Προς το περιεχόμενο

extra γκαζι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ανεφερα ενισχυτη , εχω ενα παλιο peavy bandit 75 ,αλλα οπουδηποτε αλλου 'εκτος' κουβαλαω μονο τα φορητα ,οχι ενισχυτη ,οποτε ενισχυτη ειναι 'οπου πεσω' . Με ενδιαφερει ο ηχος 'εκτος εδρας' ζωντανα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΟΚ, κατάλαβα... Αυτό σημαίνει ότι βασίζεσαι αποκλειστικά στην παραμόρφωση των πεταλιών σου, ενώ η προενίσχυση του ενισχυτή μπορεί να είναι... whatever...

 

Η λύση που έχεις ήδη επιλέξει είναι ουσιαστικά η καλύτερη... Τώρα, αυτό που ήδη προτάθηκε περί compression/booster είναι μια πρόταση (σωστή). Μια άλλη θα ήταν να βάλεις ένα σταδιο EQ στην αλυσίδα.

 

Και μια τελευταία, ολίγον high tech, είναι αυτή:

 

http://www.aphex.com/pedals.htm

 

Φυσικά όχι μόνο για τη δική σου περίπτωση.

 

Για όνομα του Δία όμως, όχι περισσότερο gain! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να αναφέρω κάτι που με προβληματίζει λίγο.Βλέπω μια απαξίωση για το πολύ gain.

Πολύ σωστά αυτά που λέτε βέβαια αλλά η ιδανική ποσότητα gain δεν είναι υποκειμενικό κρητήριο;

Προφανώς να παίξεις hard rock/heavy metal χρειάζεσαι μια σεβαστή ποσόστα έτσι δεν είναι;;Τώρα στα αυτιά του καθενός διαφέρει αυτή πόσο μάλλον στην αίσθηση της πένας.Αν ρωτήσεις 10 κιθαρίστες για high gain ήχο πιστεύω θα πάρεις 10 διαφορετικές περιγραφές. ο λέω αυτό γιατι του λέτε του παιδιού όχι άλλα gain κόψε τα gain κλπ κλπ.Πόσο να κόψει δηλαδή;

Μήπως εντέλει δεν έχει να κάνει με την ποσόστητα αλλά με την ποιότητα;Και ο Darrel έπαιζε τις riffάρες του με τόνους gain(και μη μου πείτε ότι είχε το gain στο 5 εκτός αν μου διαφεύγει κάποια τεχνικη λεπτομέρια βέβαια)

 

Εγώ όταν πάντως για να πετύχω ήχο που μου αρέσει σε ένα στούντιο με έναν ENGL Fireball το gain το είχα γύρω στο 75%.Ο ήχος ούτες βρώμιζε ούτε "έσπαγε" ήταν πεντακάθαρος και nu-metalικά ογκώδης(μηχάνημα θα μου πείτε)

 

Νο offence!!! :)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να αναφέρω κάτι που με προβληματίζει λίγο.Βλέπω μια απαξίωση για το πολύ gain.

Πολύ σωστά αυτά που λέτε βέβαια αλλά η ιδανική ποσότητα gain δεν είναι υποκειμενικό κρητήριο;

Προφανώς να παίξεις hard rock/heavy metal χρειάζεσαι μια σεβαστή ποσόστα έτσι δεν είναι;;Τώρα στα αυτιά του καθενός διαφέρει αυτή πόσο μάλλον στην αίσθηση της πένας.Αν ρωτήσεις 10 κιθαρίστες για high gain ήχο πιστεύω θα πάρεις 10 διαφορετικές περιγραφές. ο λέω αυτό γιατι του λέτε του παιδιού όχι άλλα gain κόψε τα gain κλπ κλπ.Πόσο να κόψει δηλαδή;

Μήπως εντέλει δεν έχει να κάνει με την ποσόστητα αλλά με την ποιότητα;Και ο Darrel έπαιζε τις riffάρες του με τόνους gain(και μη μου πείτε ότι είχε το gain στο 5 εκτός αν μου διαφεύγει κάποια τεχνικη λεπτομέρια βέβαια)

 

Εγώ όταν πάντως για να πετύχω ήχο που μου αρέσει σε ένα στούντιο με έναν ENGL Fireball το gain το είχα γύρω στο 75%.Ο ήχος ούτες βρώμιζε ούτε "έσπαγε" ήταν πεντακάθαρος και nu-metalικά ογκώδης(μηχάνημα θα μου πείτε)

 

Νο offence!!! :)

 

Όχι ρε γάτε, τι offence! :lol: :lol:

 

Απλώς πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι εννοούμε gain... να αρχίσουμε από κει; Αυτό το θέμα θα μπορούσε να είναι η αφορμή για μια συζήτηση για 'Τον Τόνο (όχι το ψάρι... :P ) Και Πως Να Τον Αποκτήσετε'. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς να παίξεις hard rock/heavy metal χρειάζεσαι μια σεβαστή ποσόστα έτσι δεν είναι;;

 

οχι δεν ειναι ετσι. :wink:

 

χρειαζεσαι τοση οση πρεπει για να μην καταλήξει ο ηχος σου "τζιτζικι". :wink:

 

ο στοχος στα ειδη που αναφερεις ειναι ενας ογκωδης & ΒΑΡΥΣ ηχος κατι που εγγυημενα ΔEN θα πετυχεις με υπερβολικο Pre-amp gain :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Εγώ όταν πάντως για να πετύχω ήχο που μου αρέσει σε ένα στούντιο με έναν ENGL Fireball το gain το είχα γύρω στο 75%.Ο ήχος ούτες βρώμιζε ούτε "έσπαγε" ήταν πεντακάθαρος και nu-metalικά ογκώδης(μηχάνημα θα μου πείτε)...

 

¶μα έχεις βρει τον ήχο που σε ικανοποιεί τόσο όπως λες τότε το σωστό σε αυτόν ενισχυτή είναι να παίζεις (εσύ) με το gain στο 75%... Απλά τα πράγματα.....

 

Όταν όμως έχεις το gain στο 90-100% και ο ήχος δεν σε ικανοποιεί ούτε εσένα νομίζοντας ότι σου λείπει gain και αυτό σου συμβαίνει με όσα μηχανήματα έχεις δοκιμάσει να παίξεις (τι διάολο όλα σκατά είναι).... μάλλον αλλού είναι το πρόβλημα και όχι η έλλειψη gain…. Το ίδιο απλό είναι.... Πρέπει κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσεις ότι αυτή η βρωμιά που βγαίνει τελικά δεν έχει σχέση με τον ήχο που επιθυμείς να προσεγγίσεις!

 

Δεν είμαι βέβαια σίγουρος ότι αυτή είναι η περίπτωση του φίλου alpatman αλλά αυτή είναι του δικού μου....

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς να παίξεις hard rock/heavy metal χρειάζεσαι μια σεβαστή ποσόστα έτσι δεν είναι;;

 

οχι δεν ειναι ετσι. :wink:

 

χρειαζεσαι τοση οση πρεπει για να μην καταλήξει ο ηχος σου "τζιτζικι". :wink:

 

ο στοχος στα ειδη που αναφερεις ειναι ενας ογκωδης & ΒΑΡΥΣ ηχος κατι που εγγυημενα ΔEN θα πετυχεις με υπερβολικο Pre-amp gain :wink:

 

Όπως είπες και μόνος σου.ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ.Δε μιλάμε προφανώς για υπερβολικό.Οτιδήποτε gain βάλεις στο 10 δεν ακούγεται.

 

Και ένα κλίκ πριν το "τζιτζίκι" δεν είναι αρκετή παραμόρφωση παρόλα αυτά;;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα παιδες καταλαβα οτι τελικα το gain πρεπει να το χειριζεσε με πολυ τροπο γενικα πολυ χαλαρα ανεβοκατεβασματα

 

π.χ. εγω θελω να πιασω εναν ηχο μεταξι slash και satriani εποχης The Extremist οποτε ερχομαι κ σας λεω

 

εχω μπροστα μου ενα Μarshall Park 50ari(για τον μουτσο...) και μια IBANEZ Prestige με την οποια εχω προβλημα με τους μαγνητες γιατι ειναι πολυ μεταλ....οφειλω να πω πως το DS-1 το περιμενω μεσα την εβδομαδα

το καλητερο που μπορεσα να καταφερω...γενικα το ποιο καλο το εβγαλα με της εξης ρυθμισεις

 

Βρομικο

Gain:5.5

Μπασα:6

Μεσσαια:4

Πριμα:6.5

ξερω πως δεν σας λενε κε πολλα τα τα μπασσα μεσσαια και λιπα αλλα οποτε ανεβαζω την βρωμα παραπανω με πιανει πονοκεφαλως αν την κατεβασω πανο απο 1 με πιανει ξενερα....... αφτα ειχα να πω :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ slash, με prestige, και πεταλάκι EQ, με έναν καλό λαμπάτο θα έκανες θαύματα... πολύ καλή και ευέλικτη κιθάρα και με το eq μπορείς να προσεγγίσεις πολούς ήχους, να μπουστάρεις κτλ... τράβα πάρε έναν ενισχυτή όπως είσαι, πχ marshall dsl μεταχειρισμένο βρίσκεις και με 450-500 ευρώ... άρχισε να μαζεύεις.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου