Προς το περιεχόμενο

τιμές ΕΔΩ και ΕΞΩ και συμπεριφορές...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως εγω οταν ειχα παει στο Λογοθετη και...

 

Περι λογοθέτη εχω και εγω τις καλύτερες εντυπωσεις. Εχει καλουτσικες τιμες τις οποίες χαμηλώνει για πληρωμη με μετρητα χωρις κουβεντες απο σενα. Χαρακτηριστικα θα πω το μπασο μου το αγορασα 1050 ευρώ με θήκη,κουρδιστηρι,μετρονόμο ,σετ χορδών (Warwick μαυρες )και το πρωτο σεταρισμα τσαμπα. Παιζει να ηταν 150 ευρω κατω απο του θωμα. και ο Τριμης μου εχει φερθει πολυ τιμια στο προηγουμενο μπασο μου οποτε δεν γινεται να ειναι ολα τοσο μαυρα ρε παιδια...

 

Παρεπιπτόντως σίγουρα θα υπαρχουν και αλλα τετοια μαγαζια δεν γινεται ...

 

Αποψη μου ειναι οτι μεχρι 5-10% εξτρα μπορεις να πληρωσεις , με την λογικη του aftersales και οτι δεν θα περιμενεις αλλα και οτι μπορεις να ακουσεις το αντικειμενο του ποθου σου:)

 

 

(ξερω οτι θα φανει σαν διαφήμιση αλλα οι καλες εμπειριες πρεπει να λέγονται.)

Warwick Corvette $$ 5-str ||  Powered by EBS Reidmar || Tο συγκρότημά μου : https://115db.bandcamp.com/releases ||  https://www.facebook.com/115db.band/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παραδειγμα που μου ετυχε πριν 1 μηνα περιπου...

Παω σε ενα μαγαζι στην Γλυφαδα με εναν φιλο που φτιαχνει στουντιο .Οπως συζητουσαμε με τον καταστηματαρχη(θεος τουλαχιστον!!!),του αναφερω για ενα πιατινακι που μου ειχε γυαλισει καιρο τωρα.Στον θωμα ειχε 25 ευρω.Του λεω οτι πηγα σε αλλους(ονοματα δεν λεμε,οικογενειες δεν θιγουμε...) και μου λεγανε κατι τρελα ποσα της ταξης των 60-75 ευρω και θα μου ερχοταν μετα απο παραγγελια σε κατι μηνες!Απαντηση.

''Καλα που μου το ειπες,γιατι καποιοι εχουν ξεφυγει τελειως!Εγω γυρω στα 40+- μπορω να στο φερω(λιγο πιο κατω απο Θωμα που θα ηταν 45 με μεταφορικα).Οποτε θες πες μου.''

Συνεχιζοντας την συζητηση,πιασαμε κι'αλλα θεματα παρομοια.Αποτελεσμα?

Ο τυπος ειναι γνωστης της αγορας και θελει τον πελατη του ευχαριστημενο.Δυστυχως,ειναι λιγοι ετσι...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

1.Tι σπαστικο π ειναι σε τεσταρει αν εχεις λεφτα μαζι σ για να αγορασεις για να σε αφησει να δοκιμασεις?

2.Τι σπαστικο π ειναι να καθετε πανω απο το κεφαλι σ οταν δοκιμαζεις κ μετα να σ περνει την κιθαρα κ να σ λεει αυτο ηταν?

3.Tι σπαστικο π ειναι να ψαχνεις ακουστικη κ να παιζει αυτος για να δεις αν σ αρεσει ο ηχος?

4.Τι σπαστικο ειναι να σ λεει μλκιες του στιλ εδω δεν φερνω καφρικους ενισχυτης(οταν τον ρωτησα αν φερνει laney ενισχυτες

5.Tι σπαστικο π ειναι να στο παιζει η εμπειρια κ οτι εσυ εισαι ασχετος.

 

Υπαρχουν κ εξαιρεσεις.Αν κ πολυ λιγες π τους λεω ενα μεγαλο μπραβω.

 

 

Κι εμένα οι περισσότερες εμπειρίες μου από μαγαζιά στο κέντρο της Αθήνας είναι παρόμοιες.

 

Και το άλλο το κουφό... Παω να ακούσω μια τελε, και μου την συνδέει σε έναν γ.τ.π. τρανζίστορ με το vol. στο 1.5. Είναι σαν να ΜΗΝ ήθελε να την πουλήσει... Σαν να φοβόταν μήπως αρέσει σε κανέναν και την αγοράσει. Και μιλάμε για το αφεντικό του μαγαζιού, όχι κάποιον τυχαίο υπάλληλο.

 

Όχι μόνο απαράδεκτα αλλά και παράλογα πράγματα. Σαφώς και είναι δικαίωμα του καθενός να φέρεται όπως θέλει και δικαίωμα δικό μου να αγοράσω ή όχι. Αλλά είμαι περίεργος να καταλάβω το πώς σκέφτεται.

 

 

Μου έχουν τύχει και πολύ καλές συμπεριφορές αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις αισθάνομαι ότι ενοχλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα οι περισσότερες εμπειρίες μου από μαγαζιά στο κέντρο της Αθήνας είναι παρόμοιες.

 

Και το άλλο το κουφό... Παω να ακούσω μια τελε, και μου την συνδέει σε έναν γ.τ.π. τρανζίστορ με το vol. στο 1.5. Είναι σαν να ΜΗΝ ήθελε να την πουλήσει... Σαν να φοβόταν μήπως αρέσει σε κανέναν και την αγοράσει. Και μιλάμε για το αφεντικό του μαγαζιού, όχι κάποιον τυχαίο υπάλληλο.

 

Όχι μόνο απαράδεκτα αλλά και παράλογα πράγματα. Σαφώς και είναι δικαίωμα του καθενός να φέρεται όπως θέλει και δικαίωμα δικό μου να αγοράσω ή όχι. Αλλά είμαι περίεργος να καταλάβω το πώς σκέφτεται.

 

 

Μου έχουν τύχει και πολύ καλές συμπεριφορές αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις αισθάνομαι ότι ενοχλώ.

 

 

  φιλε  μοθ  γιαυτο  ολοι εδω  ειναι γιατον π.      και τους  εχει γ το ΤΗΟΜΑΝΝ  ομω  απο  προσοπικη μου  εμπειρια  εχω  να  δωσω  ευσιμα    σε  δυο Μαγαζια  στην ελλαδα  ΠΟΥ  ΔΕν εχω  ζησει αυτην  την  εμπειρια.

 

  1)    Ntoukas Guitars  (  Giannena )

  2)  Music  Station    (  patra)

 

Στα  εν  λογω  μαγαζια  εαν  δεν    κανεις  αυτο που  θες  θα σε  θεωρησουνε  μιναρα!!!

Τα  παιδια  στα  μαγαζια  ΑΞΙΖΟΥΝ ΕΝΑ  ΜΠΡΑΒΟ  γιαυτο και εχουν  ακομα ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!

This goes to eleven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  φιλε   μοθ  γιαυτο   ολοι εδω  ειναι γιατον π.      και τους  εχει γ το ΤΗΟΜΑΝΝ  ομω  απο  προσοπικη μου  εμπειρια  εχω  να  δωσω   ευσιμα    σε  δυο Μαγαζια   στην ελλαδα  ΠΟΥ  ΔΕν εχω  ζησει αυτην  την  εμπειρια.

 

   1)     Ntoukas Guitars   (  Giannena )

   2)  Music  Station    (  patra)

 

Στα  εν  λογω  μαγαζια  εαν  δεν    κανεις  αυτο που  θες  θα σε  θεωρησουνε  μιναρα!!!

Τα  παιδια   στα  μαγαζια  ΑΞΙΖΟΥΝ ΕΝΑ  ΜΠΡΑΒΟ  γιαυτο και εχουν  ακομα ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!

 

Για το music station στην Πατρα οντως δεν υπαρχουν λογια....αυτο που γινεται εκει δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου....κανεις οτι γουσταρεις...ζητας οτι γουσταρεις...σου φερνουν οτι γουσταρεις....και με αντιμετωπιση κατι παραπανω απο φιλικη απο ολα τα παιδια εκει μεσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξαναγυρίσουμε στα της....παραγωγής: καλά ολα αυτα περι παραγωγής λαδιού κλπ....αλλα...τί παραγει (και τί εξάγει...) αυτη η χώρα στον τομέα της υψηλής τεχνολογίας;...μήπως ξέρει κανείς; - γιατι εγω (πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων) δέν γνωρίζω....αλλα ακόμα κι άν παράγει γιατί τα παίρνει όλα απ έξω; (για προϊόντα τεχνολογίας μιλάω)...¨ενα απ τα "τρελλλά" (ναί!...με τρία ¨λ¨...) όνειρά μου είναι να δώ στον Thomann να πωλείται έστω ΕΝΑ synthesizer σχεδιασμένο (και κατασκευασμένο, αλλα όχι κατ αναγκη..) στην ΕΛΛΑΔΑ

 

¨οσο για τους στατιστικούς πίνακες χρέους, έχω τις παρακάτω παρατηρήσεις:

α) Μήπως (λέω...ΜΗΠΩΣ) τελικά κι εκεί έδωσε η χώρα πλαστούς ισολογισμούς (στοιχεία) για να φανεί οτι μπήκε στις 30 πρώτες χώρες [όπως έδωσε πλαστά στοιχεία για να μπεί στην ΟΝΕ];

β) μάλλον αυτοί οι πίνακες χρέους δεν λένε και πολλα για τον βαθμό ανάπτυξης και επιπέδου μιας χώρας, μιάς και η ΙΑΠΩΝΙΑ που είναι στην κορυφή του χρέους είναι μία απ τις πρώτες (τολμώ να πώ η πρώτη) πιό ανεπτυγμενη χώρα στον κόσμο - τόσο στον τομέα της τεχνολογίας όσο και στον τομέα πολιτισμού κλπ...αντιθλετως, η ΛΙΒΥΗ που φέρεται να χρωστάει τα λιγότερα (...αν θυμάμαι καλα...) είναι πολύ πισω σε θέματα βιοτικού επιπέδου )...οποτε μάλλον πρέπει να λαμβάνονται κι άλλοι παράγοντες υπ όψην...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον αυτοί οι πίνακες χρέους δεν λένε και πολλα για τον βαθμό ανάπτυξης και επιπέδου μιας χώρας, μιάς και η ΙΑΠΩΝΙΑ που είναι στην κορυφή του χρέους είναι μία απ τις πρώτες (τολμώ να πώ η πρώτη) πιό ανεπτυγμενη χώρα στον κόσμο - τόσο στον τομέα της τεχνολογίας όσο και στον τομέα πολιτισμού κλπ...

 

λενε και παραλενε οι πινακες....

 

σου διαφευγει το....ψιλοσημαντικο.. ;D.. γεγονος οτι το 100% του Ιαπωνικου χρεους ειναι ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ (διακρατειται δηλ.αντι καταθεσεων απο τους απλους Ιαπωνες πολιτες οι οποιοι φυσικα και δεν θα "πιεσουν" ποτε τη χωρα τους στην,απιθανη,περιπτωση που δεν μπορει να τους πληρωσει ισα -ισα μαλλον θα...πουλησουν,οι λιγοι που εχουν,ακομα και τα σπιτια τους για να βοηθησουν τη χωρα τους αν ποτε ..χρεοκοπησει....,οι Κορεατες αλλωστε το εκαναν πριν απο μια δεκαετια...) οι Ιαπωνες δεν χρωστανε σε ξενους ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΓΙΕΝ (ευρω,δολλαριο κτλ) αντιθετως τους χρωστανε μονο οι ΗΠΑ κοντα στο 1 τρις δολλαρια....

 

ολες οι υπολοιπες χωρες στον πινακα του δημοσιου χρεους (τι ολες δηλ. μονο ΔΥΟ αφρικανικες εχουν μεγαλυτερο δημοσιο χρεος απο εμας... ;D) που εχουν πανω απο 120% του ΑΕΠ δημοσιο χρεος ειναι κοντα στα χαλια μας οικονομικα (φυσικα πολλες απο αυτες εχουν  πραγματικη παραγωγη που κανει τη θεση τους καλυτερη)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την μερια μου θελω να τονισω ακριβως αυτο που ειπε ο Audiokostas. Οτι για μια μεριδα

 

του αγοραστικου κοινου , η χαμηλοτερη δυνατη τιμη ,δεν ειναι το παν ! Συμφωνω απολυτα

 

με αυτο. Αν υπαρχει ενας ωραιος χωρος , προσεγμενη διακοσμηση και μια ατμοσφαιρα που

 

θα σε εμπνεει να "χαζεψεις" τα εκθεματα και να ασχοληθεις μαζι τους τοτε για μενα μια

 

αγορα ενος απλου σετ χορδων αποκτα αλλο νοημα και ειναι κατι σαν μια πολυ ομορφη βολτα

 

σε ενα πολυ ομορφο χωρο οπου θα πω και μια κουβεντα παραπανω με εναν συν-χομπιτη και

 

και αλλα πολλα. ! Και δεν θα με πειραζε να δωσω και μερικα γιουρα παραπανω αποτι στο Thomann.

 

Ελα ομως που το μαγαζι αυτο(μιλαω για ελλαδα ) που μου τα προσφερει ολα αυτα ειναι Φθηνοτερο απο το θωμα !  ;)

 

Σε ποιον δεν θα αρεσε μια βολτουλα σε αυτο πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου