Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψηλέ μου, ρώτα κι εμένα που είμαι τεμπέλης και γουστάρω χαμηλά τις χορδές  ;D...

Ο μόνος τρόπος είναι να φαγωθούν τα τάστα απο το 12 και μετά, όχι ομοιόμορφα όμως, αλλά με τρόπο σαν να αλλάζουν ελαφρά το ρέδιους...θέλει χέρια και προσοχή...γίνεται όμως - ρώτα και τον Λαμπή  ;) ;D

Το πιό σωστό θα ήταν να αλλάξεις την κλίση στην ταστιέρα απο το 12 και μετά κι ύστερα refretting...combined radius...αλλά κοστίζει και επηρεάζει την αίσθηση.

Βέβαια ο πιό οικονομικός τρόπος -νέος είσαι, μη κοιτάς του λόγου μου-είναι να γίνεις άνδρας!  ;D

 

τώρα τα κατάλαβε όλα ;D ;D ;D ;D ;D ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ψηλέ μου, ρώτα κι εμένα που είμαι τεμπέλης και γουστάρω χαμηλά τις χορδές  ;D...

Ο μόνος τρόπος είναι να φαγωθούν τα τάστα απο το 12 και μετά, όχι ομοιόμορφα όμως, αλλά με τρόπο σαν να αλλάζουν ελαφρά το ρέδιους...θέλει χέρια και προσοχή...γίνεται όμως - ρώτα και τον Λαμπή  ;) ;D

Το πιό σωστό θα ήταν να αλλάξεις την κλίση στην ταστιέρα απο το 12 και μετά κι ύστερα refretting...combined radius...αλλά κοστίζει και επηρεάζει την αίσθηση.

Βέβαια ο πιό οικονομικός τρόπος -νέος είσαι, μη κοιτάς του λόγου μου-είναι να γίνεις άνδρας!  ;D

 

Με ξερεις καλα.....δε μπορω να πω.....  ;)

Θα σηκωσω λιγακι το action μα θα συμβουλευτω και τον Παναγιωτη. Ηλια μου οταν λες επηρεαζεται η αισθηση εννοεις απο το refretting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με ξερεις καλα.....δε μπορω να πω.....  ;)

Θα σηκωσω λιγακι το action μα θα συμβουλευτω και τον Παναγιωτη. Ηλια μου οταν λες επηρεαζεται η αισθηση εννοεις απο το refretting?

 

Το μέγεθος των τάστων είναι όρεξη του καθενός, όχι, εννοώ την αλλαγή στο radius...πάντως, αν είσαι ΟΚ με μεγαλύτερα τάστα, τα 6100 που ανέφερε ο SF όντως εξαλείφουν (ή ελαχιστοποιούν) το όποιο πρόβλημα. Είχα μπράτσο με μετρημένο radius μικρότερο!!!! απο 7.25 (Fender '63) το οποίο φορούσε 6100 και δεν καταλάβαινε τίποτα  ;D.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα

 

Ηλια Νικο και ολα τα παιδια σας ευχαριστω για το χρονο σας!

Θα πειραματιστω με το action για την ωρα και βλεπουμε!

Thnx again!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ... πάλι η συζήτηση για τα τάστα και τα ράδια.  ::)

 

;D ;D ;D ;D

 

Πιθανολογώ ότι αυτό που εννοούσε ο τεχνικός, είναι το φαινόμενο "rising tongue" που παρατηρείται σε κάποιες bolt on κιθάρες. Φυσικά και αυτό διορθώνεται, αλλά θέλει επέμβαση. Παρεμπιπτόντως το πρόβλημά σου δεν έχει σχέση με Τέλε, ισχύει για όλες τις bolt on.

 

Οι περισσότεροι "παλιοί" (της γενιάς του επτά και εικοσιπέντε  :P) έκαναν αυτά που εγράφησαν ήδη:

 

1) Compound το "radius" στα τάστα σταδιακά μετά το 12.

2) Σταδιακή μείωση του ύψους των τάστων μετά το 12.

3) Εγκατάσταση μεγαλύτερων τάστων με την πρώτη ευκαιρία

 

Και τελικά πλανίζανε την ταστιέρα και τελειώνανε.  ;D

 

Προσωπικά ΠΟΤΕ δεν κατάλαβα την ανάγκη για το νεκροφιλικό radius των 7.25 στις σύγχρονες κιθάρες... σιγά τη διαφορά που κάνει "στα ακκόρντα στις πρώτες θέσεις"  ::). Δεν παίζουμε ακουστική...  :P Πιστεύω ότι είναι ένα απομεινάρι του παρελθόντος που συντηρείται από τους βινταζόπληκτους. Από την άλλη και τα πολύ flat 16άρια και δε συμμαζεύεται μου φαίνονται κάπως ενοχλητικά σε παρατεταμένη χρήση. 9.5-12" είναι ιδανικά kateme.

 

Όσο για το χαμηλό action καλώ τον Ηλία να γράψει αν έχει χρόνο αυτά που λέγαμε από κοντά στο τελευταίο live, σχετικά με την ηχητική (πέραν της παικτικής) διάσταση του όλου θέματος.  ;)

 

Ηλία?  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις καθόλου relief στο μπράτσο;

 

Τωρα αμα σου πω πως δε ξερω τι ειναι το relief θα με κακολογησεις?

Ποτε μου δεν ασχοληθηκα με τετοια θεματα...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις καθόλου relief στο μπράτσο;

 

τοσο χαμηλα δεν δουλευει το trussrod οποτε δεν ειναι θεμα relief.... ;)

 

Όσο για το χαμηλό action καλώ τον Ηλία να γράψει αν έχει χρόνο αυτά που λέγαμε από κοντά στο τελευταίο live, σχετικά με την ηχητική (πέραν της παικτικής) διάσταση του όλου θέματος.  

 

δεν ειμαι ο Ηλιας... ;D...(πως θα μπορουσα αλλωστε αφου δεν κανω...μπεντ.. ;D) ομως εχω παρατηρησει οτι ενα μετριο προς χαμηλο action εχει και καλυτερο ΗΧΟ απο ενα πολυ υψηλο μια και απο καποια στιγμη και μετα χανεται το φυσικο compression & το "σκασιμο" της κιθαρας (που το ..μηδενικο relief που προσωπικα προτιμω μεγιστοποιει).....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις καθόλου relief στο μπράτσο;

 

Γιώργη, το relief κάνει ελάχιστη ως μηδενική διαφορά σ'αυτά τα τάστα.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργη, το relief κάνει ελάχιστη ως μηδενική διαφορά σ'αυτά τα τάστα.  ;)

 

Kάνει διαφορά μέχρι το 12ο. Το γνωρίζω αυτό.

Υπάρχουν όμως και -ελάχιστες- περιπτώσεις όπου επηρεάζει και από 12ο και μετά για λίγα τάστα.

:)

 

Ελάχιστη μπορεί να είναι η διαφορά, αλλά μπορεί και να είναι αρκετή για να φύγει το buzz. Εγώ θα το δοκίμαζα...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου