Προς το περιεχόμενο

Τι να σπουδάσω για να κάνω δικές μου παραγωγές;


Seezo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας μέλη του noiz!Θα ήθελα για ακόμη μια φορά τα φώτα σας.Έχω μερικές απορρίες.

Είμαι αυτοδίδακτος κιθαρίστας και κάνω παραγωγές στο cubase με κυρίως δικά μου φωνητικά.Δεν έχω σπουδάσει απολύτως τίποτα. Είμαι φοιτητής οικονομικών και θέλω όταν τελειώσω να σπουδάσω μουσική. Πιο συγκεκριμένα, θέλω σε πρώτη φάση να συνθέτω μουσική και να κάνω παραγωγές μέσα σε στούντιο.Άρα λοιπόν τί πρέπει να σπουδάσω?Music engineering, music production, music technologies ή κάτι άλλο?Επίσης, μπορώ να εισαχθώ σε ένα ίδρυμα (σχολή) για τέτοιες σπουδές εφόσον δεν έχω ούτε μισό χαρτί από ωδείο?Τέλος, επειδή σκέφτομαι να πάω έξω για σπουδές, προς Αμερική μεριά, Νέα Υόρκη μιας και εκεί έχω φίλους και ίσως βρω μια δουλειά να αντλώ και τα προς το ζειν, έχετε ιδέα για κανένα καλό ίδρυμα που να προσφέρει τέτοιες σπουδές εκεί και τέλος πάντων πόσο γήινα ή εξωγήινα σας φαίνονται όλα αυτά που έχω στο νου μου?Είμαι χαμμένος στον κεανό και περιμένο τις απόψεις σας όποτε σας είναι εύκολο. :P

Να είστε όλοι σας καλά!

 

υγ. Προσπάθησα να αντλήσω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες από προηγούμενα θέμα τα στο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο πράγμα που χρειάζεται για να κάνεις σύνθεση είναι το ταλέντο και η υπομονή.

Πιάσε τη κιθάρα όχι για να παίξεις ένα γνωστό κομμάτι,αλλά για να πειραματιστείς.

Άρχισε να δοκιμάζεις νότες στη τύχη... Ξεκίνα από μια νότα (ας πούμε το σολ) και αφού παίξεις το σολ μετά παίξε μια άλλη νότα.Πάρτες με τη σειρά. Θα ανακαλύψεις ότι άμα μετά το σολ παίξεις τη Χ νότα,ακούγεται ωραία.Σημείωσε τις 2 νότες που σ αρέσουν,και μετά επανέλαβε τη διαδικασία παίζοντας τη πρώτη και τη δεύτερη,και δοκίμαζε για να βρεις τη τρίτη.

Θα φτάσεις να έχεις βρει ένα πρωτότυπο,δικό σου riff.

Μετά θα μπορέσεις να φτιάξεις ένα δεύτερο riff.

Σιγά σιγά θα έχεις γράψει όλες τις νότες για τη κιθάρα που θα ακούγονται στο κομμάτι.

Ηχογράφησε το παίξιμό σου και άκου το.

Πάρε το δεύτερο όργανο σου,όπως π.χ. πλήκτρα και ξεκίνα να δοκιμάζεις...

Μήπως θα ακούγεται ωραίο αν τη στιγμή που παίζεις σολ στη κιθάρα,παίζεις μια συνχορδία στα πλήκτρα ? Δοκίμασε το. Ότι σου αρέσει κράτα,ότι δεν απέρριψε.

Σιγά σιγά θα έχεις φτιάξει ένα πρωτότυπο,δικό σου κομμάτι από το τίποτα.

Θα έχεις κάνει μια σύνθεση..

 

Μουσική μουσική μουσική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω σπουδάσει απολύτως τίποτα.

 

ε,και?

 

το 90% των μεγαλων παραγωγων του πλανητη ΤΙΠΟΤΑ δεν εχουν σπουδασει (πολλοι απο αυτους δεν ειναι καν....μουσικοι... :o).

 

μαθε τις βασικες αρχες της ΗΧΟΛΗΨΙΑΣ και της ΜΙΞΗΣ (πολλοι παραγωγοι βεβαια δεν κανουν ΤΙΠΟΤΑ απο τα δυο αλλα μια και οι καιροι ειναι δυσκολοι βοηθαει να τα ξερεις) ,πιασε δουλεια,εστω και παραπαιδι, σε ενα στουντιο της προκοπης και μαθαινε 'απο μεσα" ,και φυσικα πανω απο ολα ΑΚΟΥ ΠΟΛΥ ΜΟΥΣΙΚΗ και διαβαζε πολλα βιβλια ωστε να αποκτησεις αισθητικη και επιπεδο... ;) (α,και κανα ταξιδακι δεν βλαπτει....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και αρκετα ιδιωτικά κολλέγια (ή σχολες) στην Ελλάδα οι οποίες ασχολούνται με το αντικείμενο αυτό!!Γνωρίζω αρκετά για μια συγκεκριμένη (δεν αναφέρω το όνομα) πολύ γνωστή σχολή η οποία κάνει τριμηνιαία μαθήματα πάνω σε αυτό που θέλεις!!Αν το γουστάρεις πολύ συνεχίζεις και με full κύκλο σπουδών!

I can change one note and make you cry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον, πραγματικά! Παραγωγές και συνθέσεις κάνω στο σπίτι μου στο cubase! Ηχογραφώ κιθάρα και πλήκτρα μερικές φορές και βάζω τα υπόλοιπα από cubase.Απλά ήθελα τη γνώμη σας και όσον αφορά σε όλο το σκεπτικό μου αλλά και για καμιά σχολή στα μέρη που σας είπα (NY). Σκέφτομαι ότι αν πας σε καμιά σχολή της προκοπής, ειδικά έξω, ίσως υπάρξει μια τόση δα ευκαιρία για να κάνεις μια αρχή επαγγελματικά και αν εισαι καλός να συνεχίσεις.Αυτή εδώ μου τράβηξε την προσοχή http://www.audioengineeringcourse.com/ . Έχει κανείς να προσθέσει κάτι?

Σας ευχαριστώ όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως τελικα θες να γινεις μηχανικος ηχου και οχι παραγωγος?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως τελικα θες να γινεις μηχανικος ηχου και οχι παραγωγος?

 

Μπορείς να μου πεις ποια είναι η διαφορά?Νομίζω ότι ο μηχανικός είναι κάτι πιο "βαρύ" και ίσως θέτει και καλύτερες βάσεις για παραγωγή. Είναι έτσι? Ρίξε φως αν μπορείς...  :D

Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις ποια είναι η διαφορά?Νομίζω ότι ο μηχανικός είναι κάτι πιο "βαρύ" και ίσως θέτει και καλύτερες βάσεις για παραγωγή. Είναι έτσι? Ρίξε φως αν μπορείς...  :D

Σε ευχαριστώ!

 

Αυτό είναι και ένα από τα ερωτήματα που θέτω στην αρχή

"Άρα λοιπόν τί πρέπει να σπουδάσω?Music engineering, music production, music technologies ή κάτι άλλο?" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο πραγμα ο παραγωγος,αλλο ο μηχανικος ηχου (πολλες φορες οπως σου ειπα και πριν δεν βλαπτει καποιος να ειναι και τα 2)..

 

 

Επειδη σωνει και καλα θες να...σπουδασεις... ;D... σπουδασε music production  αλλα κανε και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και αυτα που σου ειπα.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου