Προς το περιεχόμενο

Αξίζουν οι φτηνοί Orange και οι φτηνοί Vox?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Καθώς είχα κάποια χρήματα (λίγα είναι η αλήθεια) στην άκρη για ένα ταξίδι το οποίο πιθανόν να μη γίνει τελικά, σκεφτόμουν ότι πρέπει επιτέλους να δρομολογήσω την αγορά ενός ενισχυτή. Ένας crate που είχα ήταν πανάθλιος, οπότε πλέον βρίσκομαι στην παράλογη θέση να παίζω με μια PRS Custom, αλλά χωρίς ενισχυτή! :evil: Και καθώς ωραίο το amplitube και το guitar rig, αλλά θα ήθελα και να μπορώ να παίξω α) χωρίς να ανοίγω κάθε φορά pro tools β) χωρίς να χρειάζεται να έχω ανοιχτό το pc ΣΥΝΕΧΕΙΑ και γ) με έναν πραγματικό ενισχυτή, σκεφτόμουν τι να πάρω.... Προφανέστατα θα πάω να ακούσω αρκετούς, και έχω και κάποιες ιδέες/πληροφορίες ήδη, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας ως προς τους φτηνούς Orange, τους Crush. Λένε τίποτα; Γενικώς μου αρέσει ο ήχος της Orange, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με αυτά τα μοντέλα. Προτείνετε κάτι άλλο στα ίδια λεφτά; (του τύπου μέχρι 300-400¤ από internet) Επίσης, η ίδια ερώτηση για τους Vox: λένε τίποτα τα φτηνά μοντέλα;

 

Με ενδιαφέρει ο ενισχυτής να μου δίνει ευρύ φάσμα ήχων/υφών, δηλαδή με ενδιαφέρουν και καθαρά και βρώμικα κλπ κλπ. Κατά 90% θα χρησιμοποιείται μέσα σε ένα δωμάτιο :)

 

THANKS :):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά σου menelaos.

 

Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το τι θα πάρεις,

διότι η νομοθεσία έχει προβλέψει για το άγχος των πολιτών (έτσι δεν είναι eyprotocol ? )

 

Μπορείς δηλαδή, να πας σε κάποιο κατάστημα,

να αγοράσεις έναν καινούριο «του κουτιού»,

να τον κρατήσεις σπίτι σου καμιά βδομάδα να τον δοκιμάσεις,

και μετά να τον επιστρέψεις πίσω και να πάρεις πίσω τα χρήματά σου

εφ όσον «δεν ήταν αυτό που νόμιζες» :wink:

και δεν «έμεινες» ευχαριστημένος !!! :P

 

Μετά μπορείς να πάς σε άλλο μαγαζί και να πάρεις κάποιο άλλο μηχάνημα

που να το κρατήσεις και αυτό καμιά βδομάδα ….. και πάει λέγοντας.

 

Αλήθεια σου λέω!

Το επιτρέπει η ευρωπαϊκή νομοθεσία ….

 

Ρώτα και τον eyprotocol να σου πεί !!! :wink:

 

 

Ξύπνησα με κέφια σήμερα ????

lt;P class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Μενέλαε, από την πρόθεσή σου να έχεις ποικιλία ηχοχρωμάτων (έτοιμων, φαντάζομαι) οδηγείσαι σε Vox, Roland ή άλλους 'modeling' ενισχυτές. Εγώ θα σου πρότεινα έναν από τους:

 

Vox AD30VT (http://www.voxamps.co.uk/products/valvetronix/ad15vtad30vt.htm)

Tech21 Trademark 30 (http://www.tech21nyc.com/tm30.html)

 

Ωστόσο, σ'αυτά τα λεφτά υπάρχουν και καθαρά λαμπάτες επιλογές, πολύ καλές. Φυσικά δεν θα έχεις τους 'έτοιμους' ήχους των άλλων αλλά καλό είναι να ξέρεις τις επιλογές σου. Για παράδειγμα αυτός:

 

http://www.carvin.com/products/single.php?ItemNumber=VINTAGE16&CID=VINT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταπεινη μου γνωμη ειναι αν ειναι ο μοναδικος σου ενισχυτης να βάλεις αλλα 100-200 ευρω και να παρεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εναν ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη (π.χ PEAVEY CLASSIC 30,FENDER BLUES JUNIOR,CARVIN VINTAGE 16) με 12αρι μεγαφωνο.

 

Για να τον κρατησεις για ΠΑΝΤΑ δηλαδη :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταπεινη μου γνωμη ειναι αν ειναι ο μοναδικος σου ενισχυτης να βάλεις αλλα 100-200 ευρω και να παρεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εναν ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη (π.χ PEAVEY CLASSIC 30' date='FENDER BLUES JUNIOR,CARVIN VINTAGE 16) με 12αρι μεγαφωνο.

 

Για να τον κρατησεις για ΠΑΝΤΑ δηλαδη :wink:[/quote']

 

Συμφωνω με αυτο,σιγουρα εναε τετοιος ενισχυτης θα κρατησει μια ζωη και θα εισαι παντα ευχαριστημενος.

P>there is new sound in town.....

sound master

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μπορεις στα 400 με 500ευ να τσεκαρεις τους.

 

Orange Tiny Terror (5W valve head)

Laney LC15R

Laney VC15

Matamp Minimat

 

Ο τελευταιος ειναι χειροποιητη κεφαλι παρεπιπτοντως.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, δηλαδή μου λέτε ή modeling ή λάμπα... Μάλιστα... Καλό ακούγεται. Για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι και πολύ fan του modeling, οπότε μάλλον λάμπα απ'όλες τις απόψεις.... Δε μου λέτε, και συγνώμη αν ρωτάω κάτι που έχει ξανασυζητηθεί (δεν άνοιξα το thread με αυτό το σκοπό, είχα μια συγκεκριμένη ερώτηση :)), στα πόσα χρήματα περίπου να κινηθώ για λάμπα; Γενικώς προτιμώ να βρίσκω πρώτα που περίπου παίζουν οι τιμές των αξιόλογων προϊόντων και μετά να βρίσκω τα χρήματα, παρά να δηλώνω ένα budget και να ψάχνω μπας και βρω τίποτα καλό... Οπότε πόσα με συμβουλεύετε να δώσω ώστε να πάρω κάτι που να αξίζει τον κόπο;

 

Και επανερχόμενος, παίζουν σε λογικές τιμές Vox; Για orange προφανώς δεν το συζητάμε..... :(

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες παιδιά!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενελαε εξαρταται ποσο την ψαχνεις με τον ηχο και ποσα λεφτα μπορεις να δωσεις.

 

Δηλαδη, μπορει καποιος να ακουει διαφορες σε 2 ενισχυτες 500 και 2000ευ και καποιος αλλος να μην τις ακουει. (ΔΕΝ υπαρχει θεμα του οτι και καλα το Α ατομο ειναι καλυτερο απο το Β).

 

Εαν ακουσεις πχ καποιους λαμπατους στην κατηγορια 1000ευ+ και δεις διαφορα σε σχεση με την κατηγορια 400-700ευ, τοτε προφανως να κινηθεις προς τα εκει.

 

Για λαμπα (με 12ρι ηχειο) θες 500ευ+. Σε αυτα τα λεφτα μερικες πολυ καλες επιλογες

 

Laney LC30II (UK ...debatable)

Peavey Valve King 112 (China)

Peavey Classic 30 (USA)

 

Για παραπανω λεφτα τωρα χοντραινει το παιχνιδι... επικινδυνα... χωρις παντα να εχεις το αναμενομενο αποτελεσμα... πες εσυ ποσα δινεις και τι ηχο ψαχνεις και το συνεχιζουμε απο εκει.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου