Προς το περιεχόμενο

Η μεγαλύτερη συλλογή δίσκων. Οταν αγαπας...


kapdrums

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω την προηγουμενη εβδομαδα χαρισα και τα τελευταια μου βυνιλια (μαζι με το πικ απ & ενα κασσετοφωνο... ;D) 

 

Been there, done that, το μετανιωσα και αγοραζω ξανα αυτα που καποτε ειχα.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

....ROLLING STONES - STICKY FINGERS....TO ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΜΕ ΤΟ ΦΕΡΜΟΥΑΡ

    LΕD ZEPPELIN    - THE SONG REMAINS THE SAME ...TO ΕΝΘΕΤΟ

    PINK FLOYD        - THE WALL.. ΟΛΗ Η ΣΥΛΗΨΗ

    SANTANA          - LOTUS ..TO ΕΝΘΕΤΟ

    ZZ TOP              - TEJAS

    BRUCE SPRINGSTEEN - το πενταπλο

  ...και μερικες ενκατονταδες αλλα εργα τεχνης σε χαρτι και σε βινυλιο δε μπορουν ουτε κατα ελαχιστο να  αντιπαρατεθουν αισθητικα   με τον οποιο πλαστικο ψηφιακο δισκο, τα cds εκαναν την υψηλη πιστοτητα ηχου σε ολους....με αντιστοιχη ευκολια χρησης σε βαρος της αισθητικης...παντως οσοι ερχονται στο σπιτι ακουν τα βινυλια

....τα αγγιζουν..τα βλεπουν, γυαλιζουν τα ματια τους ...

......

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στο κουράγιο του.Που να τα ακούσεις όλα αυτά όμως?Είμαι υπέρ του ήχου που έχει το βινύλλιο αλλά νομίζω πώς όλα αυτά θα χωρούσαν σε σε μερικούς σκληρους δίσκους κάποιων τέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

you're missing the point guys...οι περισσοτεροι τελος παντων....το βιντεο περικλυει σε μερικα λεπτα τον κυνισμο της εποχης στην οποια ζουμε...ηλπιζα λιγα παραπανω... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

you're missing the point guys...οι περισσοτεροι τελος παντων....το βιντεο περικλυει σε μερικα λεπτα τον κυνισμο της εποχης στην οποια ζουμε...ηλπιζα λιγα παραπανω... :(

 

Oταν μιλαμε για ενα βυνιλιο 30ετιας που πουλιεται 10 χιλιαδες ευρω επειδη καποιου την βαρεσε.Καλυτερα το cd... :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για όσους δεν το έχουν καταλάβει μέχρι σήμερα, να βοηθήσω λιγάκι.

Η συλλεκτική αξία ενός αντικειμένου ΔΕΝ καθορίζεται από την χρηστικότητά του ή από την αντικειμενική του αξία.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα ...μου λειπουν οι μερες των βυνιλιων..

Ενοιωθες οτι κραταγες στα χερια σου την μουσικη...Την ξεσκονιζες με το πανακι για να μην πηδαει η βελονα.. ...χαζευες το εξωφυλο  το οποιο πολλες φορες ηταν ART , διαβαζες το εσωφυλλο και τους συντελεστες..

Το κυριοτερο...Αραζες στο καναπε και ακουγες μια πλευρα και μετα την αλλη...οχι το hitακι και 3 βλακειες.

Και βεβαια..οι παραγωγες ηταν 12+ κομματια με αρχη - μεση και τελος.

Ενα ολοκληρωμενο εργο. Και με το κοστος που ειχαν τοτε τα βυνιλια, πραγματικα την εκτιμουσες την μουσικη{και τους συντελεστες μεχρι το βοηθο ηχοληπτη} και οπως ειχε πει και ο Gavin...καθε δισκος..  εβγαζε χιλιομετρα.. Τωρα καθε βδομαδα μαθητες μου φερνουν ολοκληρες δισκογραφιες καλλιτεχνων σε mp3.. ??? wtf

Ελπιζω να μην ακουστηκα μελλο...και να μην εφυγα off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα ...μου λειπουν οι μερες των βυνιλιων..

Ενοιωθες οτι κραταγες στα χερια σου την μουσικη...Την ξεσκονιζες με το πανακι για να μην πηδαει η βελονα.. ...χαζευες το εξωφυλο  το οποιο πολλες φορες ηταν ART , διαβαζες το εσωφυλλο και τους συντελεστες..

Το κυριοτερο...Αραζες στο καναπε και ακουγες μια πλευρα και μετα την αλλη...οχι το hitακι και 3 βλακειες.

Και βεβαια..οι παραγωγες ηταν 12+ κομματια με αρχη - μεση και τελος.

Ενα ολοκληρωμενο εργο. Και με το κοστος που ειχαν τοτε τα βυνιλια, πραγματικα την εκτιμουσες την μουσικη{και τους συντελεστες μεχρι το βοηθο ηχοληπτη} και οπως ειχε πει και ο Gavin...καθε δισκος..  εβγαζε χιλιομετρα.. Τωρα καθε βδομαδα μαθητες μου φερνουν ολοκληρες δισκογραφιες καλλιτεχνων σε mp3.. ??? wtf

Ελπιζω να μην ακουστηκα μελλο...και να μην εφυγα off topic.

 

Νομίζω συγχέεις cd,vinyl,mp3 και ποιότητα μουσικής.Μακάρι να ήταν όλη η μουσική που γραφόταν σε βινύλια ποιοτική.Πάντως αν κάποιος έιναι ικανός να φιλτράρει την καλή μουσική από την υπερπληθώρα προσφοράς τότε για μένα το Mp3 είναι ευλογία.Μόνο τότε όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος μιλησε για ποιοτητα και βυνιλιο..? Σου παραθετω πως ηταν τα πραγματα τοτε...οχι τι ακουγα εγω..

Ακουγες μια ολοκληρωμενη δουλεια. Ειτε ηταν Pink Floyd ειτε Bananarama....εμενα δεν με αφορα..

Γουστα ειναι αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω συγχέεις cd,vinyl,mp3 και ποιότητα μουσικής.Μακάρι να ήταν όλη η μουσική που γραφόταν σε βινύλια ποιοτική.Πάντως αν κάποιος έιναι ικανός να φιλτράρει την καλή μουσική από την υπερπληθώρα προσφοράς τότε για μένα το Mp3 είναι ευλογία.Μόνο τότε όμως.

Όχι. Λέει (και σωστά) ότι με το βινύλιο ήσουν αναγκασμένος (σχεδόν) να ακούσεις όλο το έργο σειριακά. H ευκολία του κουμπιού έχει κάνει το attention span να μεταφράζεται σε δευτερόλεπτα πλέον. Και όπως έχω ξαναπεί πολλάκις, δεν είναι λίγοι από μας που ανακαλύψαμε σιγά σιγά αγαπημένα τραγούδια σε δίσκους που πήραμε για άλλα τραγούδια, ακριβώς εξαιτίας αυτής της σειριακής και συνεχούς ακρόασης.

Αν είναι καλό αυτό ή όχι, είναι θέμα οπτικής γωνίας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου