Προς το περιεχόμενο

George Kam-θεωρείται μεγάλο ταλέντο στην ηλεκτρική


Under Pressure Band

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πλάκα είναι πως αν αλλάξω τον τίτλο σε κάτι του τύπου ο George Kam αυτοσχεδιάζει στο orange jam, μια δυο σελίδες θα γραφτούν κ τέλος ;)

Μα αυτο ακριβως κρινουμε...την ματαιοδοξια του post την επαρση και το υλικο που μας παραθετει για να δικαιολογησει την επαρση αυτη...

λεει οτι παιζει κ αλλα...ας τα παραθεσει εδω για να αιτιολογησει το γιατι θεωρειται μεγαλο ταλεντο στην ηλεκτρικη...φυσικα ενα ερωτηματικο θα τον εσωζε απο πολλα ασχημα post και ο φιλος ας λαβει στα υποψην οτι πολλοι που ποσταρουν το κανουν επειδη απλα δεν ειναι σ αυτο το επιπεδο και ζηλευουν...αλλοι ομως παραθετουν οφελημα post Που αν τα λαβει στα υποψην και τα περασει απο το μικροσκοπιο το παλλικαρι μπορει να εχει μια πολη καλη εξελιξη σαν μουσικος...

Αλλα ξεχναμε ολοι κατι...

ΣΤΟ ΕΛΛΑΝΤΑ ΕΙΣΑΙ ΟΤΙ ΔΗΛΩΝΕΙΣ

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια χαρα και απο μενα.

 

ΑΠΟΡΙΑ : Απο ποιους θεωρειται ο φιλος μας μεγαλο ταλεντο?

 

Για τα γουστα μου λοιπον δεν μου λεει τιποτα. Ειναι σαν ακουω τα track απο ενα βιβλιο τεχνικης . Ομως προσεχε για τα γουστα μου..παιζω blues και τωρα τελευταια Gypsy. Οσο για το αν υπαρχουν πιτσιρικαδες που παιζουν ; κανε αυτο που ειπε ο freerock1974 και θα καταλαβεις. Ειναι τι θελει ο καθενας να ακουει απο κιθαριστες οποτε ο τιτλος ειναι άκυρος επειδη κανει καποια γρηγορα περασματα δεν σημαινει οτι ειναι και καλος.(Παντα για τα γουστα μου) Για μενα μετραει η μελωδια, και πρεπει το σολο να εχει αρχη-μεση και τελος .Δεν μπορω να ακουω 1000000 χιλιαδες νοτες επειδη ετσι ειναι η νεα μοδα τωρα στην ηλεκτρικη.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως ειμαι αρκετα επιθετικος σε τετοια θεματα...αλλα μου εχουνε βαλει χερι και ετσι θα ειμαι ευγενικος...Ειδα το Βιντεο και εχω να σου πω οτι ο φιλος σου δεν εχει τιποτα μα τιποτα ιδιαιτερο...Ειναι ταχυς(πιστεψε με εχω δει και ταχυτερους)...το παιξιμο του δεν εχει καμια μουσικοτητα περα απ την μουσικοτητα που συνεπαγεται απ την αρμονια του κομματιου...ο φιλος σου παιζει μονο τις στανταρ σκαλες σε καθε βαθμιδα του κομματιου αγνωοντας ολες στις σκαλες που μπορουν να παικτουν αντ αυτων...Δεν ακουσα ουτε μια χρωματικη προσεγκιση στο κομματια πραγμα που το καθιστα αυτοματα αναλατο...οσο για το οτι ειναι 22 χρονων...δεν ξερω που ζεις αλλα αν κανεις μια βολτα στα μαγαζια και στα ωδεια θα βρεις πολλους 22 χρονους που παιζουν παπαδες και ειναι και μελοδικοτατοι...η μουσικη δεν ειναι κλιμακες!οι κλιμακες ειναι απλα πληροφοριες που μας βοηθουν να αποδοικοποιησουμε ενα κομματι...μετα ειναι το θεμα...πανω απο ολα ξενες νοτες...μην αναφερθω για την ριθμικη αγωγη η οποια ητανε μιδαμινη...δεν ακουσα ουτε ενα ρυθμικο σχημα!μονο 16α...αυτο δεν ειναι μουσικη..αυτο ειναι κατι αλλο...

Καλησπερα φιλε,

εισαι αρκετα σκληρος σε αυτα που λες,απλα εχεις παρεξηγησει λιγο καποια πραγματα.Το ποστ

δεν ειχε επιθετικο χαρακτηρα(απλα εγινε λιγο χαμος με τα σχολια) και εγινε απο μελος της μπαντας μιας και απο καποια Live που εχουμε κανει εχουμε παρει παρα πολυ καλες κριτικες και επισης απο το γεγονος το οτι εχω κανει γνωστο το οτι διαπραγματευομαι με την Shrapnel Records του Mike Varney.Ηταν λαθος μου να αναφερω κατι τετοιο γιατι ειναι κατι πολυ τρελο για τα ελληνικα δεδομενα.Ζηταω συγνωμη για το αν ηταν καπως προκλητικο το ποστ αλλα θα ανεβασω εγω  αλλο υλικο που ελπιζω να δικαιολογει την σταση του μελος του συγροτηματος αλλα και τον ιδιο τον Mike Varney.Το υλικο που εχω στειλει στην Shrapnel λεγεται Dissarmory και ειναι κιθασιστικο Duo σε συνεργασια με ενα πολυ καλο φιλο και αριστο  κιθαριστα μουσικο.Το λινκ http://www.reverbnation.com/dissarmory

 

Λυπαμαι που ακουω παντως τετοιου ειδους σχολια απο την στιγμη που δεν εχεις ακομα σφερικη και ολοκληρωμενη αποψη για μενα.

Ειμαι αρκετα προσγειωμενος και εχω συνειδηση το τι γινεται στον κοσμο απο κιθαριστες.Ο καθενας κανει οτι μπορει και μπορει να εχει κατι διαφορετικο που μερικοι το βλεπουν.Με κρινεις πολυ σκληρα απο ενα Βιντεο που εχει κακο ηχο στην κιθαρα μιας και δεν εχω εξοπλισμο ειναι με λιγο gain και πιστεψε με ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις κατι με πολυ λιγο GAIN και να ακουγεται ετσι,συνηθως πολοι κιθαριστες ακουγονται καλοι(ψαρωτικοι) μονο και μονο απο τον ηχο τους που ειναι φωτια και με πολη gain κλεβοντας πενες με λεγκατο και τετοια.Αμα ησουν πιο ψημενος στην φαση θα καταλαβαινες την δυσκολια του βιντεο που δεν παβει να ειναι ενας αυτοσχεδιασμος και οχι κατι fix.Μερικες φορες βγαινει κατι μελοδικο αλλες κατι πιο Raw που και αυτο εχει αλλη χαρη.

Παντως να σαι καλα παντως γουσταρω να ακουω ολες τις αποψεις ειτε αρνητικες ειτε θετικες.Θα επανελθω οταν βρω χρονο με υλικο και περιμενω τα σχολια σας.

Ευχαριστω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε,

εισαι αρκετα σκληρος σε αυτα που λες,απλα εχεις παρεξηγησει λιγο καποια πραγματα.Το ποστ

δεν ειχε επιθετικο χαρακτηρα(απλα εγινε λιγο χαμος με τα σχολια) και εγινε απο μελος της μπαντας μιας και απο καποια Live που εχουμε κανει εχουμε παρει παρα πολυ καλες κριτικες και επισης απο το γεγονος το οτι εχω κανει γνωστο το οτι διαπραγματευομαι με την Shrapnel Records του Mike Varney.Ηταν λαθος μου να αναφερω κατι τετοιο γιατι ειναι κατι πολυ τρελο για τα ελληνικα δεδομενα.Ζηταω συγνωμη για το αν ηταν καπως προκλητικο το ποστ αλλα θα ανεβασω εγω  αλλο υλικο που ελπιζω να δικαιολογει την σταση του μελος του συγροτηματος αλλα και τον ιδιο τον Mike Varney.Το υλικο που εχω στειλει στην Shrapnel λεγεται Dissarmory και ειναι κιθασιστικο Duo σε συνεργασια με ενα πολυ καλο φιλο και αριστο  κιθαριστα μουσικο.Το λινκ http://www.reverbnation.com/dissarmory

 

Λυπαμαι που ακουω παντως τετοιου ειδους σχολια απο την στιγμη που δεν εχεις ακομα σφερικη και ολοκληρωμενη αποψη για μενα.

Ειμαι αρκετα προσγειωμενος και εχω συνειδηση το τι γινεται στον κοσμο απο κιθαριστες.Ο καθενας κανει οτι μπορει και μπορει να εχει κατι διαφορετικο που μερικοι το βλεπουν.Με κρινεις πολυ σκληρα απο ενα Βιντεο που εχει κακο ηχο στην κιθαρα μιας και δεν εχω εξοπλισμο ειναι με λιγο gain και πιστεψε με ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις κατι με πολυ λιγο GAIN και να ακουγεται ετσι,συνηθως πολοι κιθαριστες ακουγονται καλοι(ψαρωτικοι) μονο και μονο απο τον ηχο τους που ειναι φωτια και με πολη gain κλεβοντας πενες με λεγκατο και τετοια.Αμα ησουν πιο ψημενος στην φαση θα καταλαβαινες την δυσκολια του βιντεο που δεν παβει να ειναι ενας αυτοσχεδιασμος και οχι κατι fix.Μερικες φορες βγαινει κατι μελοδικο αλλες κατι πιο Raw που και αυτο εχει αλλη χαρη.

Παντως να σαι καλα παντως γουσταρω να ακουω ολες τις αποψεις ειτε αρνητικες ειτε θετικες.Θα επανελθω οταν βρω χρονο με υλικο και περιμενω τα σχολια σας.

Ευχαριστω

 

 

Φιλε μου το post μου αν το διαβασεις προσεχτικα θα δεις οτι δεν ειναι τοσο επιθετικο...

Σχολιασα οτι ειδα στο Video και μονο...οπως θα δεις στο αλλο post  λεω οτι αν εχεις κατι αλλο να μας παραθεσεις καντο για αν αποκτησουμε μια σφαιρικη αποψη...Αυτα που εγραψα στο post ειναι διαφορα comments για το συγκεκριμενο clip...προς θεου δεν χρειαζεται να μου δικαιολογηθεις καθως ανεφερα οτι εισαι ταχυς(αρα τεχνικος) και θα το παω παρακατω...εχεις καλες τοποθετησεις στη κιθαρα καθαρο παιξιμο(αποτελεσμα τις καλης τοποθετησης,σε ηχογραφηση ειναι το Α και το Ω)ο ηχος σου δεν μπορει να κριθει απο ενα βιντεο και προς θεου ο ηχος σου δεν οφειλεται στο Gain ουτε στον ενισχυτη σου  αλλα στην πενα σου στη τοποθετηση σου στη ταστιερα και στο τουσε σου(γνωμη μου παντα)

αυτα τα καλα...στα κατα τα προανεφερα...σου λεω εχω δει πολλους κιθαριστες που ανεβοκατεβενουν σαν τρελοι την ταστιερα...πανω απο ολα (για μενα παντα) σημμασια εχει το φραζαρισμα(και παλι τοποθετηση στη ταστιερα(μια αλλη δακτυλοθεσια δινει αλλες φρασεις) και η ρυθμικη αγωγη...το να παιζεις σολο ειναι σαν να περνεις τον ρολο και να μιλας...σε κανενα δεν νομιζω να αρεσει το μουρμουριτο...αυτα τα λιγα...και σου λεω...πολλα σχολια εδω εχουν γινει απο ζηλια και οχι απο ενδιαφερων...this is greece...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Το θεμα εδω (νομιζω) εχει να κανει λιγοτερο με το ποσο καλη κιθαρα ξερεις η δεν ξερεις και περισσοτερο με τον τροπο με τον οποιο παρουσιαστηκε. Στην ουσια μπουκαρει ενας τυπος στο noiz και λεει "Λοιπον μαγκες, ο κιθαριστας μας μαμει και δερνει, παρτε εδω βιντεαρα και προσκυνηστε!". Αυτοματα το αν οντως μαμεις και δερνεις περναει σε δευτερη μοιρα.

 

Πρωτη εντυπωση μπορει να κανει καποιος μονο μια φορα και η πρωτη εντυπωση που δημιουργηθηκε σε αυτη την περιπτωση ειναι "Πεταω ενα λινκ με ενα βαρυγδουπο τιτλο και προσπαθω να μαζεψω views στο youtube", κατι που εχει συμβει αρκετες φορες εδω (αν εχεις χρονο ψαξε να βρεις τα απαντα του Λαζανη).

 

Κατι τοσο απλο οσο ενας τιτλος στο στυλ "Govan Cover - πειτε καμια γνωμη" θα ειχε βοηθησει τη συζητηση να ξεκινησει απο πιο σωστη βαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου Γιώργο,

 

Διαβάζοντας κυρίως το τελευταίο σχόλιο, βλέποντας τα video και ακούγοντας το link που έστειλες με τα κομμάτια των Dissarmory. Έχω να πω τα εξής είσαι πάρα πολύ καλός στο όλο style που παίζεις, δηλαδή καθαρό shred,  ωραία φάση. Χωρίς καμία παρεξήγηση αλλά όλο αυτό είναι αρκετά ξεπερασμένο. Αν έπαιζες κάτι πιό fusion, θα γούσταρα πιό πολύ.

 

Όσο για το συμβόλαιο με τον Mike Varney και την Sharpnel, αν μου το έλεγες προς τα τέλη της δεκαετίας του '80 θα έμενα μαμάκας, αλλά όταν μου το λες 2011 δεν μου κάνει εντύπωση, όταν υπάρχουν άπειροι κιθαρίστες. Τσέκαρε τον Ζήρα, οτι παίζεις εσύ, παίζει και αυτός. Και που είναι να βγάζει μαθήματα στο youtube και να πληρώνει μουσικούς για να βγάζει δίσκους.

 

Όσο για το "πιστεψε με ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις κατι με πολυ λιγο GAIN και να ακουγεται ετσι,συνηθως πολοι κιθαριστες ακουγονται καλοι(ψαρωτικοι) μονο και μονο απο τον ηχο τους που ειναι φωτια και με πολη gain κλεβοντας πενες με λεγκατο και τετοια".

 

ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΠΛΗΡΩΣ!!!! Θες να μου πείς οτι ο Holdsworth και ο Garsed, δεν είναι αξιόλογοι κιθαρίστες επειδή παίζουν κυρίως legato και economy??? Όσο περισσότερο gain, λιγότερο control και συνήθως το Wah κρύβει τα λάθη.

 

Επίσης, είναι πιο δύσκολο να βγάλεις ένα ωραίο improvisation με λίγες νότες παρά με τις ασκήσεις, που ναί ακούγονται σωστές αλλά κατά κύριο λόγο δεν υπάρχει μουσικότητα.

Κανείς δεν είπε οτι η ταχύτητα και η τεχνική είναι κακή, απλά δες το σαν εργαλείο, ΌΧΙ σαν βάση για τη μουσική σου.

 

Κλείνω, με το να πω ότι έχεις μία άρτια τεχνική απλά διοχέτευσε τη σε άλλα μονοπάτια. Το Νεοκλασσικό και το Shred δεν είναι κάτι καινούριο στις μέρες μας, απλά καταντάει βαρετό.

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Παιδιά, το να θεωρείται ένας νέος 'ταλέντο' (καλά, για το μεγάλο μπορούμε να το συζητάμε) δεν είναι και κάτι τόσο βαρύγδουπο. Το να θεωρείται σπουδαίος/μεγάλος κιθαρίστας είναι πολύ διαφορετικό και πηγαίνει σε άλλη ποιοτική κατηγορία. Προφανώς, ο George έχει ταλέντο στα χέρια και πολλές ώρες μελέτης.

 

Πιστεύω ότι το θέμα χτυπάει άσχημα στο μάτι πιο πολύ (για τον τίτλο μιλώ).

 

 

George, δεν είναι το μουσικό μου στυλ για να εκφέρω άποψη. Αν μου επιτρέπεις, σου προτείνω να αφιερώσεις πολύ χρόνο στη σύνθεση. Νομίζω, θα σε βοηθήσει πολύ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια για τα καλα και τα κακα σας σχολια.

Οταν ανεφερα για το Λεγκαντο ηθελά να πω οτι μερικοι κιθαριστες επειδη δεν μπορουν να πικαρουν μια κλιμακα η ενα lick κανουν λεγκατο κλεβοντας την πενα.Το λεγκαντο χρησιμοποιηται για να ακουστει ενα lick πιο smooth.Δεν αναφερθηκα σε καποιο συκγεκρημενο μουσικο πριν οποτε μην παρεξηγητε αυτο που ειπα μερικοι καταλαβανε τι ειπα.Χρησιμοποιω και εγω λεγκατο οποτε κρινω οτι χρειαζεται αλλα οχι επειδη δεν μπορω να πικαρω κατι.

Ολες οι αποψεις ειναι δεκτες.

http://www.reverbnation.com/kamproductions εδω μπορειτε να δειτε μια δουλεια απο ενα project που ειχα κανει που αφορα την συνθεση σε διαφορα ειδη.

Εκανα ενα μικρο βιντεακι  παιζοντας ενα σρεντ πανω σε ενα Blues theme.

Αν θελετε πειτε μου την γνωμη σας.

Ευχαριστω.

 

 

George Kam Improvising over a Blues theme

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εκανα ενα μικρο βιντεακι  παιζοντας ενα σρεντ πανω σε ενα Blues theme.

Αν θελετε πειτε μου την γνωμη σας.

Ευχαριστω.

 

 

George Kam Improvising over a Blues theme

 

Αμμμμμ...nope :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

George είσαι πολύ εντάξει τύπος, μελετηρός και γρήγορος. Αναφέρθηκα σε σένα και είπα την άποψη μου νωρίτερα. Δεν έπεσα έξω. Αν έδινα τίτλο στο κομμάτι αυτό θα το ονόμαζα: Ραπτομηχανή blues. Αυτό μου θύμισε το παίξιμό σου. Γρήγορα και ακριβή κτυπήματα. Καμμία σχέση με feeling, ερμηνεία, πάθος.

Είναι κρίμα να κάνουμε αυτή την κουβέντα για σένα με αυτό τον τρόπο. Γιατί είσαι καλός και είμαι σίγουρος πως θα ωριμάσεις. Μέχρι τότε όμως η μετριοφροσύνη θα είναι ένα καλό όπλο. Ιδιαίτερα όταν γράφουμε σε σελίδα μουσικών και όχι ακροατών. Δεν ξέρεις ποιός σε διαβάζει...

 

Υ.Γ. 

και σου λεω...πολλα σχολια εδω εχουν γινει απο ζηλια και οχι απο ενδιαφερων...this is greece...
  Εσύ δηλαδή μιλάς από καθαρό ενδιαφέρον ενώ οι άλλοι... Τι να πω... Ωραίο και τεκμηριωμένο σχόλιο. :P

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου