Προς το περιεχόμενο

Το τέλος του κόσμου (που ομοίως θα προσπεράσει)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλά όλα αυτά Επίκουρε και σχετικά με το θέμα μας, αλλά θα μου επιτρέψεις να σου θυμίσω - μιας και είναι αρκετά εμπρηστικά - τον κανονισμό λειτουργίας του φόρουμ:

 

2. Συμφωνείτε να μην αναρτήσετε: παραπλανητικά, δυσφημιστικά, ανακριβή μηνύματα ή με συκοφαντικό, υβριστικό, άσεμνο, πρόστυχο, χυδαίο, απεχθές, απειλητικό, με πορνογραφικό προσανατολισμό ή οποιοδήποτε άλλο περιεχόμενο που υπόκειται στην νομοθετική αρχή, καθώς και πολιτικού, θρησκευτικού ή φυλετικού χαρακτήρα.

 

Aυτό το κάνω γιατί η συζήτηση με αυτά που παρέθεσες μπαίνει πια πολύ καθαρά στη σφαίρα του θρησκευτικού, και δεν μπορώ να συμμετάσχω σε μια τέτοια συζήτηση με τις αντιρρήσεις μου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kαλά όλα αυτά Επίκουρε και σχετικά με το θέμα μας, αλλά θα μου επιτρέψεις να σου θυμίσω - μιας και είναι αρκετά εμπρηστικά - τον κανονισμό λειτουργίας του φόρουμ:

 

Aυτό το κάνω γιατί η συζήτηση με αυτά που παρέθεσες μπαίνει πια πολύ καθαρά στη σφαίρα του θρησκευτικού, και δεν μπορώ να συμμετάσχω σε μια τέτοια συζήτηση με τις αντιρρήσεις μου.

 

Καμία αντίρρηση στο να διαγραφεί η ανάρτησή μου φίλε μου. Δεν νομίζω όμως οτι πρόκειται περί εμπρηστικού κειμένου μιας και δεν προσβάλλει κάποιον που θρησκεύεται όπως θρησκεύεται. Τέλος πάντων, καμία αντίρρηση στη διαγραφή. Καλή καρδιά να έχουμε και να μην πονάμε (ιδιαίτερα στα αυτιά).

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κύριοι ο σκοπός μου επ' ουδενί λόγο ο σκοπός μου δεν ήταν να υποδαυλίσω ζητήματα τα οποία άπτονται σε θέματα που εξ ορισμού δεν περιλαμβάνονται στην «θεματολογία» του Noiz.

 

Κατανοώ ότι το θέμα «φόβος θανάτου», μοιραία έχει την «γνωστή» προέκταση του, αλλά για την οικονομία και την ευπρέπεια της συζήτησης ας την προσπεράσουμε.

 

Νομίζω ότι το θέμα είναι απουσία της Λογικής ή του Ορθού Λόγου και οι κοινωνικές συμπεριφορές που απορρέουν και  «τρομάζουν» - τουλάχιστον κάποιους από εμάς.

 

Απλά για να θέσω μια άλλη παράμετρο- φλερτάροντας λιγάκι με τα όρια της θεματολογικής «νομιμότητας»- ας αναλογιστούμε ότι και εμείς σαν Ελληνική κοινωνία, διανύσαμε (τουλάχιστον) τις δύο τελευταίες δεκαετίες, έχοντας στείλει την Λογική μας σε... διακοπές. Τα αποτελέσματα τα βιώνουμε σήμερα.

 

 

Αυτό που προσπαθώ να πω, είναι ότι αυτό το «νόμισμα» έχει περισσότερες από μια όψεις (δηλαδή όχι μόνο αυτήν που έθιξε ο Δημήτρης). Έχει και την κοινωνικοπολιτική του παράμετρο.

 

Δεν είναι μόνο η θρησκεία που - συγχωρέστε με- «κοιμίζει», είναι και η ίδια η κοινωνία που σε στέλνει στις αγκάλες του Μορφέα ( ή τουλάχιστον ο κυρίαρχος  μηχανισμός εξουσίας).

 

Πολύ φοβάμαι ότι ίσως σαν Ελληνική κοινωνία να ομοιάσαμε επικίνδυνα με το «ποίμνιο» του ραδιό- πάστορα. Αυτοί αναμένουν τώρα που μιλάμε το τέλος, εμείς αναμέναμε κάποιον... παράδεισο. Αμφότεροι διαψευστήκαμε. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω ότι εν όψει του τέλους του κόσμου αύριο, εσείς συζητάτε για το φόβο θανάτου, ο μπλόντυ παρουσιάζει τους οπαδούς της απλ ως αντίστοιχους με τους θρησκόληπτους. Ο ΣΦ κηρύττει με άσβεστο πάθος το χάλι της χώρας, κ εγώ βρήκα σε μια κολώνα κολλημένη προειδοποίηση ότι όντως το τέλος έρχεται (θα ανεβάσω τη φώτο από Δευτέρα)

 

Και σα να μην έφταναν όλα αυτά η τοπική εφημερίδα της Ρόδου έχει αφιέρωμα στο magnet boy. http://weeklyworldnews.com/headlines/32986/magnetic-boy/

 

Κοινώς, μετανοείτε. ΗΡΘΑΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κοινώς, μετανοείτε. ΗΡΘΑΝ!

 

Ποιοι; Δεν βαριέσαι, καλοδεχούμενοι όποιοι και να είναι. Για ρώτα τους αν τρώνε σουτζουκάκια και αν προφταίνω να τα ετοιμάσω...............

 

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βέβαια ενδιαφέρον θα έχει να δούμε τι θα πει αυτός ο αλήτης σήμερα.

(Όχι ότι θα βγάζει περισσότερο νόημα από όσα έλεγε μέχρι τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε το έχει ξαναπροβλέψει αυτός το τέλος 2 3 φορές προηγουμένως.

Μάλλον το πάει με τη λογική ότι τι θα γίνει κάποια στιγμή θα το πετύχω. Και σε κάθε πρόβλεψη θα βγάζω κ 80 εκατομυριάκια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια ενδιαφέρον θα έχει να δούμε τι θα πει αυτός ο αλήτης σήμερα.

(Όχι ότι θα βγάζει περισσότερο νόημα από όσα έλεγε μέχρι τώρα).

 

Ζούμε ρε παιδιά?Χαρίλατρε εσύ είσαι?Τρόλλευ,Τέρυ,Εύη ονειρεύομαι?Είμαστε ζωντανοί?Να πάρει!!!

 

Πότε θα τζαμμάρουμε με Jimmy,Bonham και Chck Schuldiner...Μας τα χάλασαν >:( >:( :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εντάξει σαν προφήτης δεν λέει και πολλά. Σαν επιχειρηματίας όμως καλός είναι! Εγώ του δίνω κάποια credits. Δεν είναι άλλωστε άμοιροι ευθυνών και «οι πελάτες» του. Αν με χάλασε κάτι στην πρόβλεψή του πάντως ήταν κυρίως το ότι τοποθέτησε το τέλος του κόσμου, Σάββατο απόγευμα (Κυριακή ξημερώματα για εμάς). Αν ήταν να γίνει θα το προτιμούσα από Δευτέρα, να χάναμε και καμία εργάσιμη :D.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλός?  ;D

Υπό αυτή την έννοια και ο Νταβέλης καλός ήταν.  ;D

 

Αλήθεια, τι ελπίδες έχουν αν κάποιοι από τα θύματά του καταθέσουν αγωγή εναντίον του ζητώντας να τους επιστραφούν οι δωρεές? (Μπορούν να ισχυριστούν ότι τους εξαπάτησε με σκοπό να τους αποσπάσει χρήματα - αλήθεια θα λένε).  

Τα καμένα τμήματα του εγκεφάλου και τον χρόνο τους δεν πρόκειται βέβαια να τον πάρουν πίσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου