Προς το περιεχόμενο

Paranoid Cover


Vegeterian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εναλλαγη απο το παιξιμο με 3 δαχτυλα στο παιξιμο με 4 ειναι must για μενα.

Bend κανω ομως με ολα τα δαχτυλα εκτος απο το 4ο.

Ουτε κι αν μου κοβαν τα αλλα δαχτυλα δεν θα εκανα με το τεταρτο ;D

 

Παρολα αυτα το 4ο το χρησιμοποιω κατα κορον.

Ακομα και στα power chords.

Ακομα και για το Dm στην πρωτη θεση, αντι να βαλω το τριτο δαχτυλο στη Ρε νοτας της 2ης χορδης, βαζω το τεταρτο.

Ολο το χερι εχει πιο ανετη τοποθετηση χωρις να γινεται ασκοπο stretching στα δαχτυλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και πιστεψε με η ροκ δεν στηριζεται πανω στις πεντατονικες...

 

Κοιτα η ροκ δεν ειναι μονο πεντατονισμος...ηταν τροπικη μαζι με πεντατονισμο..

 

ειδες για ακομα μια φορα αλλαζεις αυτα που γραφεις.

οποτε προσπαθησε να μην εισαι απολυτος και να σκεφτεσε καλυτερα πριν γραφεις.

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδες για ακομα μια φορα αλλαζεις αυτα που γραφεις.

οποτε προσπαθησε να μην εισαι απολυτος και να σκεφτεσε καλυτερα πριν γραφεις.

 

 

Δεν αλλαξα τιποτα..ειπα οτι η ροκ δεν στηριζεται στις πεντατονικες και το τεκμιηριωσα..

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκάιζ, το βασικό πρόβλημα του φίλου βετζετέριαν είναι ο χρόνος του και όχι το το 5ο ή 6ο δάκτυλο. Τουλάχιστον στις ρυθμικές, ζήτημα είναι αν πέφτει ένα stroke πάνω στα ντραμς.

 

Οπότε ας τον συμβουλέψουμε να μελετήσει και να βελτιώσει το χρόνο του πρώτα και μετά συζητάμε περί χρησιμοποίησης δακτύλων και ποια από αυτά κάνουν τον κιθαρίστα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκάιζ, το βασικό πρόβλημα του φίλου βετζετέριαν είναι ο χρόνος του και όχι το το 5ο ή 6ο δάκτυλο. Τουλάχιστον στις ρυθμικές, ζήτημα είναι αν πέφτει ένα stroke πάνω στα ντραμς.

 

Οπότε ας τον συμβουλέψουμε να μελετήσει και να βελτιώσει το χρόνο του πρώτα και μετά συζητάμε περί χρησιμοποίησης δακτύλων και ποια από αυτά κάνουν τον κιθαρίστα.

 

+1000

 

Βρε τσακάλια, πού το προσέξατε το δάχτυλο?  ;D

Για το solo του paranoid μιλάμε, όχι για κανένα legato του Satriani  ;)

Σίγουρα όσο πιο πολύ το εξασκείς τόσο πιο ευέλικτος παίκτης γίνεσαι κ.τ.λ. κ.τ.λ.

Επίσης, το καλοκαίρι νυχτώνει πιο αργά από τον χειμώνα και τα μωβ κεράσια είναι πιο γλυκά από τα κόκκινα.

 

Το θέμα στο κλιπ, περα από την μερακλίδικη δουλειά του OP όσον αφορά το βίντεο-edit (για το οποίο για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να το κρίνω, αφού είμαι 100% άσχετος από video-editing) τα σωστά στον τόνο φωνητικά και τα καλά σόλο του vegeterian, είναι κυρίως τα ρυθμικά. Κατα την ταπεινή μου γνώμη, δεν είναι ''άποψη''. Όπως λέει και ο jazzjoker, δεν σκάνε ρε παιδί μου σωστά οι τονικές στα τύμπανα. Έτσι όπως ακούγεται προσωπικά μου προκαλέι ένα αίσθημα ''αγχους'' παρά πρόταση στο πως να παιχτεί το κομματι. Άν είναι να αλλάξουμε τα ρυθμικά, θα μπορούσαμε, αλλά θα έπρεπε να αλλάξουν και άλλα πράγματα, τα τύμπανα, ο ρυθμός κ.τ.λ. Τότε ναι, θα ήταν ''άποψη''. Όπως και να έχει, και πάλι μπράβο φίλε Vegeterian, cheers!  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν είναι να αλλάξουμε τα ρυθμικά, θα μπορούσαμε, αλλά θα έπρεπε να αλλάξουν και άλλα πράγματα, τα τύμπανα, ο ρυθμός κ.τ.λ.

+2

Βασικα μονο τα τυμπανα πρεπει να αλλαξουν(οι τονισμοι δηλαδη)

Ο ρυθμος ιδιος παραμενει..Μην μπερδευεται ρυθμους με τονισμους...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ομως εκ του αποτελεσματος ο vegeterian δεν "πεταει" ουτε με τρια δαχτυλα, δεν ηταν καθολου κακη προταση και εφοσον ειναι ακομα στην αρχη της καριερας του να προσπαθησει να χρησιμοποιησει και το τεταρτο δαχτυλο.

Θα εχει μια ανεση στη συνεχεια.

Όταν λές δέ πετάω ούτε με τα τρία δάκτυλα τι θές να πείς με αυτό? Δηλαδή τώρα μετά απο κάποιες παρατηρήσεις ότι μερικές φορές τα down stroke δε κολάνε μαζί με το σκάσιμο στη ντράμς το ξαναείδα και όντως σε μερικά σημεία το χάνω λόγο του διαφορετικού ρυθμού.

Τώρα όσο αναφορά τα σόλο δε ξέρω κατα πόσο καλύτερα μπορούσα να τα παίξω. Πόσο μάλλον το πρώτο που είναι κάβερ του ορίτζιναλ το έχω παίξει ακριβώς όπως το έμαθα.

Το 4ο δάκτυλοτο χρησιμοποιώ πολύ σωστά θα τολμούσα να πώ. Δε νομίζω πως θα έπαιρνε κάπου αλλού να παίξω με το 4ο. Εκτός βέβαια εάν πάρεις παράδειγμα το φίλο παραπάνω που είπε πως τα παίζει σχεδόν όλα με το 4ο και power chords ακόμα και τη Dm. Εγώ δε βρίσκω το λόγο να το κάνω αυτό. Πόσο μάλλον απτη στιγμή που έχω μάθει μόνος μου κιθάρα έξ αρχής έμαθα να τα παίζω όλα όπως με βόλευαν.

Τώρα άν αυτό είναι σωστό η όχι το κρίνει το αποτέλεσμα του ήχου που βγαίνει και όχι οι θεωρίες που γράφονται ή διατυπώνονται ανα καιρούς.

Κατ' εμέ δέ νομίζω πως υπάρχει σωστό και λάθος παίξιμο. Ο καθένας όπως βολεύεται και νιώθει  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο μάλλον απτη στιγμή που έχω μάθει μόνος μου κιθάρα έξ αρχής έμαθα να τα παίζω όλα όπως με βόλευαν.

Θα εκπλαγεις αν πας σε ενα Δασκαλο και σου δειξει ποσα λαθη κανεις....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εκπλαγεις αν πας σε ενα Δασκαλο και σου δειξει ποσα λαθη κανεις....

Δε θα εκπλαγώ μιας και ξέρω ότι δε παίζω σωστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λές δέ πετάω ούτε με τα τρία δάκτυλα τι θές να πείς με αυτό?

Ασχετα με το συγκεκριμενο cover σου και μιλωντας γενικα, εννοουσα οτι τα παραδειγματα που δωθηκαν για κιθαριστες που δεν χρησιμοποιουν το 4ο δαχτυλο και ετσι δεν χρειαζεται να το κανεις και εσυ, τα θεωρω ατυχη, γιατι ειναι προφανες οτι δεν "πετατε" το ιδιο εσυ με το Moore ή τον Django  ;D

Δεν σημαινει οτι επειδη το καταφεραν αυτοι θα το καταφερουν και ολοι.

Παρολα αυτα ομως .....

Τώρα όσο αναφορά τα σόλο δε ξέρω κατα πόσο καλύτερα μπορούσα να τα παίξω. Πόσο μάλλον το πρώτο που είναι κάβερ του ορίτζιναλ το έχω παίξει ακριβώς όπως το έμαθα.Το 4ο δάκτυλοτο χρησιμοποιώ πολύ σωστά θα τολμούσα να πώ. Δε νομίζω πως θα έπαιρνε κάπου αλλού να παίξω με το 4ο. Εκτός βέβαια εάν πάρεις παράδειγμα το φίλο παραπάνω που είπε πως τα παίζει σχεδόν όλα με το 4ο και power chords ακόμα και τη Dm. Εγώ δε βρίσκω το λόγο να το κάνω αυτό. Πόσο μάλλον απτη στιγμή που έχω μάθει μόνος μου κιθάρα έξ αρχής έμαθα να τα παίζω όλα όπως με βόλευαν.

Καλα τα επαιξες οπως σου ειπα και στην αρχη, για το επιπεδο σου και συγκρινοντας με το προηγουμενο σου κλιπακι.

Τα σχολια μου πιο πανω (εγω εγραψα για power chords και Dm κλπ) ηταν η αποψη μου γενικα και οχι ειδικα για το cover σου.

Τα power chords στη θεση που τα επαιξες (12ο ταστο) δεν παιζονται με 4ο ταστο ΟΚ. Μιλησα για αλλες θεσεις πχ μεχρι  7ο ταστο.

Το 4ο δαχτυλο στο σολο κατα την αποψη μου το χρησιμοποιεις απολυτως σωστα για το ειδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου