Προς το περιεχόμενο

τιμές ΕΔΩ και ΕΞΩ και συμπεριφορές...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγα μη στρωσουν,αφου ζουνε ρε σε ενα αλλο..παραλληλο συμπαν....και εχουν ξεχασει το παρελθον...(στα 70s που πρωτοπηγα Μυκονο,ναι με τον Μαραθωνα..που ηταν τοτε 40αρης... ;D,σε παρακαλαγανε οι ντοπιοι να αγορασεις ενα κομματι κρεμμυδοπιτα στο λιμανι γιατι ψοφοπεινουσανε (τι λιμανι δηλ.ουτε λιμανι δεν ειχαν με λαντζες εβγαινε ο κοσμος απο το..παπορι) και τωρα αν δεν εχεις να ξοδεψεις 2-3 χιλιαρικα τη...μερα ουτε που σε κοιτανε..... ::) 

 

Υπομονή. Κάτσε να νιώσουν το πιστόλι στον κρόταφο, γιατί ακόμα νομίζουν ότι τους παίρνει. Φέτος θα κριθούν όλα (ελπίζω).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όπως έχω αναφέρει σε παλιότερο ποστ μου (που βαριέμαι να ψάχνω για να λινκάρω τώρα ;D), υπάρχουν ήδη μαγαζιά στην Ελλάδα όπου το αναφέρουν από μόνοι τους οι πωλητές εάν η τιμή ενός προϊόντος είναι χαμηλότερη από thomann. Κάποιοι το 'χουν πάρει το μήνυμα και προφανώς θα επιζήσουν.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλοι πάλι φέρνουν προιόντα χονδρική από thomann ή από προμηθευτές στο εξωτερικό.

 

ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΣΑΓΩΓΕΙΣ, ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΟΥΝ

ΤΑ ΒΡΩΜΟΣΚΥΛΑ ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αγορασει τα πιο πολλα πραγματα μου μεσω διαδυκτιου. Επισης εχω αγορασει πολλα μεταχειρισμενα, γιατι πιστευω οτι οι τιμες στην Ελλαδα εχουν ξεφυγει. ΟΜΩΣ!!! Την προηγουμενη βδομαδα πηγα σε γνωστο μαγαζι στο Μαρουσι, οπου ακολουθησε η κουβεντα που θα παραθεσω και με εξεπληξε!

 

εγω: Χαιρετε, η Les Paul Studio faded ποσο κανει;

υπαλληλος: Χ ευρω.

εγω: (επιθετικος, ειναι φυσικο μου) ααα, αμα θελω την παραγγελνω και την εχω σε μια βδομαδα με Χ-150 απο εξωτερικο. Θα μου κανετε καλη τιμη ή οχι;

υπαλληλος: παρε την Χ-120, με ενα setup και ενα service απο εμας.

μετα με αφησε να την δοκιμασω με την ησυχια μου με εναν Roland Cube που λατρεψα. Συμπαθεστατη κυρια, εξηπυρετικοτατη, μου αλλαξε την γνωμη για τα Ελληνικα μαγαζια!

Ας δουνε το φως κι αλλοι..

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εαν δεν αναφέρεις τη λέξη Θωμάς και δεν κάνεις αγορές μεσω internet το παίρνεις στη τιμή χ + 150 χωρίς setup και service...

 

Είναι λογική αυτη ? Εαν είναι έτσι να βάλουν μια μεγάλη ταμπέλα απ'έξω που να λεει ζητήστε το Θωμά για καλύτερες τιμές

 

Πάντως οταν η τιμή ειναι  + 1-5 % και έχω κάτσει και δοκιμάσει όλες τις κιθάρες στο μαγαζί και κάνω και παράπονα γιατί είναι 10 ευρώ ακριβότερο , εάν μου φέρναν καμια κιθάρα στο κεφάλι θα την πλήρωνα και θα έλεγα και ευχαριστώ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου μας κάνεις όλη την παραπάνω ανάλυση και μας λες ότι είναι λογικό να μπορεί ο κάθε thomann να πουλάει φθηνότερα τότε συγγνώμη αλλά που την βλέπεις την απαράδεχτη συμπεριφορά στο παρακάτω?..

 

Για εμένα καλά σου λέει!

Αφου ΔΕΝ μπορεί να πουλήσει παρακάτω (εσυ ο ίδιος το υποστηρίζεις) τί θέλεις να σου πει δηλαδή?

 

Πήγαινε λοιπόν και πάρτο απο τον thomann...

 

  Προφανως δεν του λες ποσο το εχει ο Thomann για να του κανεις σπασιμο, αλλα για να τον ενημερωσεις για κατι που ενδεχομενως να του εχει διαφυγει.... Ή που μπορει να ΜΗΝ του εχει διαφυγει αλλα βλεποντας οτι αλλος ενας πελατης κινδυνευει να παει αλλου, να αποφασισει τελικα να ριξει την τιμη κοντα στα επιπεδα του Thomann. 

 

  Εχει να κανει με τον τροπο που μιλανε και οι δυο - πωλητης και πελατης. Αν ο πελατης εχει ερθει με ενα υφος του τυπου "να,κοιτα,κοιτα,ο θωμας το εχει τοσο, μ@λ@κ@, μ@λ@κ@"  ;D λογικο ειναι να τον διαολοστειλει εμμεσως ο υπαλληλος γιατι ανθρωπος ειναι κι αυτος.

  Αν απ΄την αλλη ο πελατης ειναι σωστος και το κανει απο ευθυτητα κι οχι απο ειρωνια, ο σωστος πωλητης ειναι υποχρεωμενος να εξηγησει τους λογους που το εχει πιο ακριβα, και να αντιπαραβαλει τυχον οφελη απο αγορα απο το μαγαζι του που θα αντισταθμισουν τη - συχνα ασημαντη πλεον - διαφορα τιμης.

 

  Μου ετυχε στη Θεσσαλονικη πριν δυο μηνες να συζηταω με τον ιδιοκτητη πολυ γνωστου καταστηματος και να του λεω οτι ο Θωμας εχει καποιες χορδες καπου 70% φτηνοτερα. Πηρα ενα καπως απολογητικο υφος που καθομαι και του το λεω. και τι μου απανταει : " Μα τι λες? Με βοηθας στη δουλεια μου που μου το αναφερεις! " .Αυτος ΕΙΝΑΙ επαγγελματιας.

 

 

   

Ετσι κι αλλοιως υπαλληλος που μιλαει (σε αγνωστο σε αυτον) πελατη στον ΕΝΙΚΟ ειναι για ΑΜΕΣΗ απολυση in my book (εκτος κι αν εργαζεται σε χασαποταβερνα στο Κρυοκουκι)

 

  Η ευγενεια εχει να κανει με πολυ σημαντικοτερα πραματα απο τον ενικο ή τον πληθυντικο. Στο κατω κατω μουσικοι ειμαστε, υποτιθεται οτι υπαρχει μια αμεσοτητα η οποια δεν χωραει πληθυντικους ειδικα οταν συναλλασονται νεοι ανθρωποι μεταξυ τους. Φανταζεσαι να παω να του πω οτι θελω ενα πεταλι για να βγαλω τον ταδε crunch - metal ηχο που εβγαζε ο ταδε φρικιοκιθαριστας στην χ συναυλια κλπ κλπ και να μιλαμε στον πληθυντικο?  :P :P  ΞΕΝΕΡΑ ρε αδερφακι!  Δηλαδη ειναι ευγενικοι αυτοι οι κρυοκωλοι υπαλληλοι στις τραπεζες και σε καποιες πολυεθνικες - εταιριες κινητων κλπ που σου μιλανε στον πληθυντικο με αποστειρωμενη ομιλια και ψευτικα χαμογελα?

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για να ειμαι ειλικρινης, εχω αγορασει μια φορα απο Thomann και απειρες, γενικα απο εξωτερικο, ειτε για καινουρια, ειτε για μεταχειρισμενα.

Ακομα και απο μικρα καταστηματα, εχω πετυχει τιμες μακραν χαμηλοτερες απο εγχωρια καταστηματα.

 

Εχω την εξης απορια ομως.

Καποτε, πριν 3-4 χρονια, καποια καταστηματα πουλουσαν ενα Χ οργανο, ας πουμε 100 ευρω.

Εδω και καποιο καιρο, οντως εχω παρατηρησει καποιους να ριχνουν τιμες και συχνα, πιο κατω απο τα γνωστα μεγαλοκαταστηματα του εξωτερικου.

Πως γινεται ομως, τωρα, με αυξημενο ΦΠΑ, με αυξημενο κοστος εκτελωνισμου και εμμεσους φορους να ριχνουν την τιμη του ιδιου Χ οργανου στα 70-80 ευρω..?

Αυτο σημαινει πως τοσα χρονια επεφτε Η κοροιδια.

Την ιδια ερωτηση ειχα κανει το καλοκαιρι εν μεσω βυνης, αλκοολης και αλλων τινων, σε γνωστο μου, οχι φιλο, υπαλληλο γνωστου καταστηματος στην Αθηνα, οταν μου ελεγε και υποστηριζε πως λανθασμενα ο ελληνας δεν στηριζει την εγχωρια αγορα.

Και γιατι να το κανει?

Οταν ετυχε να παρω πεταλι (Zvex-SHO) 165 ευρω πριν απο 2 χρονια και εδω το εδιναν 300, ενισχυτη με 1200 ευρω και εδω μου ειχε πει επι λεξη ο υπαλληλος (αντιπροσωπου) οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μου το δωσει κατω απο 1950 ευρω και οτι ψευδομαι μονο για να τον πιεσω να μου κανει μειωση, ε, συγνωμη, αλλα δεν καταλαβα, εχω δεντρο που καρποφορει ευρακια...?

 

Αλλα και παλι ειλικρινα εχω αυτη την απορια.

Πως γινεται με αυξημενα τα εμμεσα εξοδα φορολιγικα και μη, μιας επιχειρησης, να βλεπω αρκετα μειωμενες τιμες, σε σχεση με καλυτερες οικονομικα εποχες...;

Και αυτη η μειωση αξιζει μπραβο?

Εγω θα ντρεπομουν να βγω και να πω, πως καποτε τραχανουλη, σου επαιρνα 45% σαν κερδος, αλλα τωρα επειδη τον ηπια, θα σου παρω 15% και να εισαι και ευτυχισμενος και να με στηριξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Προφανως δεν του λες ποσο το εχει ο Thomann για να του κανεις σπασιμο, αλλα για να τον ενημερωσεις για κατι που ενδεχομενως να του εχει διαφυγει....

 

Προφανώς του λές πόσο το έχει ο thomann για να κατεβάσει την τιμή και να το πάρεις φθηνότερα...(λογικά ο καθένας το συμφέρον του κοιτάζει...)

Αν αυτός λοιπόν δεν μπορεί (ή δεν θέλει) να την κατεβάσει, φύγε και πήγαινε να το πάρεις απο τον thomann.

 

Δεν μπορείς όμως να τον κατηγορείς επειδή δεν έριξε την τιμή....

Απλά κάνε κι εσύ την επιλογή σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ευγενεια εχει να κανει με πολυ σημαντικοτερα πραματα απο τον ενικο ή τον πληθυντικο. Στο κατω κατω μουσικοι ειμαστε, υποτιθεται οτι υπαρχει μια αμεσοτητα η οποια δεν χωραει πληθυντικους ειδικα οταν συναλλασονται νεοι ανθρωποι μεταξυ τους. Φανταζεσαι να παω να του πω οτι θελω ενα πεταλι για να βγαλω τον ταδε crunch - metal ηχο που εβγαζε ο ταδε φρικιοκιθαριστας στην χ συναυλια κλπ κλπ και να μιλαμε στον πληθυντικο?  :P :P   ΞΕΝΕΡΑ ρε αδερφακι!  Δηλαδη ειναι ευγενικοι αυτοι οι κρυο****ι υπαλληλοι στις τραπεζες και σε καποιες πολυεθνικες - εταιριες κινητων κλπ που σου μιλανε στον πληθυντικο με αποστειρωμενη ομιλια και ψευτικα χαμογελα?

 

"Aδερφάκι", κάτι δεν πηγαίνει καθόλου καλά με τον ορισμό σου της ευγένειας. Πρέπει να καταλάβεις πως το γεγονός πως τα στάνταρτς κάποιων για την ευγένεια είναι εξαιρετικά χαμηλά δεν συνεπάγεται πως πρέπει να είναι τα ίδια και για τους υπόλοιπους... αν πάλι είστε συμπέθεροι με τον πωλητή, κανένα πρόβλημα (για τους δυο σας).

 

@Αndy: από πού είχες πάρει το ZVex SHO 165 ευρώ?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχώς είναι η κουτοπονηριά του Έλληνα και η μαγκιά εκει που τον πέρνει.

Οχι βέβαια συλίβδην όλοι, υπάρχουν και πολλοί καλοί και με συνήδηση καταστηματαρχες και υπάληλλοι.

Σχετικα προσφάτα εψαχνά για casio e-piano και πήρα σε κάποιο μαγαζί που τα έφερνε και μιλάω με την κοπέλα απο τηλ ευγενέστατη μέν αλλα μου είπε μια τιμή αρκετά μεγάλη δεν μιλάω για 5% αλλα πολύ πολύ περισότερο.

Τις λεώ ευγενέστατα : Με συγχωρείτε αλλά στον thomman έχει τόσο να πώ οτι μου το πουλάτε παραπάνω σε μια νορμάλ διαφορά να το καταλάβω να υποστιριξώ και τα Ελληνικά καταστήματα αλλα σε τετοιά διαφορά δεν δικαιολογείτε."

Και μου λεέι " ναι μάλιστα, μισο λέπτο, ναι αλλα με την έκπτωσή τάδε έρχεται στα τόσα και να μη τα πολυλογώ βγήκε 20 ευρω πάνω απο τον θωμά.

 

Οκ πέρνεις απο κει μετα απο αυτό αλλα στηρίζονται όμως στην άγνοια του άλλου, κατσε να πω και μολις δεν με πέρνει το μαζέυω εντεχνα.

Αν ήταν ένα καυ....νο πιτσιρίκι στη θέση μου πού δεν την έχει ψάξει με εξωτερικό (λογο έλειψέως πιστωτικής για παραδειγμα) η ένας γονίος που δέν ξέρει απο thomman κλπ δεν θα το αγόραζε στην πρώτη τιμή που μου είπε η κυρία??

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου