Προς το περιεχόμενο

κλειδιά για epiphone lp 100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά έχε υπόψιν σου ότι:

 

Gotoh > Grover by far.

 

Θα συμφωνήσουν και ό,σοι μάστορες έχουν δοκιμάσει κάτι άλλο από Grover στην καριέρα τους... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έχε υπόψιν σου ότι:

 

Gotoh > Grover by far.

 

Θα συμφωνήσουν και ό' date='σοι μάστορες έχουν δοκιμάσει κάτι άλλο από Grover στην καριέρα τους... :wink:[/quote']

 

Ωχ τώρα που νόμιζα ότι είχα αποφασίσει....

τι καλύτερο ας πούμε μπορεί να έχει από τα κλειδιά της grover?

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πολύ βασικά πράγματα:

 

1)Αισθητά σφιχτότερες και ακριβείς λαβές. Δλδ ακριβέστερο κούρδισμα.

 

2)Μηδενική μετατόπιση του tuner shaft (εννοώ το στέλεχος του κλειδιού γύρω από το οποίο τυλίγεται η χορδή). Αν έχεις δίπλα-δίπλα ένα Grover & ένα Gotoh χωρίς χορδές περασμένες, το Grover θα μπορείς να το κουνήσεις λιγάκι, θα έχει τον κοινώς λεγόμενο "τζόγο". Το Gotoh δεν θα το κάνει.

 

Εγώ έχω πάρει αυτά

 

http://www.stewmac.com/cgi-bin/hazel.cgi?action=SERVE&G=1&sku=1955&ITEM=catalog/sku.html&CURRENCY=EUR

 

και έχω ξεμπερδέψει.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πολύ βασικά πράγματα:

 

1)Αισθητά σφιχτότερες και ακριβείς λαβές. Δλδ ακριβέστερο κούρδισμα.

 

2)Μηδενική μετατόπιση του tuner shaft (εννοώ το στέλεχος του κλειδιού γύρω από το οποίο τυλίγεται η χορδή). Αν έχεις δίπλα-δίπλα ένα Grover & ένα Gotoh χωρίς χορδές περασμένες' date=' το Grover θα μπορείς να το κουνήσεις λιγάκι, θα έχει τον κοινώς λεγόμενο "τζόγο". Το Gotoh δεν θα το κάνει.

 

Εγώ έχω πάρει αυτά

 

http://www.stewmac.com/cgi-bin/hazel.cgi?action=SERVE&G=1&sku=1955&ITEM=catalog/sku.html&CURRENCY=EUR

 

και έχω ξεμπερδέψει.[/quote']

 

Να σε ρωτήσω κάτι, οι τρύπες στο πίσω μέρος για τις βιδούλες ήταν οι ίδες με την κιθάρα σου γιατί νομίζω θα χρειαστεί να βιδωθούν σε άλλον σημείο από τις υπάρχουσες τρύπες..

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πολύ βασικά πράγματα:

 

1)Αισθητά σφιχτότερες και ακριβείς λαβές. Δλδ ακριβέστερο κούρδισμα.

 

2)Μηδενική μετατόπιση του tuner shaft (εννοώ το στέλεχος του κλειδιού γύρω από το οποίο τυλίγεται η χορδή). Αν έχεις δίπλα-δίπλα ένα Grover & ένα Gotoh χωρίς χορδές περασμένες' date=' το Grover θα μπορείς να το κουνήσεις λιγάκι, θα έχει τον κοινώς λεγόμενο "τζόγο". Το Gotoh δεν θα το κάνει.

 

Εγώ έχω πάρει αυτά

 

http://www.stewmac.com/cgi-bin/hazel.cgi?action=SERVE&G=1&sku=1955&ITEM=catalog/sku.html&CURRENCY=EUR

 

και έχω ξεμπερδέψει.[/quote']

 

Απο τα standard Grover εχουν οντως λιγοτερο backlash,ομως τα lock εχουν ΜΗΔΕΝΙΚΟ backlash & ειναι το ιδιο καλα (ισως και καλυτερα..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα standard Grover εχουν οντως λιγοτερο backlash' date='ομως τα lock εχουν ΜΗΔΕΝΙΚΟ backlash & ειναι το ιδιο καλα (ισως και καλυτερα..)[/quote']

 

Τα lock απ'ότι κατάλαβα κλειδώνουν με κατσαβίδι από πάνω..αυτό σημαίνει όμως ότι αν θες κάποια στιγμή να κάνεις ένα γρήγορο κούρδισμα σε ρε για παράδειγμα της μπάσας χορδής να μην μπορείς...έτσι δεν είναι?

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι κλειδωνουν αυτοματα (χωρις κατσαβιδι) απλα περνας τη χορδη τεντωνοντας την στο φουλ & γυρνας το κλειδι που τη μαγκωνει (για ξεκλειδωμα μεχρι 1 τονο δεν θα εχεις προβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι κλειδωνουν αυτοματα (χωρις κατσαβιδι) απλα περνας τη χορδη τεντωνοντας την στο φουλ & γυρνας το κλειδι που τη μαγκωνει (για ξεκλειδωμα μεχρι 1 τονο δεν θα εχεις προβλημα.

 

Sorry που το τραβάω το θέμα....αν κατάλαβα καλά λοκάρει τη χορδή για να μην ξεκουρδίζεται αλλά παρ'όλα αυτά μπορείς να κουρδίσεις/ξεκουρδίσεις κανονικά, έτσι δεν είναι?

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Sorry που το τραβάω το θέμα....αν κατάλαβα καλά λοκάρει τη χορδή για να μην ξεκουρδίζεται αλλά παρ'όλα αυτά μπορείς να κουρδίσεις/ξεκουρδίσεις κανονικά' date=' έτσι δεν είναι?[/quote']

 

Σε όλα τα Locking κλειδιά, κλειδώνεται η χορδή για να μην φεύγει από το κλειδί και μετά κουρδίζεις.

 

Το ένα είναι άσχετο με το άλλο, απλώς υπάρχουν πατέντες όπως της Gotoh ή της Planet Waves (με το Trim Lock που κόβει κιόλας τις χορδές καθώς κουρδίζεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου