Προς το περιεχόμενο

George Kam-θεωρείται μεγάλο ταλέντο στην ηλεκτρική


Under Pressure Band

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εκανα ενα μικρο βιντεακι  παιζοντας ενα σρεντ πανω σε ενα Blues theme.

Αν θελετε πειτε μου την γνωμη σας.

 

shred και blues στην ιδια προταση? πως θα σου φαινοταν αν βαζαμε τον BB King να σολαρει πανω στο technical difficulties? μου θυμιζεις τον εαυτο μου στην ηλικια σου που πιστευα οτι ΕΠΡΕΠΕ να παιζω γρηγορα παντου και παντα αλλα οταν με ακουγα μετα δεν εβγαζα νοημα και ηταν κουραστικο να ακους το αποτελεσμα...οταν 30αρησεις θα με καταλαβεις  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

shred και blues στην ιδια προταση?

 

Δυστυχώς (για εμάς) έχει γίνει δεκαετιές πριν, ειδικά σε κάποιες περιπτώσεις το μόνο που θυμίζει blues στο τελικό αποτέλεσμα είναι το backing track.

 

Enjoy (??)

 

Guitar Lesson: Yngwie Malmsteen - Blues Solo

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς (για εμάς) έχει γίνει δεκαετιές πριν, ειδικά σε κάποιες περιπτώσεις το μόνο που θυμίζει blues στο τελικό αποτέλεσμα είναι το backing track.

 

Enjoy (??)

 

Guitar Lesson: Yngwie Malmsteen - Blues Solo

Προσωπικα θεωρω οτι το πραγματικο συναισθημα στο μπλουζ ενυπαρχει μονο στο μαυρο μπλουζ..αντε με καποιες ελαχιστες εξαιρεσεις ασπρων κιθαριστων...ομως υπαρχουν και αλλα στυλ παιξιματος οπως αυτα που εχουν την δικη τουσ χαρη..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θεωρω οτι το πραγματικο συναισθημα στο μπλουζ ενυπαρχει μονο στο μαυρο μπλουζ..

Τ ακουσαμε κ αυτο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟΡΙΑ : Απο ποιους θεωρειται ο φιλος μας μεγαλο ταλεντο?

 

και εγω αυτο αναρωτιεμαι......

 

Δυστυχώς (για εμάς) έχει γίνει δεκαετιές πριν, ειδικά σε κάποιες περιπτώσεις το μόνο που θυμίζει blues στο τελικό αποτέλεσμα είναι το backing track.

 

ακριβως!

 

Προσωπικα θεωρω οτι το πραγματικο συναισθημα στο μπλουζ ενυπαρχει μονο στο μαυρο μπλουζ..αντε με καποιες ελαχιστες εξαιρεσεις ασπρων κιθαριστων...ομως υπαρχουν και αλλα στυλ παιξιματος οπως αυτα που εχουν την δικη τουσ χαρη..

 

εγω λεω στο κιτρινο!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου την ειρωνεια σε παρακαλω δεν την δεχομαι...αν θες αντικρουσε με..με την αποψη σου..

Πολυ ευχαριστως...κοντα στο 65-67 δημιουργηθηκε η Fusion μουσικη η αλιως jazz rock.αυτη η μουσικη εμπλεκε τζαζ φανκ RnB νταμπ και διαφορα εφε που συναντιουνται στην ροκ...πριν απο 40 χρονια!Σημερα η fusion εχει ψυλοξεπεραστει και τα στυλ επιστρεφουν...σε ενα στυλ οπως ειναι η Blues επικρατουν τα τριηχα και το swing...εσυ οταν παιζεις shread πανω σ αυτα τα ρυθμικα εισαι απλα εκτος στυλ!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ευχαριστως...κοντα στο 65-67 δημιουργηθηκε η Fusion μουσικη η αλιως jazz rock.αυτη η μουσικη εμπλεκε τζαζ φανκ RnB νταμπ και διαφορα εφε που συναντιουνται στην ροκ...πριν απο 40 χρονια!Σημερα η fusion εχει ψυλοξεπεραστει και τα στυλ επιστρεφουν...σε ενα στυλ οπως ειναι η Blues επικρατουν τα τριηχα και το swing...εσυ οταν παιζεις shread πανω σ αυτα τα ρυθμικα εισαι απλα εκτος στυλ!!!

οκ αυτη ειναι η γνωμη σου σεβαστη..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω αυτο αναρωτιεμαι......

 

ακριβως!

 

εγω λεω στο κιτρινο!

εσυ εισαι θεος..μολις σε ακουσα ..εξαιρετικη δουλεια..το συναισθημα του μπλουζ σε ολο του το μεγαλειο..συγνωμη για το ειρωνικο της απαντησης μου απλα οταν με κοροιδευουν με σχολια του στυλ (οχι το κιτρινο) απανταω αναλογως..καλα να μαστε πανω απολα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα και απο μενα.

 

ΑΠΟΡΙΑ : Απο ποιους θεωρειται ο φιλος μας μεγαλο ταλεντο?

 

Για τα γουστα μου λοιπον δεν μου λεει τιποτα. Ειναι σαν ακουω τα track απο ενα βιβλιο τεχνικης . Ομως προσεχε για τα γουστα μου..παιζω blues και τωρα τελευταια Gypsy. Οσο για το αν υπαρχουν πιτσιρικαδες που παιζουν ; κανε αυτο που ειπε ο freerock1974 και θα καταλαβεις. Ειναι τι θελει ο καθενας να ακουει απο κιθαριστες οποτε ο τιτλος ειναι άκυρος επειδη κανει καποια γρηγορα περασματα δεν σημαινει οτι ειναι και καλος.(Παντα για τα γουστα μου) Για μενα μετραει η μελωδια, και πρεπει το σολο να εχει αρχη-μεση και τελος .Δεν μπορω να ακουω 1000000 χιλιαδες νοτες επειδη ετσι ειναι η νεα μοδα τωρα στην ηλεκτρικη. 

 

 

σεβαστη η αποψη σου φιλε μου..οπως και για μενα ας πουμε μου φαινεται το υλικο σου πολυ φτωχο σε μουσικες φρασεις (τουλαχιστον αυτα που ακουσα στο myspace)  φτωχες πεντατονικες και δουλεια στα σηκωματα..ναμαστε καλα..και εννοειται εντελως προσωπικη μου αποψη και για τα γουστα μου ....δεν σημαινει οτι και αυτο ισχυει..μην παρεξηγηθουμε..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου