Προς το περιεχόμενο

Συγκριτικό τεστ μεταξύ δεκατριών 12ΑΧ7


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το thread εξελίσσεται κανονικά. Ελληνικότατα. Ένας καλός άνθρωπος είχε μια ιδέα, θα ασχοληθεί να την υλοποιήσει και να μοιραστεί την εμπειρία του μαζί μας, και όλοι οι υπόλοιποι πρίν κάν αρχίσει, του δίνουμε οδηγίες ΠΩΣ να το κάνει, του λέμε ΠΩΣ θα το κάναμε εμείς, του λέμε πόσο άχρηστο θα είναι άν το κάνει όπως το σκέφτηκε και άλλα όμορφα.

Εγώ λέω απλά περιμένω να ακούσω την άποψη του τέστερ.

Δέν λέω να μήν σχολιάζουμε, αλλά λίγος  σεβασμός στα εγχειρήματα των άλλων και στον τρόπο τους, δέν βλάπτει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Το thread εξελίσσεται κανονικά. Ελληνικότατα. Ένας καλός άνθρωπος είχε μια ιδέα, θα ασχοληθεί να την υλοποιήσει και να μοιραστεί την εμπειρία του μαζί μας, και όλοι οι υπόλοιποι πρίν κάν αρχίσει, του δίνουμε οδηγίες ΠΩΣ να το κάνει, του λέμε ΠΩΣ θα το κάναμε εμείς, του λέμε πόσο άχρηστο θα είναι άν το κάνει όπως το σκέφτηκε και άλλα όμορφα.

Εγώ λέω απλά περιμένω να ακούσω την άποψη του τέστερ.

Δέν λέω να μήν σχολιάζουμε, αλλά λίγος  σεβασμός στα εγχειρήματα των άλλων και στον τρόπο τους, δέν βλάπτει...

 

Δεν κατάλαβες φίλε. "Ελληνιά" δεν είναι να λες το σωστό. "Ελληνιά" είναι να μπερδεύεις τις ουσιαστικές (και πολύ ευγενικές) υποδείξεις με την "ασέβεια στα εγχειρήματα των άλλων".

Όπως επίσης "Ελληνιά" είναι αυτό που κάνεις εσύ δηλαδή να κατηγορείς επί προσωπικού όσους μίλησαν "επί τεχνικού" ή διαδικαστικού.

 

Να είσαι βέβαιος ότι αν υπήρχε προσωπική προσβολή προς τον OP θα την είχα σβήσει εγώ.

 

Τα πράγματα είναι πολύ απλά: Ο OP θα μπορούσε να πει. "Ναι ρε παιδιά, έχετε δίκιο. Αν βρω χρόνο θα προσπαθήσω να ηχογραφήσω και κάτι".

Κι εκεί θα τελείωνε το θέμα....

Δεν βρίσκεις?

 

 

(Υ.Γ. Επίσης "Ελληνιά" είναι να συζητάμε επί 2 σελίδες τα αυτονόητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες φίλε. "Ελληνιά" δεν είναι να λες το σωστό. "Ελληνιά" είναι να μπερδεύεις τις ουσιαστικές (και πολύ ευγενικές) υποδείξεις με την "ασέβεια στα εγχειρήματα των άλλων".

Όπως επίσης "Ελληνιά" είναι αυτό που κάνεις εσύ δηλαδή να κατηγορείς επί προσωπικού όσους μίλησαν "επί τεχνικού" ή διαδικαστικού.

 

Να είσαι βέβαιος ότι αν υπήρχε προσωπική προσβολή προς τον OP θα την είχα σβήσει εγώ.

 

Τα πράγματα είναι πολύ απλά: Ο OP θα μπορούσε να πει. "Ναι ρε παιδιά, έχετε δίκιο. Αν βρω χρόνο θα προσπαθήσω να ηχογραφήσω και κάτι".

Κι εκεί θα τελείωνε το θέμα....

Δεν βρίσκεις?

 

 

(Υ.Γ. Επίσης "Ελληνιά" είναι να συζητάμε επί 2 σελίδες τα αυτονόητα).

 

Βεβαίως και δέν βρίσκω. Δηλαδή το θέμα θα έληγε άν ο ΟΡ συμφωνούσε να κάνει πράξη τις υποδείξεις των άλλων μελών? Ευγενικές ή όχι?  :-\

Ο άνθρωπος εξήγησε τους λόγους που δέν του επιτρέπουν να το κάνει.

Για να τελειώσει το θέμα πρέπει  να γίνει το "δικό" μας?

Δέν επιτέθηκα προσωπικά σε κανέναν. Σχολίασα την θέση που πήραν οι συμμετέχοντες στο θρέντ.

Αυτονόητα δέν υπάρχουν. Άν υπήρχαν, δεν θα γράφαμε 3 σελίδες πράμμα εδώ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εκανε ο ανθρωπος και δεν αναβασε ηχογραφημενα δειγματα.. Με τοσους πολυασχολους εδω μεσα κανεις δε θα βρισκε χρονο να τα ακουσει, αντιθετα για υποδειξεις παντα περισσευει λιγος.. ::)

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.

 

Bloody να πω και εγώ εντελώς φιλικά (και το ξέρεις) δυο λόγια επί του εγχειρήματος.

 

Καλή η πρόθεση και εύγε αλλά να πω την αλήθεια θα ήμουν οκ και όλα καλά εφόσον προερχόταν από ένα νεαρό και άπειρο σχετικά μέλος του φόρουμ. Και εξηγούμαι....

Έχεις τόσα πολλά και (από τις λάμπες πολύ πιο) σημαντικά πράγματα να διεκπεραιώσεις και επιλέγεις να χώσεις ανάμεσά τους ένα test με λαμπίτσες και πόσο καλά ακούγονται. Και έστω ότι καλά κάνεις. Το ονομάζεις όμως συγκριτικό test. Και εσύ, πολύ περισσότερο από άλλους, θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι ένα test θα πρέπει να έχει κάποιες γνωστές σταθερές και μετρήσιμες αξίες προκειμένου να έχει τουλάχιστον μια βάση για αποδεκτά (λέμε τώρα) αποτελέσματα. Η μέτρησή τους με ένα λυχνιόμετρο είναι τουλάχιστον πρϋπόθεση.

Αυτό που είπες και μάλλον με διάθεση ειρωνείας, νομίζω ότι θα ήταν λογικότερο. "Μια άποψη για κάποιες 12ΑΧ7 που είχα περισσευούμενες ένα ανοιξιάτικο πρωϊνό" είναι πολύ πιο έγκυρος τίτλος και προσωπικά θα το διάβαζα. Το disclaimer σου όμως θα έπρεπε να ήταν ως προς την διαδικασία και την ενδελεχή σου ανασκόπηση.

Το ότι όμως δεν έχεις χρόνο, επειδή είσαι στην Ευρωπαϊκή ακαδημαϊκή κοινότητα, καταλαβαίνεις ότι δεν αποτελεί δικαιολογία για την πλημμελή εφαρμογή των προϋποθέσεων ενός συγκριτικού τεστ από ένα μέλος του φόρουμ με έντονη, πολυετή και συνήθως τεκμηριωμένη παρουσία.

 

Προσωπικά θα χάζευα το τεστ ούτως ή άλλως από εθισμό περισσότερο παρά για το αποτέλεσμα. Εξάλλου εδώ και δεκαετίες (περνάνε τα άτιμα) έχω φάει στη μάπα τόσα test (είτε με συζητήσεις/αντιρρήσεις/διαφοροποιήσεις -κατά βάση μεταξύ (και εμού) ασχέτων που ψάχνουν λάθος πράγματα σε λάθος μέρη - είτε στο Audio Asylum και άλλα παρεμφερή φόρουμ, είτε παρευρισκόμενος) με λάμπες και καλώδια που ένα πάνω, ένα κάτω, δεν θα άλλαζε κάτι.

 

Απλώς όλο αυτό το πρωϊνό μπλα μπλα μου γιατί σε είδα που πειράχτηκες και μερικοί συμφορουμίτες στεναχωρέθηκαν.

 

All in good faith και με τις καλημέρες μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε πως εκτός απο τους λίγους λυχνιολάγνους, οι κοινότητα αποτελείται κυρίως

απο πιο... mainstream χρήστες, που θα τους ενδιέφερε μια καλή περιγραφή από κάποιον

που ξέρει και μπορεί να ακούσει πολύ περισσότερα από αυτούς αλλά όχι τόσο ώστε να

ακούνε κλιπάκια επι μισή ώρα σε μετριότατα μέσα μπάς και καταλάβουν τις διαφορές.

Για αυτούς, που αποτελούν και την πλειοψηφία, το test του Σπύρου όπως σκέφτεται να

το κάνει, είναι υπεραρκετό. Μην κολλάτε στον τίτλο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, όποιος ενδιαφέρεται να ολοκληρώσει το test του στέλνω το λυχνιόμετρό μου.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε πως εκτός απο τους λίγους λυχνιολάγνους, οι κοινότητα αποτελείται κυρίως

απο πιο... mainstream χρήστες, που θα τους ενδιέφερε μια καλή περιγραφή από κάποιον

που ξέρει και μπορεί να ακούσει πολύ περισσότερα από αυτούς αλλά όχι τόσο ώστε να

ακούνε κλιπάκια επι μισή ώρα σε μετριότατα μέσα μπάς και καταλάβουν τις διαφορές.

Για αυτούς, που αποτελούν και την πλειοψηφία, το test του Σπύρου όπως σκέφτεται να

το κάνει, είναι υπεραρκετό.

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς.

Υπάρχουν οι απροσδιόριστοι "λυχνιολάγνοι" (ως πειραγμένοι θαυμαστές λεπτομερειών ήχου; θαυμαστές κατασκευής, συλλέκτες; ) και οι "άλλοι". Που δεν ξέρουν/δεν ακούν/δεν καταλαβαίνουν/δεν πιστεύουν/δεν ενδιαφέρονται για τις διαφορές. Σε αυτούς λοιπόν είναι επαρκής ο τρόπος και η γνωμοδότηση του test του Σπύρου.

Δεν ξέρω ποιόν από όλους υποτιμάς.

Μην κολλάτε στον τίτλο ;)

Όταν προέρχεται από άνθρωπο που ξέρει τι γράφει (όπως εξήγησα και στο προηγούμενο ποστ), ναι κολλάω λίγο.

 

Από κει και πέρα δεν θα επιμείνω άλλο και συγγνώμη αν ήδη το έκανα.

Ο καθένας αντλεί τις πληροφορίες του κατά το δοκούν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μερικοί κάνετε λες και είστε ακόμα στο Δημοτικό και προσπαθείτε να προστατέψετε το αδύναμο παιδάκι με τα γυαλάκια από τους bullies της τάξης.  :D :P :P :P

 

Ψυχραιμία.

 

Όλη και όλη η παρεξήγηση προέκυψε από την ατυχή επιλογή του τίτλου του thread. Ο bloody τόνισε εξαρχής ότι το να προχωρήσει σε test θα ήταν δύσκολο. Οι όποιες προτάσεις έγιναν, είχαν, εν πολλοίς ακαδημαϊκό χαρακτήρα λοιπόν. Όπως στο 99% των threads του noiz.

 

Για όσους... λυχνιολάγνους δεν το πρόσεξαν, στο προηγούμενο post έδωσα link για ανάλογο test που είχε κάνει ο electrictabs παλιότερα (του οποίου βέβαια είναι και η δουλειά του να ασχολείται με λυχνίες και κολλητήρια όλη μέρα  ;)).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιόν από όλους υποτιμάς.

Κανέναν, ανέφερε οτι κάποια test που είχε ποστάρει παλιότερα δεν έτυχαν μεγάλου

ενδιαφέροντος. Επειδή εγώ στην θέση του δεν θα ήμουν διατεθειμένος ούτε καν να

γράψω τα συμπερασματά μου, εκτιμώ τον χρόνο που θα διαθέσει για να το κάνει.

Ανήκω στους ''άλλους'', που απλά μια πληροφορία του τύπου 'η τάδε είναι λίγο πιο

καθαρή και με πιο ήπια πρίμα απο την δείνα' θα τους ήταν χρήσιμη και αρκετή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου