Προς το περιεχόμενο

Απορια για ηχογραφηση κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομίζω ότι πριν κάνεις οτιδήποτε σχετικά με mix, θα πρέπει πρώτα να φροντίζεις να είναι κουρδισμένη η κιθάρα όταν γράφεις ( γιατι εμένα μου φαίνεσαι χεκούρδιστος...αν κάνω λάθος ζητώ συγνώμη)

 

δύο ίδια κανάλια παναρισμένα δεξιά αριστερά, ισοδυναμούν με ένα κανάλι στο κέντρο... δεν θα υπάρξει καμία εμφανής διαφορά στο πόσο "απλωμένος" θα είναι ο ήχος...

 

Αν γράφεις με guitar rig, pod farm, ή οποιοδήποτε άλλο προιον που έχει τη δυνατότητα stero rig, μπορείς να βάλεις δύο διαφορετκούς ήχους δεξιά αριστερά και να σου δώσει και όγκο και άπλωμα. Οι κοινές συχνότητες των δύο ήχων θα ακούγονται στο κέντρο, και οι διαφορετικές θα ακούγονται στα άκρα ( εγώ γενικά αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιώ )

 

Αν δεν γράφεις με κάποιο απο τα παραπάνω τότε η μία λύση είναι το dublaρισμένο και παναρισμένο κανάλι, αλλά με διαφορετικές ρυθμίσεις (eq comp κτλ κτλ ).

Η άλλη λύση είναι κάποι στέρεο reverb ή stereo delay (εγώ πχ, στις φωνές χρησιμοποιώ το stereo delay του nuendo 4, στα δεξιά να κάνει επαναλήψεις σε όγδοα και στα αριστερα σε τέταρτα ). Για να δουλέψουν τα στερεο εφέ πρέπει να είναι σε στέρεο κανάλι (τουλάχιστον έτσι είναι στο nuendo, σε άλλα προγράμματα δεν ξέρω )

 

γενικά πάντως πριν οποιδήποτε επεξεργασία, θα πρέπει να είναι καλή η πηγή... αν δεν έχεις καλό ήχο απο την αρχή δύσκολα θα στον κάνει καλό η όποια επεξεργασία.

Δεν νομιζω να ειναι ξεκουρδιστη. Τουλαχιστον το κουρδιστηρι ετσι μ εδειξε κ απο κουρδισμα κ απο intonation, αλλα δεν μ ακουγεται κ ξεκουρδιστη. Με pod hd το εγραψα το οποιο εχει επιλογη για 2 ηχους αλλα μετα περναν mono στο cubase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το pod hd έχει stero out.. αν έχει και η κάρτα σου στερεο in είναι εύκολο να το γραψεις σε δυο ξεχωριστά κνάλια και να τα πανάρεις.

 

Επίσης το pod hd έχει και σύνδεση με usb και λειτουργεί και σαν κάρτα ήχου...

 

οπότε πριν διαβάσεις οτιδήποτε σχετικά με μίξη και επεξεργασία, διάβασε πρώτα το manual του pod hd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pod hd έχει stero out.. αν έχει και η κάρτα σου στερεο in είναι εύκολο να το γραψεις σε δυο ξεχωριστά κνάλια και να τα πανάρεις.

 

Επίσης το pod hd έχει και σύνδεση με usb και λειτουργεί και σαν κάρτα ήχου...

 

οπότε πριν διαβάσεις οτιδήποτε σχετικά με μίξη και επεξεργασία, διάβασε πρώτα το manual του pod hd

 

Μεσω usb το εγραψα. Ναι το εχω διαβασει το manual αλλα δεν το εχω ψαξει πολυ ακομα.... 3 μερες το εχω. Στη συγκεκριμενη ηχογραφηση ειχα 2 ηχους αλλα παρομοιους δεξια αριστερα αλλα ειχα επισης delay μετα τη μιξη των 2 καναλιων κ λογικα θα ηταν mono κ τα εκανε mono. Θα το ψαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εχω την εντυπωση οτι η κιθαρα ειναι ελαχιστα ξεκουρδιστη σε σχεση με το κομματι,μπορει βεβαια να κανω και λαθος.ισως αυτο να συμβαλλει στο προβλημα που αναφερεις με την προυποθεση οτι ειναι λιγο ξεκουρδιστη η κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να συμπληρωσω αυτο το εντοπιζω περισσοτερο στα ρυθμικα οπου οι κιθαρες παιζουν τα ιδια.κανε μια προσπαθεια ακομα.επισης εχω εντοπισει πολλες φορες οτι τα τραγουδια δεν ειναι "κουρδισμενα" ολα ακριβως οπως μας δειχνει το κουρδιστηρι (δε μιλαω για διαφορετικα κουρδισματα).καλο ειναι να ρυθμισεις την κιθαρα με βαση το τραγουδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι τελευταιο για να μην σε κουραζω. ολα αυτα γραφτηκαν αναλογικα με λαμπατους ενισχυτες και μικροφωνα.δυσκολα θα εξομοιωσεις αναλογικο ηχο με ψηφιακα εφε και καρφι-καρφι.συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα και εγω στην αρχη οταν εγραφα ειχα τα ιδια και χειροτερα .τελικα μειωσα τα γκαζια και εκανα τον ηχο πιο ξερο ανεβαζοντας τα μεσαια.χαμηλωμενα μεσαια δινουν στο αυτι εναν πολυ συμπαγη ηχο αλλα στην ηχογραφιση ειναι πολυ "λεπτος" οπως αναφερεις.δινει μπασα για να παρεις ογκο και στο τελος εχεις εναν καθαρα black metal ηχο  ;D.οποτε πειραματιζεσαι και βλεπεις.ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εχω την εντυπωση οτι η κιθαρα ειναι ελαχιστα ξεκουρδιστη σε σχεση με το κομματι,μπορει βεβαια να κανω και λαθος.ισως αυτο να συμβαλλει στο προβλημα που αναφερεις με την προυποθεση οτι ειναι λιγο ξεκουρδιστη η κιθαρα.

και για να συμπληρωσω αυτο το εντοπιζω περισσοτερο στα ρυθμικα οπου οι κιθαρες παιζουν τα ιδια.κανε μια προσπαθεια ακομα.επισης εχω εντοπισει πολλες φορες οτι τα τραγουδια δεν ειναι "κουρδισμενα" ολα ακριβως οπως μας δειχνει το κουρδιστηρι (δε μιλαω για διαφορετικα κουρδισματα).καλο ειναι να ρυθμισεις την κιθαρα με βαση το τραγουδι.

και κατι τελευταιο για να μην σε κουραζω. ολα αυτα γραφτηκαν αναλογικα με λαμπατους ενισχυτες και μικροφωνα.δυσκολα θα εξομοιωσεις αναλογικο ηχο με ψηφιακα εφε και καρφι-καρφι.συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα και εγω στην αρχη οταν εγραφα ειχα τα ιδια και χειροτερα .τελικα μειωσα τα γκαζια και εκανα τον ηχο πιο ξερο ανεβαζοντας τα μεσαια.χαμηλωμενα μεσαια δινουν στο αυτι εναν πολυ συμπαγη ηχο αλλα στην ηχογραφιση ειναι πολυ "λεπτος" οπως αναφερεις.δινει μπασα για να παρεις ογκο και στο τελος εχεις εναν καθαρα black metal ηχο  Grin.οποτε πειραματιζεσαι και βλεπεις.ελπιζω να βοηθησα

Μολις ηρθα σπιτι κ ελενξα την κιθαρα η οποια ειναι κουρδισμενη just. Οπως την ειχα κουρδισει χθες. Εννοειται οτι δεν μπορω να τον εξομοιωσω πληρως τον ηχο.

Ολοι με βοηθησατε πολυ. Εξαλου γ αυτο ρωταω για να μαθαινω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου