Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για Ενισχυτή λαμπάτο και καμπίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνω με τον τριπλ... αλλα υπολογισε και αλλα 400 για ατενουειτορ γιατι δεν παιζει αλλιως σε πολυκατοικια... επισης γιατι ντε και καλα 4χ12...? βλεπω εχειςπολλες στην αναζητηση γιαυτο ρωταω...

 

Γενικα το να εχεις εναν ενυσχητη των 3000 με καμπινα κατω των 1000 ευρω ειναι κριμα... παρε την κλασσικη για mesa

 

http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_rectifier_cabinet.htm

 

αλλιως παρε την

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212_vintage.htm

 

για αρχη και μετα αλλαζεις οταν θα εχεις δυνατοτητα...Παντως στανταρ υπολογισε την αγορα ατενουειτορ... προσεχε στο ebay . Οχι αγορες απο αμερικη γιατι εχουν διαφορετικο ρευμα... και γενικα προσεχε...Αν για παραδειγμα φερεις εναν απο Αγγλια και εχει 220 ρευμα και ολα καλα, δεν γνωριζεις την κατασταση των λαμπων... Και σε εναν τριπλ ρεκτο αν χρειαζστει να αλλαξεις ολες τις λαμπες ( λεμε τωρα ) θα χρειαστεις ενα 150αρι ακομα... οποτε με το μαλακο... καλυτερα να τον παρεις απο εδω... εχει στις αγγελειες καποιους... κανε τα παζαρια σου...

 

αληθεια τον τριπλ που τον δοκιμασες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μετά από όλα αυτά δοκίμασα τον Triple Rectifier. Έπαθα ΠΛΑΚΑ!!!!! Νομίζω ότι βρήκα τον έρωτα της ζωής μου. Το αρχικό μου ένστικτο επιβεβαιώθηκε. Είναι αυτό που ακριβώς θέλω. Απίστευτος ήχος.

 

Αααχχ, σε καταλαβαίνω. Αν και ENGL φαν, να ομολογήσω οτι την πρώτη φορά που έπαιξα με triple έπαθα κολούμπρα  ;D Τέτοια σκατίλα (με την καλή έννοια, που λέει και ο Ψινάκης) δεν την έχω βρεί πουθενά. Και αντίθετα με αυτά που λένε κάποιοι, τον ήχο τον βρήκα σε 5 λεπτά χωρίς πολλά πολλά. Αλλά βρε παιδί μου 150 βατ είναι αυτά, πολύ brutal. Και αμα τα βάλεις σε 4x12 άσ' το, γκρεμίζεις τοίχο. Attenuator απαραίτητο.

 

Με τις καμπίνες μην τρελένεσαι, τα μεγάφωνα που φοράει είναι το πιο σημαντικό. Αυτή

http://www.thomann.de/gr/marshall_mr1936_stereo_box.htm

γιατί μου αρέσουν τα Celestion G12/75. Βέβαια βγάζει 150 βατ, όσα και ο ενισχυτής αν και αμφιβάλλω ότι θα τα πιάσεις ποτέ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι ποτε δε μου αρεσαν οι μπουγκι ακομα και τη πρωτη φορα που ακουσα...

Διπλα σε εναν 5150 που καραγουσταρα...

Γουστα ειναι αυτα..

Η Χαρλευ Μπεντον 2χ12 με τα ν30 θα σε βολεψει...

Την εχω και κανει μια χαρουλα τη δουλεια της...

Δεν ειναι και κορυφαια αλλα εχει καλα μεγαφωνα και αργοτερα μπορεις να αλλαξεις μονο καμπινα και να αγορασεις μια αδεια zilla πχ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υμφωνω με τον τριπλ... αλλα υπολογισε και αλλα 400 για ατενουειτορ γιατι δεν παιζει αλλιως σε πολυκατοικια...

 

τον ενισχυτή τον δοκίμασα και σε νορμαλ ένταση και ο ήχος ήταν μια χαρά. δεν νομίζω να χρειαστώ κάτι τέτοιο. έτσι κι αλλιώς μένω σε ελαφρώς αυτόνομο ισόγειο οποτε δεν έχω τρελό πρόβλημα. επίσης έχω βάλει μπρός την κατασκευή (απο εμένα) ηχομονωμένου booth για ηχογραφήσεις.

 

επισης γιατι ντε και καλα 4χ12...?

δεν έχω κάποιο κόλλημα απλώς στον τομαν έχεις πιο πολλες επιλογές σε 4χ12 και ενδεχομένως και πιο φθηνές!

 

Οχι αγορες απο αμερικη γιατι εχουν διαφορετικο ρευμα... και γενικα προσεχε...

 

από ότι έχω ψάξει με step down trasnformer είσαι οκ. εσεις τι λέτε?

 

καλυτερα να τον παρεις απο εδω... εχει στις αγγελειες καποιους... κανε τα παζαρια σου...

 

όσο και να θέλω η διαφορά με ηπα είναι χαώδης. με συμφέρει να πληρώσω μεταφορικά ακόμα και τελωνείο.

 

Η Χαρλευ Μπεντον 2χ12 με τα ν30 θα σε βολεψει...

 

αυτή και εμένα μου φαίνεται ενδιαφέρουσα αλλά μου φαίνεται λίγο μικρούλα σε διαστάσεις. θα έχει γεμάτο ήχο??

 

παρε την κλασσικη για mesa

 

http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_rectifier_cabinet.htm

 

ξεφεύγει πολύ το μπατζετ με αυτή. θα το ξεριζώσω το μπατζετ για τον ενισχυτή. δεν μπορώ και για την καμπίνα. θα ήθελα καμπίνα μέχρι 400 ευρώ έτσι ώστε με ενισχυτή γύρω στα 1100 να φτάσω τα 1500 που είναι το ταβάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ψήνω πολύ την http://www.thomann.de/gr/vht_avgt412c.htm.

 

βέβαια δέν έχει celestion αλλά δεν είναι απο κόντρα πλακέ όπως οι harley benton και δείχει πιο γεμάτη. χώρια ότι η vht fat bottom που άκουσα τα έσπαγε. (έχουν άραγε καμία σχέση μεταξύ τους?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον ενισχυτή τον δοκίμασα και σε νορμαλ ένταση και ο ήχος ήταν μια χαρά. δεν νομίζω να χρειαστώ κάτι τέτοιο. έτσι κι αλλιώς μένω σε ελαφρώς αυτόνομο ισόγειο οποτε δεν έχω τρελό πρόβλημα. επίσης έχω βάλει μπρός την κατασκευή (απο εμένα) ηχομονωμένου booth για ηχογραφήσεις.

δεν έχω κάποιο κόλλημα απλώς στον τομαν έχεις πιο πολλες επιλογές σε 4χ12 και ενδεχομένως και πιο φθηνές!

 

από ότι έχω ψάξει με step down trasnformer είσαι οκ. εσεις τι λέτε?

 

όσο και να θέλω η διαφορά με ηπα είναι χαώδης. με συμφέρει να πληρώσω μεταφορικά ακόμα και τελωνείο.

 

αυτή και εμένα μου φαίνεται ενδιαφέρουσα αλλά μου φαίνεται λίγο μικρούλα σε διαστάσεις. θα έχει γεμάτο ήχο??

 

ξεφεύγει πολύ το μπατζετ με αυτή. θα το ξεριζώσω το μπατζετ για τον ενισχυτή. δεν μπορώ και για την καμπίνα. θα ήθελα καμπίνα μέχρι 400 ευρώ έτσι ώστε με ενισχυτή γύρω στα 1100 να φτάσω τα 1500 που είναι το ταβάνι.

 

Οσο φθηνος και αν ειναι απο Αμερικη , σιγουρα θα πληρωσεις τελωνειο... η μαλλον κατα ενα μεγαλο ποσοστο... Αυτο το ποσο λοιπον αν ανερχεται στα 300 ευρω χοντρικα και χρειαστει να δωσεις και αλλα 80 για το μηχανημα που θα σου φτιαξει το ρευμα σε ευρωπαικο και χρειαστει και λογω μεταφορας η φθορας να δωσεις και 50-60 ευρω για λαμπες(ισως) , πως το βλεπεις σε συμφερει ?

 

Σε μηχανημα που ουτε εχεις δοκιμασει και δεν εχεις καν αγγιξει , θα πας να ακουμπησεις στην αλλη ακρη του κοσμου τοσα λεφτα ? Τι να πω δικα σου ειναι οτι θες κανε... Αλλα επειδη εχουμε περασει απο αυτα τα σταδια προσφατα και εχουμε ανοιξει θρεντ και θρεντ , υπηρχαν καποιοι ``ΚΑΚΟΙ`` που μου τα λεγαν ετσι σκληρα και τους παρεξηγουσα... τωρα ομως τους ευγνωμονω που δεν εχασα τα χρηματα μου... Εψαχνα καιρο στο ιμπει ρετκιφαιερς και η τιμη τους ανερχεται απο 800-1000 ευρω...

 

Οποτε τι κερδιζεις...? Αυτην την στιγμη υπαρχει στις αγγελειες ενα τριπ ρεκτο στα 1350 ευρω... με τα παζαρια δηλαδη υπολογησε πιο κατω... Θα παρεις και την καμπινα την harley benton με τα 200 ευρω και εισαι ετοιμος . ακριβως 1500 ευρω... θα το εχεις δει ομως το μηχανημα... θα το εχεις μπροστα σου , να παιζει...Εδω πας σε μαγαζι και σε κοροιδευουν... πως θα εμπιστευτεις 1000 ευρω ετσι κουτουρου...

 

Οσο για το ταδε μηχανημα που θα κανει την μετατροπη απο 110 σε 220 , να ξερεις οτι ζυγιζει... και αν θες να παιξεις καπου ισως να σε χαλαει να κουβαλας ολα τα αλλα συν αυτο... Παρεπιπτοντως ολα αυτα δεν στα λεω τυχαια... ολες αυτες τις αποροιες , ακριβως τις ιδιες τις εχω κανει εγω πριν λιγο καιρο , και καπιοι με προστατευσαν και τους ευχαριστω... Αν θυμασαι στην αρχη του θρεντ στο ειπαν κιολας... Νεος αρης μας βρηκε... οποτε δειξε εμπιστοσυνη ...

 

Και κατι ακομα... ο τριπλ ρεκτο ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ χωρις ατενουειτορ... αυτο που ακουσες σε επιπεδο ψυθηρου δεν εχει καμια σχεση με τον πραγματικο ηχο του ενυσχητη... Θα συμφωνησω παντως οτι ειναι οτι καλυτερο υπαρχει και για τα δικα μου αυτια σε χαι γκειν...

 

Kατι τελευταιο... μην θεωρεις καθολου περιτη την διαδικασια δοκιμης του 5150/6505... δεν ειναι καθολου τυχαιος ενυσχητης... εμενα μου αρεσε καλυτερα απο τον dual recto... ολο το μεταλ με αυτον το ενυσχητη εχει γραφτει... το περισσοτερο τελος παντων...

 

τσεκαρε εδω την καμπινα για να ξεκολησεις απο αυτες που κοιτας

 

 

αυτην την καμπινα την εχει ο blackie και οταν την ακουσα σπιτι του , μου εφυγε το καφασι... αμα θες στειλε του π.μ. να σου πει... ωραιο παιδι ειναι , μπορει να τα βρειτε μεταξυ σας  ;D ;D

 

και τσεκαρε εδω και τον 6505

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα τον γουσταρεις παρε τον τριπλε, να ηρεμησεις γιατι σε βλεπω

να αγοραζεις μετα οτι βρεις μπροστα σου.... :P

Ο δικος μου μια χαρα παιζει και στο σπιτι χωρις attenuator

αλλα ειναι ο πιο δυνατος και καφρος ενισχυτης που ακουσα.

Τωρα για ebay δεν μπορω να σε συμβουλεψω γιατι και ο δικος μου αμερικανικος

ειναι αλλα δεν τον εφερα εγω

τα τελωνεια κτλ δεν μπορεις να τα αποφιγεις

σαυτη την φαση γιατι δεν ξερεις τι γινετε στην μεταφορα και αν δεν ειναι το πακετο

ασφαλισμενο στα χρηματα που στοιχιζει (το οποιο θα φορολογηθει)  kiss your money, bye bye.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τωρα για ebay δεν μπορω να σε συμβουλεψω γιατι και ο δικος μου αμερικανικος

ειναι αλλα δεν τον εφερα εγω

 

 

Αλεξανδρε ο δικος σου ειναι 110 δηλαδη ? Αυτο το προβλημα πως το εχει λυσει ? με variax ? κατι ακομη... Εχωντας τα 2 καλυτερα μοντελα της καθε εταιριας... τελικα που καταληγεις ? mesa η engl ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξανδρε ο δικος σου ειναι 110 δηλαδη ? Αυτο το προβλημα πως το εχει λυσει ? με variax ? κατι ακομη... Εχωντας τα 2 καλυτερα μοντελα της καθε εταιριας... τελικα που καταληγεις ? mesa η engl ?

 

ναι Αρη 110, με ενα  step down transformer, δεν μπορω να πω οτι κατεληξα

ακομη :P  ο καθε ενισχυτης εχει το δικο του χαρακτηρα, απλα τι αρεσει στον καθενα.

και τι θελει.engl δεν εχω τωρα αλλα συντομα  ελπιζω να εχω ενα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι Αρη 110, με ενα  step down transformer, δεν μπορω να πω οτι κατεληξα

ακομη :P  ο καθε ενισχυτης εχει το δικο του χαρακτηρα, απλα τι αρεσει στον καθενα.

και τι θελει.engl δεν εχω τωρα αλλα συντομα  ελπιζω να εχω ενα ;)

 

Βρε αθεόφοβε, πούλησες και τον savage και τον e570;  :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου