Προς το περιεχόμενο

Ημουν κι εγω εκεί... και θά'μαι κακός.


Octapus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως παιδια εγω ειμαι της αποψης οτι ειναι μια καλη ευκαιρια να γινει και μια συζητηση σε οτι αφορα το live στησιμο μιας μπαντας. Δεν αναφερομαι τοσο στο ποια και ποσα λαθη εκανε ο καθενας (στην τελικη το λαθος ειναι ο ορισμος του live) αλλα σε πιο τεχνικης φυσεως ζητηματα.

 

Εξαλλου, απ'οσο εχω προσεξει τουλαχιστον, εχουμε αναλωθει αρκετα σε home recording και rehearsal θεματα. Ας δουμε τωρα τι προβληματα αντιμετωπιζει ο καθενας μας επι σκηνης, γιατι οπως ειπε και ενας φιλος, αλλη ευκαιρια να παιξει καποιος μπροστα σε -κατα κυριο λογο- μουσικους, οι οποιοι μαλιστα δεν κοιτανε να σε σταυρωσουν στο πρωτο λαθος, δυσκολα θα ξαναπροκυψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν ειναι συΓνωμη' date=' ειναι συ[b']ΓΓ[/b]νωμη... :lol: :lol:

 

Πάντως το google βγάζει 472.000 συγνώμες

έναντι 345.000 συγγνωμών!

 

Πιάσ' το αυγό και κούρευτο δηλαδή. Ή μήπως το αβγό; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάσ' το αυγό και κούρευτο δηλαδή. Ή μήπως το αβγό;

 

χμ....

ξύδι ή ξίδι;...

τρένο ή τραίνο;....

:? :D 8O

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως το φτηνο και ρηχο μου λεξιλογιο δεν κινδυνευει απο τετοιους προβληματισμους και αναζητησεις..........

Βασανιστειτε τωρα..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παιδια εγω ειμαι της αποψης οτι ειναι μια καλη ευκαιρια να γινει και μια συζητηση σε οτι αφορα το live στησιμο μιας μπαντας. Δεν αναφερομαι τοσο στο ποια και ποσα λαθη εκανε ο καθενας (στην τελικη το λαθος ειναι ο ορισμος του live) αλλα σε πιο τεχνικης φυσεως ζητηματα.

 

Εξαλλου' date=' απ'οσο εχω προσεξει τουλαχιστον, εχουμε αναλωθει αρκετα σε home recording και rehearsal θεματα. Ας δουμε τωρα τι προβληματα αντιμετωπιζει ο καθενας μας επι σκηνης, γιατι οπως ειπε και ενας φιλος, αλλη ευκαιρια να παιξει καποιος μπροστα σε -κατα κυριο λογο- μουσικους, οι οποιοι μαλιστα δεν κοιτανε να σε σταυρωσουν στο πρωτο λαθος, δυσκολα θα ξαναπροκυψει.[/list']

 

Συμφωνώ με αυτή τη προσέγγιση και θα σας πω τη γνώμη μου (σαν ακροατής), αμέσως μετά την ολοκλήρωση του event.

 

Όσον αφορά τα γλωσσολογικά θέματα, εννοείται ότι η γλώσσα είναι κάτι ζωντανό. Αν όλοι λένε "αφορά το" (και όχι "αφορά στο") και συννενοούνται, τότε δεν υπάρχει κανένα ζήτημα. Τα υπόλοιπα είναι ακαδημαϊκά. Όταν εγώ ήμουν παιδί είχαμε δασείες και περισπωμένες, αλλά όπως είδατε καταργήθηκαν και δε νομίζω να λείπουν σε κανέναν (εκτός ίσως από τον Superfunk ο οποίος είναι επηρρεασμένος από το κινέζικο αλφάβητο και μπερδεύει την γραφή με την ζωγραφική). :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα γλωσσολογικά θέματα' date=' εννοείται ότι η γλώσσα είναι κάτι ζωντανό. Αν όλοι λένε "αφορά το" (και όχι "αφορά στο") και συννενοούνται, τότε δεν υπάρχει κανένα ζήτημα. Τα υπόλοιπα είναι ακαδημαϊκά. Όταν εγώ ήμουν παιδί είχαμε δασείες και περισπωμένες, αλλά όπως είδατε καταργήθηκαν και δε νομίζω να λείπουν σε κανέναν (εκτός ίσως από τον Superfunk ο οποίος είναι επηρρεασμένος από το κινέζικο αλφάβητο και μπερδεύει την γραφή με την ζωγραφική). :)[/quote']

 

Οι δασείες και οι περισπωμένες αφορούσαν ζητήματα προφοράς και αποτελούσαν μια 'τεχνητή' προσπάθεια προσομοίωσης της (υποτιθέμενης) αρχαίας ελληνικής προφοράς.

 

Γιατί στην ΑΕΓ αλλιώς προφερόταν μια λέξη που άρχιζε από 'HE' (π.χ. HELIOS) και αλλιώς μια που άρχιζε από 'E'. Στις πρώτες μπήκαν οι δασείες. Σαν τέτοια προσπάθεια λοιπόν ήταν φυσικά καταδικασμένη να αποτύχει (γιατί ήδη από αιώνες είχε χαθεί η προφορά).

 

Το 'αφορά το' ή 'αφορά στο' δεν έχει τόση σημασία. Το 'ως αναφορά' όμως είναι μια μαλακία και μισή, που κάποιος κουφός άκουσε λάθος και τώρα παπαγαλίζουν όλοι λόγω της ευρύτατα διαδεδομένης πολιτισμικής μόλυνσης λόγω Μέσων Μαζικής Αποβλάκωσης.

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι όντως ακαδημαϊκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δασείες και οι περισπωμένες αφορούσαν ζητήματα προφοράς και αποτελούσαν μια 'τεχνητή' προσπάθεια προσομοίωσης της (υποτιθέμενης) αρχαίας ελληνικής προφοράς.

 

Το γνωρίζω φίλε μου. Δεν μιλώ απαξιωτικά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, η σημερινή μορφή της γλώσσας μας είναι ένα άθλιο κουρέλι, με τον τρόπο που μιλιέται και γράφεται από τη πλειοψηφία των Ελλήνων.

Εντάξει, χάσαμε το πολυτόνικό, μην τυχον και κουραστούν "τα καημένα τα παιδιά" και μάθουν σωστά ελληνικά, τουλάχιστον οι λέξεις ας διατηρούν το νόημα τους.

Κι αν αυτό έχει καταντήσει ακατόρθωτο στον προφορικό λόγο, εξαιτίας του βομβαρδισμού μας με λανθασμένες προτάσεις στα Μ.Μ.Α. (Abraxas), πιστεύω ότι όλοι μας μπορούμε όταν καθόμαστε να γράψουμε 2 αράδες με τις απόψεις μας, να γράφουμε (στο μέτρο που δύναται ο καθένας) σωστά ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, η σημερινή μορφή της γλώσσας μας είναι ένα άθλιο κουρέλι, με τον τρόπο που μιλιέται και γράφεται από τη πλειοψηφία των Ελλήνων.

Εντάξει, χάσαμε το πολυτόνικό, μην τυχον και κουραστούν "τα καημένα τα παιδιά" και μάθουν σωστά ελληνικά, τουλάχιστον οι λέξεις ας διατηρούν το νόημα τους.

Κι αν αυτό έχει καταντήσει ακατόρθωτο στον προφορικό λόγο, εξαιτίας του βομβαρδισμού μας με λανθασμένες προτάσεις στα Μ.Μ.Α. (Abraxas), πιστεύω ότι όλοι μας μπορούμε όταν καθόμαστε να γράψουμε 2 αράδες με τις απόψεις μας, να γράφουμε (στο μέτρο που δύναται ο καθένας) σωστά ελληνικά.

 

Ελπίζω εδώ να τελειώσει η παρέκκλιση από το topic μας, που είναι το (κατά τη γνώμη μου) πολύ επιτυχημένο Live του Σαββάτου.

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Wow!

 

Ήμουν σίγουρος ότι το γνωρίζεις, το έγραψα για την πληρότητα της άποψης, αν θέλεις, για κάποιους που ίσως δεν το ήξεραν. :oops:

 

@dr-rhythm

 

Γενικά συμφωνώ (εκτός στα του πολυτονικού) και ειλικρινά δεν είχα πρόθεση να την πω σε κανέναν, βρήκα αφορμή από το post του Χταπόδη, και συγγνώμη (που θα μου πάει, θα το μάθω!) και πάλι για το OT. Αν υπάρχει ενδιαφέρον ας το συνεχίσουμε στο Περί Ανέμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου