Προς το περιεχόμενο

Blues in A minor


hyperpanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο. Δοκίμασα και κάποια καινούργια εφεδάκια.

αρκετα ενδιαφερον οσο ηταν με το Reverb ..λιγο με χαλασαν τα εφε προσωπικα...αλλα γενικα ωραιο..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να είμαι ειλικρινής.

 

Τα τόσα εφέ και η προσομείωση humbucker χαλάνε τη διάθεση. Όταν η κιθάρα φτάνει να ακούγεται σαν τρομπέτα, δεν μου αρέσει. Βέβαια, προσωπικό γούστο είναι αυτό...

 

Έχω την εντύπωση ότι έχεις πάρει μια στρατοκάστερ και της έχεις αλλάξει τα φώτα στην πεταλιέρα. Mesa ενισχυτής, high gain, λάθος χρόνος και ένταση στο delay... δεν ξέρω, συγγνώμη αν σε χάλασα φίλε. Νομίζω ότι αξίζει να το ξαναπαίξεις με πιο φυσικό-αληθινό ήχο και να ακουστεί η ψυχή σου περισσότερο από το "γιαπωνέζο", και είμαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο, γιατί έχεις ύφος και τεχνική. Οπότε, κάνε άλλη μια απόπειρα και ανέβασε το κλιπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να είμαι ειλικρινής.

 

Τα τόσα εφέ και η προσομείωση humbucker χαλάνε τη διάθεση. Όταν η κιθάρα φτάνει να ακούγεται σαν τρομπέτα, δεν μου αρέσει. Βέβαια, προσωπικό γούστο είναι αυτό...

 

Έχω την εντύπωση ότι έχεις πάρει μια στρατοκάστερ και της έχεις αλλάξει τα φώτα στην πεταλιέρα. Mesa ενισχυτής, high gain, λάθος χρόνος και ένταση στο delay... δεν ξέρω, συγγνώμη αν σε χάλασα φίλε. Νομίζω ότι αξίζει να το ξαναπαίξεις με πιο φυσικό-αληθινό ήχο και να ακουστεί η ψυχή σου περισσότερο από το "γιαπωνέζο", και είμαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο, γιατί έχεις ύφος και τεχνική. Οπότε, κάνε άλλη μια απόπειρα και ανέβασε το κλιπ...

 

Το θέμα της ηχογράφησης από όσο καταλαβαίνω είναι πολύ δύσκολο και σοβαρό και δυστυχώς εγώ δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις. Και λέω δυστυχώς γιατί το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα δεν είναι καλό, ενώ ο εξοπλισμός μου είναι              - τουλάχιστον εγώ έτσι πιστεύω - αξιοπρεπής.

Η κιθάρα είναι Ibanez JS 1000 και ο ενισχυτής Blackstar HT-20. Δεν υπάρχει πεταλιέρα. Το drive είναι Vox Sathurator και το Delay Digitech. Το whammy είναι από το EX-7 της Digitech, όπως και τα υπόλοιπα εφέ που έχω, εκτός του wah που είναι Vox.  Όλα περνάνε από μια φτηνή κάρτα ήχου της Behringer UC 6102 και γράφονται χωρίς κανενός είδους επεξεργασία στο AUDACITY, μέσω της γραμμής Line Out του ενισχυτή. Τέλος πάντων δεν είμαι ηχολήπτης, μου αρκεί που σου άρεσε το μουσικό κομμάτι. Ευχαριστώ.

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά η ηχογράφιση μέσω DI στην κιθάρα δεν βοηθάει... Είμαι σίγουρος ότι αν δοκίμαζες ένα μικρόφωνο μπροστά από το ηχείο ο ήχος θα ήταν απείρως πιο φυσικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να έχεις δίκιο αλλά αυτά τα πράγματα θέλουν και τις απαραίτητες γνώσεις. Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι και πολύ καλό το πρόγραμμα έγγραφής. Δεν ξέρω, όπως και να έχει όμως εγώ γράφω πιο πολύ για την χαρά της μουσικής. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου