Προς το περιεχόμενο

Paranoid Cover


Vegeterian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενταξει...ελεος...δηλαδη νοιοθω πολλες φορες οτι μιλατε απλα για να το κανετε...ο αλλος ποσταρει ενα ανθρωπο χωρις χερια και μου λεει παρε!!!δεν παιζει με τεταρτο...ο αλλος μου λεει οτι ξερει ανθρωπους που εχουν ηχαρα και παιζουν μονο με τριτο και πανω απο ολα χωρις να τεκμηριωσετε κατι....

οποτε ας προσπαθησω να εξηγησω(αν και λιγο δυσκολο)

οταν καταληγεις σε μια σκαλα το 4ο δαχτυλο προσφερει ανεση που ομοια της βρισκεις μονο στο πρωτο...επισης σου δινει την δυνατοτηα να επεκτεινεις την σκαλα με τα αλλα δαχτυλα που εχεις ελευθερα...το τριτο ειναι ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ δαχτυλο για να καταληξεις σκαλα επειδη δεν παει παρακατω εκτος αν κανεις ακροβατικα...κανοντας ακρβοβατικα τασταρεις τριζεις και εχεις χαλια ηχο..τα ιδια ισχυουν σε μπασες περιοχες..τωρα για συγχορδιες..παιζωνας συγχορδιες με τριτο δινεις ενταση στα δαχτυλα με καταστροφικα αποτελεσματα(δεν αλλαζεις ομορφα τις θεσεις τριζεις κλπ κλπ κλπ)

Και αυτα ειναι μονο μερικα παραδειγματα....

τωρα αν καποιος εξυπνακιας μου πει εγω κουρδιζω την κιθαρα με 5ες και παιζω ακορντα μονο με μπαρε ε τι να πω...μαγκια του...

φυσικα τα δαχτυλα αλλαζουν ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ...αν παιζεις μπαγλαμα παιξει με τριτο...αν παιζεις κοντρα μπασο παιζεις 1-2-3...αλλα παντα το τεταρτο βοηθα οταν μπορεις να το χεις...

καλημερα

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@warwick

By the way,ως μπασίστας μιλάς περί 4ου δακτύλου?

Γιατι το μπασο κιθαρα δεν ειναι?

Και οχι δεν μιλαω σαν μπασιστας...πολλα απ τα δαχτυλα του μπασου εφαρμοζονται στη κιθαρα και αντιστροφα...ακομη και δαχτυλα απο κοντρα μπασο εχω δει να εφαρμοζουν και στα 2 οργανα

Μαλιστα ο αγαπημενος μου κυριος απο τεχνικης και οχι μονο πλευρας ειναι ο Robert Fripp ο οποιος δεν ειναι μπασιστας...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το μπασο κιθαρα δεν ειναι?

Και οχι δεν μιλαω σαν μπασιστας...πολλα απ τα δαχτυλα του μπασου εφαρμοζονται στη κιθαρα και αντιστροφα...ακομη και δαχτυλα απο κοντρα μπασο εχω δει να εφαρμοζουν και στα 2 οργανα

Μαλιστα ο αγαπημενος μου κυριος απο τεχνικης και οχι μονο πλευρας ειναι ο Robert Fripp ο οποιος δεν ειναι μπασιστας...

ΟΚ.Απλά ήθελα διευκρίνηση :)

 

Κι εγώ θεωρώ αυτονόητη τη χρήση του 4ου,ωστόσο whatever sound good to me is correct.Με άλλα λόγια αν κάποιος κιθαρίστας με καθηλώνει με το παίξιμό του,ποσώς με ενδιαφέρει αν χρησιμοποιεί 3 ή 4 δάχτυλα :).

 

(Εκ των πραγμάτων βέβαια αν παίζει με 3,το μόνο που δεν θα με καθηλώσει θα είναι το legato του ;D ;D)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επισης το θεμα δαχτυλα ειναι κατι το οποιο εχω συζητησει πολλες φορες με φιλους κιθαριστες-καθηγητες...

Φυσικα παντα το θεμα αυτο ειναι σχετικο...υπαρχουν θεσεις που το τεταρτο ειναι ψηλο-αχρηστο....αλλα οπως εχω ξαναγραψει οταν το εχεις και μπορεις να το χρισημοποιησεις αντι του τριτου ειναι παντα θεμητο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Εκ των πραγμάτων βέβαια αν παίζει με 3,το μόνο που δεν θα με καθηλώσει θα είναι το legato του ;D ;D)

Νομιζω εχεις πιασει το νοημα... ;)

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οπως βολευεται ο καθενας...

 

Gary Moore - Red House (Hendrix Cover) - Wembley Arena 04

 

το τεταρτο δεν το κουνησε σχεδον ποτε!! Κουλος? Δεν εχει  ηχο μηπως?  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οπως βολευεται ο καθενας...

 

Gary Moore - Red House (Hendrix Cover) - Wembley Arena 04

 

το τεταρτο δεν το κουνησε σχεδον ποτε!! Κουλος? Δεν εχει  ηχο μηπως?  :P

Α:δες τις περιοχες που παιζει και τις αποστασεις των ταστων

Β:Οπως θα εχεις δει βιμπραρει παρα πολυ και κανει πολυ bending...πραγματα δυσκολο με το τεταρτο

Γ.Οπως ανεβενει σκαλες βαζει και το τεταρτο

Δ.Οπως ειπα ειναι θεμα αναγκης...εγω εδωσα τη ισχυει γενικα

Ε.Μπορω να σου ποσταρω 100 video που παιζουν με bottleneck και να ειμαι πολυ ποιο ειρωνας απο εσενα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α.Παιζει παντου

Β.Συμφωνω

Γ.Στο 1% των περιπτωσεων. Ανεβοκατεβαινει σκαλες και χωρις το 4ο

Δ.Τιποτα δεν ισχυει γενικα.

Ε.Δεν ημουν ειρωνας. Απλα εξαρταται απο το στυλ σου. Αν παιζεις κυριως πεντατονικες και μπλουζ (το 90% των ροκ κιθαριστων δηλαδη), το τεταρτο δεν ειναι τοσο απαραιτητο, οπως αποδεικνυει ο garymoorακλας. Και κανει και λεγκατο.

 

Αυτο περι ηχου και τεταρτου δαχτυλου που ειπες παντως...ε ηταν λιγο λαθος.

 

Και επανερχομαι...οπως βολευεται ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ ειπες οτι ειναι τρομερο λαθος να μην χρησιμοποιεις 4ο δαχτυλο (παρολο π αν δεις στο σολο εκει π χρειαζοταν το χρησιμοποιησε) κ οτι δεν θα μπορεσει να ανεβει επιπεδο ουτε να βαλει καλο ηχο αν δεν το χρησιμοποιει...

Το 4ο σου δαχτυλο εχει καποιο προβλημα?απορω πως δεν το ανεφερε καποιος...δεν με ενδιαφερει που το ρυθμικο ειναι αλλο..ποσο μαλλον μ αρεσει...αλλα αν δεν φτιαξεις αμεσως τα δαχτυλα σου θα εχεις προβλημα...στο σολο το 4ο δαχτυλο ηταν νεκρο...αυτο ειναι οτι χειροτερο για ενα κιθαριστα καθως το 4ο δαχτυλο ειναι αυτο που διαμορφωνει ηχο!!!αν δεν παιζεις μ αυτο ποτε σου δεν θα καταφερεις να εχεις ηχο ουτε θα καταφερεις να ανεβεις επιπεδο σαν κιθαριστας..

Η εισαγωγη θελει ποιο λεγκατο παιξιμο και φλερταρες συνεχως με το να σε πεταξει εξω...

Μια χαρα ειναι απλα προσεξε το 4ο...

 

Μετα ειπες δεν εισαι απολυτος...

Δεν ειμαι απολυτος..ειναι γενικα ομως παραδεκτο οτι το τεταρτο ειναι βασικο αν οχι απ τα ποιο βασικα δαχτυλα...τωρα αν ο αλλος βολευεται καλυτερα με το τριτο η το δευτερο..παω πασο...

 

 

Βρες πρωτα τι απο τα 2 ισχυει εσυ με τον εαυτο σου κ μετα πες το μας κ εμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου