Προς το περιεχόμενο

τιμές ΕΔΩ και ΕΞΩ και συμπεριφορές...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 20οι προκύπτει από τη Wiki (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt, κάνε κλικ στο μικρό κουτάκι δίπλα στο % GDP για να ταξινομηθούν με φθίνουσα σειρά). Τα στοιχεία της προέρχονται από CIA και IMF, όπως αναφέρονται στα footnotes (τα έχω διασταυρώσει). Επιμέρους στοιχεία υπάρχουν και αλλού όπως στη Εurostat, στη Τράπεζα της Ελλάδος, στην Εθνική Στατιστική Υπηρεσία και στον Πανελλήνιο Σύνδεσμο Εξαγωγέων (τα sites τους έχουν πολύ ενδιαφέροντα δεδομένα, όπως πχ. κι εδώ: http://www.oe-e.gr/nwcms/fileadmin/documents/budget/budget2011/PROYPOLOGISMOS_2011_OEE.pdf).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οκ. Αλλά εδώ μιλάς για το μικτό (δημόσιο και ιδιωτικό) εξωτερικό χρέος. Ο περιορισμένος ιδιωτικός εξωτερικός δανεισμός της Ελλάδας, δεν αφορά - άμεσα τουλάχιστον - τα δημόσια οικονομικά της χώρας.

 

Ωραίο λινκ (edit: του Οικονομικού Επιμελητηρίου).

 

Δες κι αυτό (όχι απολύτως σχετικό αλλά ενδιαφέρον):

http://streetlightblog.blogspot.com/2011/05/some-simple-deficit-reduction.html

 

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O "μόνος παραπληροφορημένος"? Mιλούσα για το εξωτερικό, δλδ. το συνολικό (δημόσιο και ιδιωτικό). Για δημόσιο: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2186rank.html

 

Κορυφαίο link. Πολύ eye opener. We suck big time dude.  >:( :( και τελικά  :'(

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

προσφατο περιστατικο

την Παρασκευη που μας πέρασε βγηκα στους δρόμους της Θεσσαλονίκης για να αγοράσω πρώτη φορά μουσικό εξοπλισμό απο ελληνικό καταστημα..

συγκεκριμένα έψαχνα texas special tele set pickups..

μπαίνω στο κατάστημα του Στολλά....ζητάω αυτό που θέλω και μου λένε οτι θα το έχουν στο κατάστημα τους την δευτέρα δηλαδή σήμερα...στην τιμη των 159 ευρώ !! :o

με το που ακούω την τιμή τους λεω στα ίσα και μονολεκτικά οτι ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ !!

 

ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος...

 

καταστημα: τους έχεις βρει πιο φθηνά ?

εγω: ναι πολυ πιο φθηνά

κατάστημα : πόσο?

εγώ:105 euros

καταστημα: απο που ?

εγώ:δεν ειναι ανάγη να αναφέω το όνομα..αλλα εκτός Ελλάδας.

κατλαστημα: ναι ! αλλά έχεις υπόψην σου οτι θα πληρώσεις και 30 ευρώ εξοδα αποστολής ?

(κανονικα 20 ειναι..αλλα ακομη και αυτο παραφουσκώνουν)

εγώ: 20 ειναι τα εξοδά..αλλα πάλι με συμφέρει γιατι αν μπω στον κόπο να παραγγείλω θα πάρω και άλλα πραγματα που χρειάζομαι σε πολύ λογικές τιμές...

κατάστημα: πόσα θα έδινες δηλαδή?

εγώ: το πολύ 125 !

κατάστημα: ( αφου κάνει αρκετες πραξεις με calculator ) εντάξει..125 ευρώ θα τους πάρεις !

 

Να προσθέσω οτι τα παιδιά που δούλευαν στο κατάστημα ήταν πολύ ευγενικοί χαρακτήρες..και σίγουρα κάνουν την δουλειά την οποία τους λένε να κάνουν..

 

που θέλω να καταλήξω..οτι και εγώ έζησα απο κοντά όλα αυτά που διαβάζω στο νοιζ για τα ελληνικά καταστήματα..και οντως αν είσαι κανένας πιτσιρικάς θα σ κλέψουν κανονικά και με τον νόμο..

αυτός είναι ο ελληνας καταστηματάρχης..(υπαρχουν και εξαιρεσεις)..

 

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 δεν ειναι μονο το θεμα τιμης και συμπεριφορας σε ενα μαγαζι. πολυ σημαντικη ειναι και η υποστηριξη μετα την αγορα, σε τυχον service η καποιο προβλημα στο προιον. οταν καποιος αγοραζει οργανα, ενισχυτες κτλ, ειναι απλα θεμα χρονου μεχρι να τυχει καποια στραβη. και αν τοτε το καταστημα κανει αυτο που πρεπει (αντικατασταση, επισκευη, αναλογα την περιπτωση), αυτο θα μετρησει πολυ περισσοτερο για τις μελλοντικες αγορες απο μια μικρη διαφορα τιμων.

 

 τουλαχιστον εδω, τα μικρα μαγαζια εχουν να αντιμετωπισουν αλυσιδες που απεχουν καποιες χιλιαδες χιλιομετρα, εχουν διαδικασια με ταχυδρομειο, internet, κτλ. σκεφτειτε στη γερμανια η στην αμερικη οπου η αλυσιδα ειναι διπλα, και ο πελατης μπορει να εχει περασει απο κει πριν μπει στο μαγαζι σου. μιλαμε για χωρες οπου τα μεγαλα μαγαζια προσφερουν την καλυτερη τιμη ακομα και ΜΕΤΑ την αγορα. ενα μηνα μετα δηλαδη, πας με ενα αποκομμα τιμης η τους δειχνεις σελιδα στο internet με καλυτερη τιμη, και σου επιστρεφουν τη διαφορα. παρολα αυτα, μερικα μικρα μαγαζια επιβιωνουν. πως; κανοντας ολα τα πραγματα σωστα. συμπεριφορα, φιλικο περιβαλλον, δοκιμαζεις οτι θελεις και οση ωρα θελεις (πολλες φορες μπαινεις σε μαγαζι και διαπιστωνεις οτι ειναι ενα μερος οπου υπαρχει απλα κοσμος που κανει hangout, συζηταει, δοκιμαζει, και, ενιοτε, αγοραζει). βρισκεις οργανα που δε θα τα βρεις στην αλυσιδα, μερικες φορες μεταχειρισμενα, πολλες φορες υπαρχει προσφορα υποστηριξης (service, setup) ακομα και για χρονια (ισοβια σε μερικους ακριβους dealers). ξερεις οτι αν ρωτησεις για βοηθεια, θα παρεις ουσιαστικη απαντηση (ποσος κοσμος, ακομα και επαγγελματιες, δεν παει σε ενα μαγαζι απλα γιατι δεν ξερει τι ακριβως χρειαζεται. και φυσικα καποια στιγμη θα καταλαβει αν ειχε ειλικρινη βοηθεια η αν τον εκμεταλλευτηκαν)

 

και βεβαια τα πραγματα δυσκολευουν για το μικρο εμπορο παντου, οχι μονο στο χωρο των μουσικων οργανων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμε πριν κανα χρονο που εψαχνα για τελε..και πηγα σε γνωστο μαγαζι στο κεντρο...και αρχισαμε την κουβεντα περι "ααα..ο θωμας το εχει τοσο...και δεν μπορω να κανω κατι καλυτερο.."

 

και τι μου λεει...

 

"καλα...θα το παραγγείλω απο τον θωμα εγώ και αλλα θα μου δωσεις 15 ευρώ για την δουλειά που θα σου κάνω....."

 

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμε πριν κανα χρονο που εψαχνα για τελε..και πηγα σε γνωστο μαγαζι στο κεντρο...και αρχισαμε την κουβεντα περι "ααα..ο θωμας το εχει τοσο...και δεν μπορω να κανω κατι καλυτερο.."

 

και τι μου λεει...

 

"καλα...θα το παραγγείλω απο τον θωμα εγώ και αλλα θα μου δωσεις 15 ευρώ για την δουλειά που θα σου κάνω....."

 

 

 

χεχεχε

για το μαιλ και το ανοιγμα της πόρτας στον courierά? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως τραγικό 15 € πεταμένα. αλλα αν δεν ειχε καρτα δικη του είναι ενα είδος εξυπηρέτησης και αυτό επι πληρωμής πάντα.

 

δεν υπαρχει περιπτωση καποιος να ασχολειτε με αγορες με το internet έστω και για πρωτη φορα και να μην ξερει για το απλο...wire transfer...που απλα πας σε μια τραπεζα (χωρις να εχεις καρτες και λογαριασμους) και τους λες "αυτα τα λεφτα..σε αυτον τον λογαριασμο...με αυτην την σημείωση"

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο καθενας (ακομα και εδω στο νοιζ) να πει οτι ...α ξερετε δωστε μου 10 ευρω αντι για 20 ευρω μεταφορικα και λογο της ποσοτητας που θα μαζεψει ο Θωμας θα του χαρισει τα μεταφορικά...και τα λεφτα που του έδωσες να πανε στην τσέπη του...(δηλαδη αυτο που προσπάθησε να κάνει ο καταστηματαρχης σε μένα)...

 

μιλάμε για κομπίνες...και φαντάζομαι παράνομες...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου