνω από ενάμισυ χιλιαρκάκι..... όστις σημαίνει φακ ολ όβερ! εννοώ από φίνις - τοποθέτηση ηλεκτρικών, νατ, γέφυρας (στιλ), κλπ.

ανυπομονώ να ακούσω από αυτή κανά κλιπ. γράψε αν μπορείς κάτι κλασσικό όπως μια κλασσική εισαγωγή χαρακτηριστικού ήχου στρατ όπως εισαγωγή Burn, Smoke on the water, Mistreated από Purple ή κάνα Layla ή cocaine από Κλάπτον.

Φιλιά και πάλι καλορίζικη :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φαίνεται στην φωτό καλά' date=' ο πίσω μαγνήτης έχει base plate? [/quote']

Η photo που έστειλα είναι από τη Fender μου με τους CS69 και όχι από τη Rockinger.

Από όσο πρόσεξα, δεν έχει base plate o μαγνήτης της Rockinger...

 

 

Το τρέμολο όπως είπες με μια πενσούλα (προσεκτικά!) διορθώνεται. Με την ευκαιρία' date=' λύγισέ το ίσως και στη δεύτερη (αμβλεία) γωνία (εμένα με βολεύει αυτή η γωνία τύπου Brian May). [/quote']

Μα ήδη η γωνία είναι αμβλεία! Όταν το βιδώνω, το tremolo arm είναι προς τα πάνω και όχι παράλληλα στο σώμα. Μάλλον ορθή πρέπει να γίνει..

 

Μπορείς τέλος να 'παλαιώσεις' τα μεταλλικά μέρη χρησιμοποιώντας λίγο σύρμα κουζίνας' date=' ή ακόμα καλύτερα Dremel με συρματόβουρτσα, σε μικρή ταχύτητα. Δοκίμασε σε κάτι άχρηστο πρώτα, μην χαλάσεις κάτι! [/quote']

Τα πλαστικά είναι ΗΔΗ παλαιωμένα ;)

 

Καιρός είναι να κάνεις κάτι προσωπικό με το αυτοκόλλητο' date=' μιας και έχεις δύο custom κιθάρες τώρα!![/quote']

Κάτι σαν αυτό ας πούμε ? ;)

 

Clip-ακια μάλλον αύριο θα γράψω παιδιά γιατί πρέπει να βρω χρόνο... Το Υπόσχομαι όμως! :D ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η photo που έστειλα είναι από τη Fender μου με τους CS69 και όχι από τη Rockinger.

Από όσο πρόσεξα' date=' δεν έχει base plate o μαγνήτης της Rockinger...

[/quote']

 

A, OK, και στη Ρόκινγκερ μπορείς φυσικά να βάλεις αλουμινόφυλλο, αλλά σε όλη την επιφάνεια του pickguard.

 

 

Μα ήδη η γωνία είναι αμβλεία! Όταν το βιδώνω, το tremolo arm είναι προς τα πάνω και όχι παράλληλα στο σώμα. Μάλλον ορθή πρέπει να γίνει..

 

Όχι, όχι, εννούσα τη άλλη γωνία, αυτή που κάνει το arm εκεί που το πιάνεις, όχι με τη βάση του! Αν την κάνεις κάπως λιγώτερο αμβλεία είναι πιο εύκολο στο χέρι (προσωπική προτίμηση αυτή).

 

 

Κάτι σαν αυτό ας πούμε ? ;)

 

Μάλιστα κύριε Ηλία, σαν αυτό! Μια χαρά είναι! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι' date=' όχι, εννούσα τη άλλη γωνία, αυτή που κάνει το arm εκεί που το πιάνεις, όχι με τη βάση του! Αν την κάνεις κάπως λιγώτερο αμβλεία είναι πιο εύκολο στο χέρι (προσωπική προτίμηση αυτή).[/quote']

 

AAAA! Τώρα το έπιασα... Το θέμα είναι ότι φοβάμαι μη το σπάσω προσπαθώντας να το λυγίσω...(και μάλλον τελικά ίσως χρειάζεται και μέγγενη)

 

Αλήθεια για τα ελατήρια τι έχεις να πείς? Έχουν διαφορά αν είναι παράλληλα από το να είναι έτσι: springs.jpg

 

???

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν είναι βαμμένη με nitro

 

και δεν χαίρεσαι?? 8O

ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν ειναι βαμμενη με νιτρο μια και το υπέροχο φινιρισμα της θα μεινει οπως ειναι για ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καιρο! :wink:

 

Προφανώς σε αυτό παίζει ρόλο το steel block που έχει αλλά και το tight neck pocket (βλ. photos...)

 

το μπλοκ ναι, το tight neck pocket OXI :wink: (αν και ειναι πολυ πιο ομορφο & απορω πως η Fender δεν μπορει να το καταφερει!!)

 

Με παραξένεψε που έχουν τοποθετήσει τα 3 ελατήρια παράλληλα μεταξύ τους (νομίζω ότι δεν είναι έτσι το σωστό, ή μήπως κάνω λάθος???). Επίσης από πίσω το black plate δεν ήταν τοποθετημένο (δεν έχει καν τρύπες) και μάλιστα υπό normal συνθήκες ΔΕ το στέλνουν μαζί με την κιθάρα!

 

αν και δεν υπάρχει "σωστο" καλυτερα να τα βαλεις "τριγωνικα" : /|\

τι να την κανεις την αηδια το backplate?? :lol:

 

Αυτό που με παραξένεψε είναι ότι το Volume pot είναι 500k (ενώ τα tone 250k), αντί για 250k που είναι σε μια τυπική strat... (Αυτό το γράφω κυρίως για σένα spimav_z που θα βάλεις τους Haussel...Αν είναι όντως οι μαγνήτες της Rockinger ίδιοι με τους Haussel classic, μήπως πρέπει να συνοδεύονται με 500k volume pot ή είναι λάθος της Rockinger???)

 

"λαθος" ειναι αν & εγω το προτιμω μια και θα κανει την κιθαρα λιγο πιο bright :wink:

 

Ελλιπές (κατά τη γνώμη μου) shieldind κάτω από το pickguard

 

ετσι κι αλλοιως το αλουμινοχαρτο κατω απο το Pickguard δεν ειναι shielding για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ shielding δες εδω www.guitarnuts.com :wink:

τι να το κανεις ομως το shielding?(αφου ουτε ο HENDRIX,ουτε ο SRV ειχαν! :lol: )

 

 

ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ FENDER στο headstock

 

καλα αυτο φτιάχνεται ευκολα!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν είναι βαμμένη με nitro

 

και δεν χαίρεσαι?? 8O

ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν ειναι βαμμενη με νιτρο μια και το υπέροχο φινιρισμα της θα μεινει οπως ειναι για ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καιρο! :wink:

 

Δε θα με χαλούσε καθόλου αν μου γινότανε σα του Gallagher!!!!:lol:

 

"λαθος" ειναι αν & εγω το προτιμω μια και θα κανει την κιθαρα λιγο πιο bright :wink:

Απλά σκέφτομαι μήπως υπάρχει λόγος... ΠΧ οι Fender Vintage Noiseless συνοδεύονται από 3 pots του 1MΩ!

 

ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ FENDER στο headstock

καλα αυτο φτιάχνεται ευκολα!! :lol:

Σε μένα το λές??? :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να γίνει σαν του Gallagher, στείλε την στο custom shop της Fender, τα παιδιά εκεί ούτε 2500 ψωροευρώ δεν θα σου πάρουν :lol: :lol: :lol: για να την παλιώσουν σαν του Rory!!! άσε που θα σου βάλουν και ένα Gotoh κλειδί για να είναι και ορίντζιναλ και θα στο χρεώσουν 400 ευρώ!!! άρα ετοιμάσου για ξεφράγκιασμα!!!!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου