Προς το περιεχόμενο

Αξίζουν οι φτηνοί Orange και οι φτηνοί Vox?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχαχα, ναι κατάλαβα :lol: Λοιπόν κοίταξε.... Πρώτα απ'όλα θα τονίσω ότι η προτεραιότητά μου ήταν, είναι και θα είναι τα vocals, οπότε η κιθάρα έρχεται δεύτερη. Ουσιαστικά με ενδιαφέρει να μπορώ να κάνω ό,τι θέλω με την κιθάρα κυρίως για να γράφω κομάτια και κάποια demo τους. Οπότε δεν τρελλαίνομαι για την τέλεια ποιότητα ήχου. Για να καταλάβεις τώρα πώς περίπου "βλέπω" την κιθάρα (τη lead) σε ένα κομμάτι, θα σου αναφέρω (για άλλη μία φορά :)) τον Brian May: θέλω το solo να δίνει κάτι στο κομμάτι, να έχει προσωπικότητα, εντελώς ξεχωριστό ήχο και ύφος, δηλαδή να μην είναι απλά "ένα ακόμα solo". Γι αυτό και "απαιτώ" από τον ενισχυτή μου να είναι όσο το δυνατόν πιο (ρε γαμώτο δε μου'ρχεται με τιποτα η λέξη!!! :evil: :evil: :evil: ).... χμ..... versatile τέλως πάντων! :lol: :lol: 8) Με αυτά τα δεδομένα τι σκέφτεστε; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μ'αυτά τα δεδομένα, της χρήσης δηλαδή ως στούντιο/practice ενισχυτή, ξαναπροτείνω το ζευγάρι Vox-Tech21.

 

Κανένας από τους λαμπάτους ενισχυτές που προτάθηκαν από όλους μας, δεν θα σου δώσει τη δυνατότητα να πας από ήχο Blackface σε ήχο Rectifier και από JSM800 σε Vox AC15.

 

Φυσικά οι λαμπάτοι έχουν τη δική τους προσωπικότητα, κάτι που δεν έχουν οι 'προσομοιώσεις', ωστόσο για ηχογραφήσεις η ευελιξία είναι ίσως αυτό που ζητάς.

 

Θα τονίσω ότι ο Vox έχει μια λυχνία στον τελικό (πράγμα που ομορφαίνει αρκετά τον ήχο) ενώ ο Tech 21 βασίζεται σε αναλογικό και όχι ψηφιακό modelling. Στα ατού του Vox είναι η μεγάλη ποικιλία σε εξομοιώσεις και τα πολύ καλά εφφέ, ενώ ο Tech αντιπαραθέτει το καλό reverb, το effects loop και την XLR έξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΕΛΙΞΙΑ!!!!! Σ'ευχαριστώ Abraxas!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, από χθες δε μπορώ να θυμηθώ τη λέξη!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Anyway, μάλιστα. Προτιμούσα κάποιον ενισχυτή με προσωπικότητα, βεβαια, αλλά ομολογώ ότι αφού ζητάω ευελιξία μάλλον θα πρέπει να πληρώσω κάποιο τίμημα... Μπορώ όμως να έχω κάποιον πιο "πραγματικό" ενισχυτή, ο οποίος να μου δίνει και μια σχετικά καλή ευελιξία; (καινούρια διαφήμηση της TIM έτσι;; :lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αν νοιάζεσαι μονο για ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ τοτε το guitar rig ΠΑΤΑΕΙ ΚΑΤΩ οποιονδηποτε μοντελινγκ ενισχυτη οποτε γιατι να ξοδευτεις? 8O 8O

 

Aν ομως θελεις εναν ενισχυτη για να το "ευχαριστηθεις" παιζοντας ζωντανα (η στο δωματιο σου) πάρε με ΚΛΕΙΣΤΑ τα ματια εναν PEAVEY CLASSIC 30,η εναν CARVIN Vintage 16 (500-600 euros) & θα εισαι και εντάξει απο πλευρα ηχογραφησης & ενταξει απο "αγνο" λαμπατο ηχο.

 

Παντοτε βεβαια αν θες να αγορασεις ΕΝΑΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ενισχυτη (εξαλλου μια και η κιθαρα σου ειναι upscale γιατι να μην την συνοδεψεις απο εναν ανάλογο ενισχυτη :?: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk, αυτές είναι ΑΚΡΙΒΩΣ οι σκέψεις μου.... Από τη μία γιατί να πάω για modelling amp, αφού έχω το rig? Οπότε σκέφτομαι για λάμπα.... Γενικώς πάντως αν μπορείτε να μου προτείνετε 5-6 κλασσικούς ενισχυτές με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ευελιξία (τώρα θα τη λέω συνέχεια τη λέξη!! :lol:) ώστε να πάω να τους τσεκάρω θα με βοηθήσετε πολύ :) Πάντως για να έχετε υπόψην σας κάποιο στοιχείο ασ πούμε, θα ξαναπώ ότι ως ήχος μου αρέσουν πολύ οι κλασσικοί Vox. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα κατα τη γνωμη αν ξερεις τι κανεις μπορεις να παιξεις τα ΠΑΝΤΑ με ΟΠOΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ενισχυτη (για αυτο αλλωστε υπαρχουν και τα πεταλακια :wink: ) εκτος ισως απο ακραιο μεταλ (αν και εκει παλι παιζει...) .

 

Αν σου αρεσουν οι VOX κοιταξε ενισχυτες που να φορανε λυχνιες EL 84 (π.χ. PEAVEY CLASSIC 30,CARVIN VINTAGE 16,LANEY κτλ) η την καινουργια κινεζικη σειρα της VOX CC15 & CC30 αν και ειναι αρκετα ακριβοτερη απo 500 euros ειδικα τα μοντελλα με τα "μπλε" celestion τα οποια παιζουν τεραστιο ρολο για τον αυθεντικο vox ηχο.

 

Προσωπικα αν επρεπε να σου προτεινω μονο εναν ενισχυτη θα σου προτεινα τον PEAVEY CLASSIC 30 ειναι μικρος,μεταφερεται ευκολα,παρα πολυ δυνατος και ψιλοβοξιζει αν και εχει περισσοτερο headroom απο εναν vox (μια και δεν ειναι σε ταξη Α οπως ο VOX (αν & ουτε αυτος ειναι πραγματικα class A αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια & θα σε μπερδεψω :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ιδιοκτήτης του Orange Crush 30 R, κρίνω πως είναι μια χαρά οι ενισχυτές της σειράς...

 

Από κει και πέρα, οι επιλογές είναι ατελείωτες. Δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι το ύφος ενός Orange είναι αυτό ακριβώς που ψάχνεις, αφού έχεις μια κιθάρα της "μοντέρνας" σχολής.

 

Πάντως, ειδικά για τον Crush 30 R θα βρεις παλιότερα post, σε κάποιο μάλιστα κονταροχτυπιόμουν με τον SUPERFUNK για τα...κολλήματά μου... :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω ρε παιδια αλλα αυτο με το δωματιο ειναι οτι προβληματιζει και εμενα.

 

Δηλαδη εχω δοκιμασει και τον Πηβη και τον Λανευ (15 και 30 βατ) και ναι παιζουν σε ενταση δωματιου, αλλα δεν εχει και πολυ σχεση ο ηχος σε υψηλοτερη ενταση (με χοτπλεητ).

 

Καποιες λυσεις

 

1. Παιρνεις ενισχυτη μεχρι 2µΒατ

2. Παιρνεις ενισχυτη που συνεργαζεται καλα με χοτπλεητ (50βατ)

3. Παιρνεις ενισχυτη που βγαζει ΠΟΛΥ καλη βρωμα μεσω προενισχυσης (Οραντζ Ροκερβερμπ 50)

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου