Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Ενισχυτή για εξάσκηση..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

mustang 2 φιλε. . .

 

ακουστικα: http://www.thomann.de/gr/akg_k512.htm

ενισχυτης: http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii_bundle.htm

 

συνολο 230€ και καθαρισες ;D

 

(το κιθαρονι σκοτωνει φιλε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Roland cube  που ειναι παρα πολυ καλος και αξιοπιστος(εχω τον Micro και μερικοι μαθητες μου καποια αλλα μοντελα) η Fender mustang που φαινεται πολυ καλος.

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω βρώμικα περισσότερο...

 

 

για εξάσκηση

 

τοτε παρε εναν ενισχυτη που να παιζει καλα ΚΑΘΑΡΑ......αν ΜΕΛΕΤΑΣ με βρωμικο ηχο..δεν νομιζω να πετυχεις και πολλα (το ...ντιστορσιο..καλυπτει τα λαθη και τις ατελειες... ;)) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(το ...ντιστορσιο..καλυπτει τα λαθη και τις ατελειες... ;)) 

Εμένα γιατί μου φαίνεται πως τις κάνει πολύ πιο έντονες; (πχ. αν "παίζουν" 2 νότες ταυτόχρονα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο λεγεται διακροτημα κ δε θεωρειτε λαθος μιας κ δεν ειναι φαλτσο.

Ειναι απαραιτητη προυποθεση  να κανεις εξασκηση σε καθαρο καναλι

α) για αν ακους τι παιζεις (ναι ακους καθαροτερα τις νοτες σου εξου και καθαρο καναλι ;D)

β) για να μην βοηθιεσαι απο distortion το οποιο σου επιτρεπει να βαζεις κρυφα hammer on ή legato τα οποια γινοντα πολυ πιο ευκολα οταν εχεις γκαζια απ οταν εισαι clean.

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απαραιτητη προυποθεση  να κανεις εξασκηση σε καθαρο καναλι

α) για αν ακους τι παιζεις (ναι ακους καθαροτερα τις νοτες σου εξου και καθαρο καναλι ;D)

β) για να μην βοηθιεσαι απο distortion το οποιο σου επιτρεπει να βαζεις κρυφα hammer on ή legato τα οποια γινοντα πολυ πιο ευκολα οταν εχεις γκαζια απ οταν εισαι clean.

 

Συμφωνώ επί της αρχής, θυμάμαι μάλιστα ότι ο Ιωάννης Πετρούκιος (γνωστός Έλληνας της διασποράς) έλεγε ότι κάνει εξάσκηση ΧΩΡΙΣ ενισχυτή για να αποφύγει ακριβώς τα παραπάνω.

 

Πλην όμως, θα πρέπει ενίοτε να κάνουμε εξάσκηση (όπως την αντιλαμβάνεται κάποιος) ΚΑΙ με τον ήχο που θα χρησιμοποιήσουμε live, σε ηχογράφηση, κλπ. Σε Πραγματικές Συνθήκες δηλαδή, και αυτό συνεπάγεται και σε επαρκή ένταση (χωρίς να επέμβει η Αστυνομία, αν γίνεται).

 

Επί του θέματος, ΠΑΝΤΟΤΕ προτείνω για ενισχυτή μελέτης έναν ελαφρύ modeling ενισχυτή. Έχει αρκετά ηχοχρώματα (χωρίς να χρειάζονται και πεταλάκια), είναι βολικός και φτηνός και γενικά χαμένος δεν πρόκειται να πάει. Τώρα, αν κάποιος έχει στημένο όλο το rig του, all the time, κάνει εξάσκηση εκεί. Αλλά μάλλον δεν είναι αυτό το νόημα τέτοιων thread, σωστά?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι GL !!! Ειναι ετσι οπως τα λες!! ;) ;) ;)

Πραγματικα χρειαζεται να κανεις ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ και καμποσα περασματα με τον ηχο που προκειται  να χρησιμοποιησεις και μαλιστα οπως ανεφερες και σε ψιλοτσιμπημενη μαλιστα ενταση

(εγω καποτε ελεγα οτι ο λαμπατος μου σε μεγαλη ενταση καπως... <<βαραινει>> και δε μπορεις να παιξεις ευκολα γρηγορα περασματα και με κοροιδευανε ;D)

 

Αλλα οπως λες επι της αρχης, η εξασκηση γινεται με μετρονομο και clean ή unplugged!

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου