Προς το περιεχόμενο

τιμές ΕΔΩ και ΕΞΩ και συμπεριφορές...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Aδερφάκι", κάτι δεν πηγαίνει καθόλου καλά με τον ορισμό σου της ευγένειας. Δέξου πως επειδή τα στάνταρτς κάποιου για την ευγένεια είναι εξαιρετικά χαμηλά, δεν σημαίνει πως πρέπει να είναι τα ίδια και για τους υπόλοιπους... αν πάλι είστε συμπέθεροι με τον πωλητή, κανένα πρόβλημα.

 

  Μαλιστα.... Δηλαδη εσυ τι προτιμας? Να σου μιλανε στον ενικο και να σε σεβονται, ή να σου μιλανε στον πληθυντικο και να σε φτυνουνε?  Αλλα τουλαχιστον μαθε οταν κατηγορεις να το κανεις ευθεως. Ασε το "τα στανταρτς καποιου" και τις γενικοτητες και πες "τα στανταρτς σου"!  Μαλλον τα δικα σου στανταρ ευγενειας ειναι εξαιρετικα καλουπωμενα και τυποποιημενα....  :P  δηλαδη το "αδερφακι" ΣΑΣ πειραξε, ΚΥΡΙΕ bloody sunday?  :( 

 

  Α, και δεν εχω καμμια συγγενεια με τον πωλητη. Εσυ (-εις  :D) με τον αγοραστη?

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"Θέλω να αγοράσω την φχψ τελεκάστερ από τον Τόμαν. Ποιος την έχει στην Αθήνα να πάω να τη δοκιμάσω;"

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς του λές πόσο το έχει ο thomann για να κατεβάσει την τιμή και να το πάρεις φθηνότερα...(λογικά ο καθένας το συμφέρον του κοιτάζει...)

Αν αυτός λοιπόν δεν μπορεί (ή δεν θέλει) να την κατεβάσει, φύγε και πήγαινε να το πάρεις απο τον thomann.

 

Δεν μπορείς όμως να τον κατηγορείς επειδή δεν έριξε την τιμή....

Απλά κάνε κι εσύ την επιλογή σου.

 

  Οχι δεν κατηγορω κανεναν.... Απλα αν ειναι ευγενικος ο πωλητης και μου πει "το εχω τοσο γιατι προσφερω και (π.χ.) service δυο χρονια ή 10 σετ χορδες δωρο κλπ κλπ" θα το σκεφτω ξανα μηπως με συμφερει κιολας. Ή αν μη τι αλλο μια διπλωματικη απαντηση του στυλ "δεν εχω περιθωρια να κατεβασω την τιμη" χωρις ειρωνια και επαρση, με καλυπτει ωστε και να μην αγορασω να ξαναεπισκεφτω το καταστημα στο μελλον.

 

  Αν ομως φερεται σαν αγροικος κι εξυπνακιας, μονο αυτος θα χασει κι οχι ο πελατης.

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δεί και εγώ συμπεριφορές από παράξενες έως και... βλακώδεις από υπαλλήλους και πωλητές. Το να σου πεί όμως "εδώ τόσο το πουλάμε" από που και ως που είναι περίεργο ή αγένεια? Λέτε να μην ξέρει σε τι τιμές πουλάνε οι υπόλοιποι (εντός και εκτός Ελλάδας)? Τι νόημα έχει να του πεις πόσο το δίνουν αλλού? Το ευγενικό αν θέλεις έκπτωση είναι να ρωτήσεις στα ίσια, όχι να πας να το παιξεις έξυπνος λες και είσαι ο μόνος που έχει ίντερνετ. Στο κάτω κάτω δε νομίζω κανείς να θέλει να κάνει λιγότερες πωλήσεις, αν μπορούσε και φτηνότερα θα το έλεγε μόνος του. Και κορόιδα να πάει να πιάσει (που δεν έχει νόημα γιατί λιγότερα θα βγάλει συνολικά) από πότε είναι υποχρεωμένος ο πωλητής να μάθει στον πελάτη να αγοράζει?

 

Η μόνη εξαίρεση είναι αν σου έχει κάνει διευκόλυνση ή καλύτερη προσφορά για την ίδια τιμή λιανικής κάποιο άλλο κατάστημα... εκεί φυσικά μπορείς να ζητήσεις το ίδιο και απο τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς βρισκόμαστε στην ενωμένη ευρώπη και ο έλληνας οφείλει να ανταγωνίζεται το γερμανό και τον άγγλο για να επιβιώσει.

Θέλετε να μου πείτε δηλαδή οτι ένα μικρομάγαζο στη γερμανία έχει τις ακριβές ελληνικές τιμές;

 

Και με τη διάδοση που έχει το διαδίκτυο σύντομα θα πουλάει μόνο ο φτηνότερος.

Στα ηλεκτρονικά με το skroutz ήδη αυτό συμβαίνει σε μεγάλο βαθμό.

Το πλαίσιο για παράδειγμα που ήταν κολοσσός στη δεκαετία του 2000 πλέον τα έχει βρει σκούρα και έχει μείνει εκτός εποχής.

 

Οι "έξυπνοι" καταστηματάρχες δε χωράνε εν έτοι 2011.

Και οφελειμένος θα είναι μόνο ο πελάτης.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σας πω και εγω τον πονο μου με μαγαζι στο κεντρο της αθηνας, οπου μπαινω ζηταω τιμη κιθαρας πολυ ευγενικα, μου απανταει πολυ ευγενικα, βγαζω 370€ απο την τσεπη και του λεω παραγγελνω σημερα ''απο θωμα'' με 350 €και 20€ μεταφορικα, αν μπορειτε να μου κανετε καλυτερη τιμη... εν τελη την εδεινε 430€, και μου την αφησε 370€,  δηλαδη 60€ κατω.  :o

Ετσι να την στηρίξω την εγχωρια αγορα,

Και ετσι θα κανω απο εδω και περα, & εγω εκανα δουλεια μου & αυτος δουλεια του & ολοι ειμαστε ευχαριστημενοι.

Τωρα το γιατι  απο την αρχη δεν σου δινει καλη τιμη, δεν ξερω  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάντσο, πόσων ετών είσαι?

 

Όσον αφορά στο θρεντ, δεν έχω να προσθέσω κάτι σε όλα τα δεκάδες παλαιότερα θρεντς που έγραφα τις απόψεις μου για το ποιες value added υπηρεσίες μπορεί να προσφέρει ένα καλό μαγαζί (ειδικά σε προϊόντα που διαφέρουν από κομμάτι σε κομμάτι και δεν μπορείς να αγοράσεις σαν "γουρούνι στο σακί" χωρίς να τα δοκιμάσεις καν ο ίδιος), την καλή & υγιή σχέση που μπορεί να αναπτυχθεί μεταξύ του αγοραστή κι εκείνου, και πώς αυτά μπορούν να αποτελέσουν αντίδοτο στην εδώ και πολλά χρόνια κυριαρχία των ξένων μεγαθηρίων.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές βέβαια παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο αλλά όπως είπαν και προηγουμένως, μπορείς άνετα μέχρι ενός σημείου να βάλεις "νερό στο κρασί σου" αν νιώσεις πως σου συμπεριφέρονται σωστά και πως θα έχεις μια after sales υποστήριξη που είναι σωστά δομημένη... για να μην αναφέρω πως η ελληνική αγορά έχει μεγάλη ανάγκη τόνωσης, ειδικά στη σημερινή εποχή. Αν δεν επιθυμούν να μας πιάσουν κορόιδα - και πόσο μάλλον με θράσος - γιατί να μην βοηθήσουμε κι εμείς?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ειμαι 36. Και παρεμπιπτοντως με συγχωρεις για το αποτομο υφος, αλλα κι απο σενα το ιδιο εξελαβα, και δεν καταλαβαινω γιατι!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου