Προς το περιεχόμενο

αλλαγη ωμικής αντιστασης καμπινας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει κανενας απλος τροπος να αλλαξω την ωμικη αντισταση της καμπινας μου απο 8ohm σε 4ohm και ετσι να εκμεταλευτω ολη την ισχυ της κεφαλης μου? Αν βαλω μια αντισταση 8ohm παραλληλα? Ή ουτως η αλλως θα χαθει η ισχυς στην αντισταση?

 

Merci everyone!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ή βάζεις καί ένα δεύτερο μεγάφωνο 8ohm παράλληλα ή αλλάζεις μεγάφωνο από 8 σε 4 ohm.

Με την αντίσταση, όπως λες, θα χαθεί ισχύς στην αντίσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα τολμήσω να ρωτήσω πόσα βατ είναι το κεφάλι και δεν σου φτάνουν

 

εκτός από αλλαγή σε μεγάφωνο 4Ω (ή ζευγάρωμα με άλλο ένα 8άρι) μπορείς να βάλεις και μεγάφωνο μεγαλύτερης ευαισθησίας, με +3dB διαφορά είναι σαν να έχεις διπλάσια βατ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κεφαλι ειναι να το παρω αυτες τις μερες. Ειναι ο SWR Studio 220. Βγαζει 220W στα 4ohm και 140W στα 8ohm. Πιστευω πως μου φτανουν τα 140, αλλα ηθελα να δω πως θα μπορουσα με μια καμπινα 2Χ10 θα βγαλω ολη την ισχυ αν χρειαστει. Δυστυχως στα 4ohm οι επιλογες 2Χ10 ειναι λιγες και ακριβες. Ισως παω σε 1Χ12 στα 4ohm. H μια επιλογη ειναι το Eden EX112 και η αλλη το Hartke HX-112 Hydrive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα τολμήσω να ρωτήσω πόσα βατ είναι το κεφάλι και δεν σου φτάνουν

 

εκτός από αλλαγή σε μεγάφωνο 4Ω (ή ζευγάρωμα με άλλο ένα 8άρι) μπορείς να βάλεις και μεγάφωνο μεγαλύτερης ευαισθησίας, με +3dB διαφορά είναι σαν να έχεις διπλάσια βατ

 

Εχεις να μου προτεινεις καποια τετοια καμπινα σε 2Χ10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τελικα αγορασα μια καμπινα Behringer 2Χ10 στα 8 ohm και σημερα αλλαξα τα μεγαφωνα με 2 Eminence Beta 10Α στα 8ohm το καθενα. Τα συνδεσα παραλληλα αλλα το πολυμετρο μου βγαζει στο βυσμα 3.2 - 3.3 ohm. Γιατι δεν μου βγαζει 4 ohm, γνωριζει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου