Προς το περιεχόμενο

PIMP your bass...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλιόπαιδα... με μπριζώσατε βραδυάτικο. Ορίστε τί έκανα στο πρώτο μου μπάσο, ένα squier p, μάλλον το '80 ή αρχές '90. Μου κόστισε βέβαια παραπάνω από όσο κάνει το μπάσο (τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί και παραπάνω από ένα MIM Fender), παρόλο που τις περισότερες δουλειές τις έκανα μόνος μου (οκ, όχι το "ατάστωμα"...). Ακούγεται καλά όμως και δείχνει ωραίο...

Ήταν ένα μαυρο sqier P με άσπρο pickguard.

Τώρα είναι natural (εκτός από τα πλάγια που το ξαναέβαψα μαύρο), με πινελιές κόντρα-πλακέ,

έχει EMG active p pickups,

Fender hardware (όλο το σετ)

περίεργα ποτενσιόμετρα

και τέλος (μη με βρίσετε, για πλάκα το έκανα, είναι ηλίου φαεινότερο πως ΔΕΝ είναι fender),

'70s headstock logo, που το τύπωσα απευθείας πάνω στο ξύλο με χρώμα για αναπτήρες.

Το καλύτερο στην όλη ιστορία είναι πως τα βερνίκια τα πέρασα σε ένα γνωστό που φτιάχνει ΦΕΡΕΤΡΑ (με πιστόλι). Είναι ματ το σώμα και δυο συστατικών το μπράτσο.

Ιδού:

DSCN2165.JPG.d62d043143d826b8f9ebfcef1f5b7ad5.JPG

DSCN2166.JPG.85d2bd5255bd7c4de3f9b6cb9c06525a.JPG

DSCN2167.JPG.3f14e469c68c189d30371e462868fdca.JPG

DSCN2169.JPG.148f6b59b8e000a173a9e7706399f7da.JPG

DSCN2170.JPG.266982a772a1e1d90977abaa7a30cc53.JPG

DSCN2171.JPG.0836946e45bafecb32d8e6fc7cbb8771.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να ρωτησω...πως παιζει το μπασο τωρα που εβγαλες τα ταστα?σε ρωταω γιατι σκεφτομαι να κανω το ιδιο καιρο τωρα σε ενα corvette....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω...πως παιζει το μπασο τωρα που εβγαλες τα ταστα?σε ρωταω γιατι σκεφτομαι να κανω το ιδιο καιρο τωρα σε ενα corvette....

 

Για squier καλα παίζει... βέβαια έχω αλλάξει και τους μαγνήτες, αλλά ακούγεται περισότερο σαν παλιά ηχογράφηση με κοντραμπάσο σε bluegrass δίσκο, παρά με άταστο... στο corvette μπορεί να έχεις καλύτερα αποτελέσματα, αλλά δεν θα σε συμβούλευ να το κάνεις μόνος σου, είναι αρκετά πιο δύσκολο απο οτι φαίνεται στο youtube...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα σε συμβούλευ να το κάνεις μόνος σου, είναι αρκετά πιο δύσκολο απο οτι φαίνεται στο youtube...

Καλα δεν το ειχα σκοπο να το κανω μονος μου...στο Σταυρο τον Ντουκα θα παει το μπασο...βασικα σκεφτομαι να αλλαξω τελειως την ταστιερα σε εβενινη...200 ευρω αλλα Θα  γινει καλη δουλεια η μηπως οχι?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν το ειχα σκοπο να το κανω μονος μου...στο Σταυρο τον Ντουκα θα παει το μπασο...βασικα σκεφτομαι να αλλαξω τελειως την ταστιερα σε εβενινη...200 ευρω αλλα Θα  γινει καλη δουλεια η μηπως οχι?

 

Φυσικά, γιατί Όχι; Απλα μπορεί να σου κοστίσει αρκετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, οκ τότε! Καντο! Παντως, για να επανέλθω στο τοπικ, προϋποθεση για ένα επιτυχημένο pimp your bass, Είναι το χαμηλό κόστος σε σχέση με την αρχική αξία του οργάνου και το πόσο ωραίο Είναι το αποτέλεσμα. Σε αυτό νομίζω πως ο bassman ήταν απόλυτα επιτυχής! Οπότε, congratulations! You are officially pimped!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αγόρι μου... Το έκανες Funky... όνομα και πράμα  :D Όντως μου κάνει και έμενα λίγο «Μπούτσι»- πρέπει τώρα να σου κάνουμε τώρα δώρο τα γυαλιά και το καπέλο  ;D

 

Λοιπόν να σου ρίξω μια ιδέα με χαμηλό κόστος και καλά αποτελέσματα: Δεν ξέρω τι μαγνήτη έβαλες αλλά βγάζει η Wilkinson έναν- πολύ γκαζάτο- και το αντίστοιχο preamp. Τιμές λογικές ( 33 λίρες ο μαγνήτης, 45 το preamp).

 

Παίζουν πολύ καλά. Πήρα πρόσφατα το εικονιζόμενο (με την διαφορά ότι είναι 2 band eq passive και όχι το 3 band active) και βαράει σχεδόν σαν ΜΜ  ;)

 

Είναι μια καλή αναβάθμιση. Άμα θες ρίξε μια ματιά http://www.jhs.co.uk/wilkinson.html

 

 

 

1.thumb.png.a5a23bc258621e045889fc358a68e24a.png

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου