Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κάποια vst


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Exω αντιμετωπίσει μερικές φορές με μερικά vst το εξής πρόβλημα. Ξεκινάει το κομμάτι στο nuendo και εκεί που είναι να μπει ας πούμε το χ vst όλα γαμ%&%@# και μπουκώνει όλο το σύστημα. Ανακάλυψα ότι λέγεται denormalization problem Και δεν έχω βρει κάποια λύση. ΠΟλλοί λένε απλά να βάλεις κι ενα Normalise σαν εφέ για να έρθει στα ίσα του. Γενικώς οι εταιρίες τρέχουν για patch και το διαδίκτυο δηλώνει... xάος. Καμιά βοηθεια κανενός έμπειρου;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το Normalise δεν είναι εφέ και ούτε μπαίνει στη διαδικασία του tracking αλλά στο (pre) mastering stage.

Τέτοια "μυστικά" δεν υπάρχουν και καλό θα είναι να προσέξεις τι προσθήκες κάνεις στο πρόγραμμα και ποιό σου δημιουργεί το πρόβλημα.

Αφιέρωσε και μια μέρα με 2-3 κούπες καφέ να διαβάσεις προσεκτικά το manual που είναι πολύ αποκαλυπτικό ως προς τις διαδικασίες χρήσης.

Τέτοιες παρανοήσεις δεν συμβαίνουν μετά από προσεκτική μελέτη.

Το ποιό πιθανό είναι να είναι προβληματικό κάποιο vst instrument.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω αντιμετωπίσει μερικές φορές με μερικά vst το εξής πρόβλημα. Ξεκινάει το κομμάτι στο nuendo και εκεί που είναι να μπει ας πούμε το χ vst όλα γαμ%&%@# και μπουκώνει όλο το σύστημα. Ανακάλυψα ότι λέγεται denormalization problem Και δεν έχω βρει κάποια λύση. ΠΟλλοί λένε απλά να βάλεις κι ενα Normalise σαν εφέ για να έρθει στα ίσα του. Γενικώς οι εταιρίες τρέχουν για patch και το διαδίκτυο δηλώνει... xάος. Καμιά βοηθεια κανενός έμπειρου;;;

 

 

:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

με κουφανες....η εχει πολυ μπερδεμενα καποια πραγματα στο μυαλο σου η...ξερεις κατι που δεν ξερω η...δεν μπορει με τιποτα να παει το μυαλο μου σε αυτο...!!αν θες ανελυσε λιγο παραπανω το προβλημα και αυτα που βρηκες στο διαδικτυο...

παντως το πιο πιθανο ειναι να ειναι καποια απ τα vsts σου ελαττωματικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxi παιδιά. Και ο Yameth Και ο musitech απλά δεν το έχετε πάθει! Το πρόβλημα είναι πασίγνωστο και αφορά κυριώς τα pc με p4 επεξεργαστή. Λέγεται denormalization problem Και έχω διαβάσει για αυτό και στο ιντερνετ αλλά και στο computer music που έλεγε ότι μια λύση είναι να βάλεις κάποιο εφέ που να δίνει boost σε συχνότητες που δεν ακούει το αυτί (τραβα βγάλε άκρη) και γενικώς δεν υπάρχει σταθερή λύση. Εμφανίζεται σε πάρα πολλά Plugins και vst instruments και οι εταιρίες προσπαθούν με updates patches να τα διορθόσουν και να βρουν τι φταίει.

Λοιπόν, το πρόβλημα παρατηρείται σε random καταστάσεις και μετά γίνεται πάντα στην ίδια στιγμή. Εγώ στα 2 χρόνια που ασχολούμαι έντονα με vst μου είχε παρουσιαστεί με το παλιό Kontakt όταν φόρτωνα κάποιο συγκεριμένο ήχο και τώρα με το virtual bassist σε ένα κομμάτι. Το πρόβλημα να το πω σε απλά ελληνικά οφείλεται σε λάθος υπολογισμούς μιας που όλα στο pc είναι μαθηματικά, με αποτέλεσμα σε στιγμιαία κολλήματα να διαβάζει το silence ως χιλιάδες πράξεις ήχου ενώ δεν στέκει. Ετσι και στο virtual bassist, μπαίνει το τραγούδι που έχω φτιάξει, όλα μια χαρά και μόλις σκάει η πρώτη νότα που έβαλα με το bassist μασάει και crasharei. Πάντως τώρα χαμήλωσα την ένταση και αν και κολλάει, γλιτώνω το crash και μετά παίζει κανονικά αν το ξαναρχίσω. Χάος δηλαδή.

Αυτά! Ουφ...

[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω στησει παρα πολλα μηχανηματα και ομολογω οτι αυτο το προβλημα δεν μου χει προκυψει ποτε...μηπως ειναι και λιγο θεμα στησιματος του μηχανηματος??μηπως ειναι θεμα software h hardware?μηπως ο συνδυασμος ολων η καποιων απο αυτα??

 

πες μας τι μηχανημα εχεις,τι καρτα ηχου,τι software χρησιμοποιεις..μηπως δουλευεις logic για pc??

οταν συμβαινει αυτο κολλαει h cpu η συμβαινει κατι αλλο??δοκιμασε σε ενα project poy symbainei ayto πριν πατησεις play να κανεις mute ολα τα οργανα και καθε φορα που θα κανεις play να κανεις unmute και απο ενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φίλε μου. Είναι θέμα software conflict ,σαν ένα κενό προγραμματιστικό φαντάσου το. Εγώ έχω nuendo ,και τώρα μου το έκανε με το virtual bassist. 2 φορές μου έχει τύχει στην ζωή μου. Τώρα το έλυσα κάνωντας track freeze το κανάλι του bassist και κομπλέ.

Επίσης το pc μου είναι P4, 2000mh, 1gb ram, audigy soundblaster και άλλα πολλά καλούτσικα μα όχι τέλεια.

Koίτα εδώ και γενικώς και στο google Μπορείς να βρεις πολλά ώστε να καταλάβεις τι λέω. Ουσιαστικά ακούς crackles σαν να μασάει το σύστημα, στην συνέχεια ή συνεχίζει καλά ή γαμ... τελείως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
ή γαμ... τελείως..

 

Κι όταν γίνεται αυτό, ακούς κάτι υπέροχους ήχους απ' τα ηχεία (με τσίτα τα γκάζια εννοείται, ανεξαρτήτως της θέσης του master fader)...

 

:!: Το πρόβλημα που αναφέρει ο tugito υπάρχει στ' αλήθεια και δε σχετίζεται με το στήσιμο του DAW κλπ.

Το vst effect κλατάρει όταν δεν υπάρχει audio σήμα να επεξεργαστεί. Οφείλεται σε λάθος προγραμματισμού κι εμφανίζεται στους P4 (όσοι έχουν το waldorf D-Pole καταλαβαίνουν...)

 

:idea: Έτσι, η λύση είναι να δημιουργήσουμε εμείς ένα μόνιμο ήχο για να "μην πέφτει η μηχανή στο κενό". Αυτό γίνεται, όταν στην αλυσίδα των insert effects βάλουμε πριν απ'το προβληματικό plugin ένα dithering plugin (στο Cubase υπάρχει ένα native plugin, το UV22), το οποίο δημιουργεί συνεχή θόρυβο σε threshold που δεν το πιάνει το ανθρώπινο αυτί κι έτσι το πρόβλημα λύνεται (ενδεχομένως με μικρή παραχώρηση απ' τη μεριά μας στο θέμα της ποιότητας).

 

Επανάφερα το θέμα για να ρωτήσω κάτι σχετικό:

 

Τι γίνεται στην περίπτωση που το προβληματικό plugin δεν είναι effect, αλλά instrument (που δουλεύει με audio files); :?: :? 8O

 

Εν προκειμένω, μου δημιουργεί πρόβλημα το free plugin Copier της ConcreteFX.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα σκεφτεί κι εγώ (αντί να έχω δηλ ένα midi track απ'το οποίο χειρίζομαι το instrument που τριγκάρει ένα audio track, να έχω ένα audio track με το ίδιο το audio file), αλλά δε μου βγάζει το plugin στη λίστα των fx (το αναγνωρίζει ως instrument).

 

 

Thnx πάντως!

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου