Προς το περιεχόμενο

A mind control trick .


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρα πολυ καλο ωστε να εξαλιφθει το αγχος ειναι η γνωση των τραγουδιων

  ... προαπαιτούμενο όλων ...

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπική μου άποψη, αν ο μουσικός που ξεκινάει μια συναυλία δεν έχει άγχος ανάμικτο με χαρά και ανυπομονησία, τότε ή δεν νοιάζεται για αυτό που κάνει ή είναι ήδη τύφλα.

+1

Eνα τροπο διαχειρισης αυτου του αγχους προτεινω. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης 2-3 μπυριτσες/σφηνακια δε κανουν κακο...και το λέω σοβαρά αρκει να μην εισαι από τους τυπους που δεν πινουν το ποτο αλλά ''τους πινει το ποτο'' ή να μην ειναι μπόμπες

προσωπικά αν δε ξέρω την ποιοτητα του αλκοολ στο μαγαζι που θα παίξω πάω στανταρ για εμφιαλωμενη μπύρα ή draft μεχρι το σημειο όπου φυσικα θα ειμαι νημφαλιος

διαφωνω σε ολες τις διαστασεις!!!

Αν συνδεσεις το καλο παιξιμο με αλκοολ για μενα εισαι καταδικασμενος.

Το εχω δει παρα πολλες φορες να συμβαινει..

Ολοι οι αλκοολικοι με μια μπυριτσα ξεκινησαν..

Δεν ξεκινησε κανεις με ενα μπουκαλι ουισκι.

Μην βλεπεις το σημερα μοναχα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και όπως είπε κάποιος γνωστός, όταν τον ρώτησε ο κλαμπάτορας, ...  τί θα πιούνε τα παιδιά στην μπάντα, ...  δεν έχει σημασία τί θα πιούνε είπε, αλλά τί θα παίξουνε, αφού ...  πιούνε!  ;D ;D ;D

    Το πιο χαλαρωτικό κατα την γνώμη μου και προσωπικά το εφαρμόζω, είναι μια ωρίτσα γυμναστικούλα! Και χαλαρώνεις και απο ενδορφίνες κατακλιζεσαι και είσαι ανεβασμένος, συγκεντρωμένος και απο το καταστροφικό άγχος, απαλλαγμένος!  ;D

   Υ.Γ. Βαγγέλη θυμάσαι το θέμα Ντράμς-Γυμναστική-Διαλογισμός που είχα ανοίξει και με έκραξαν μερικοί?

... εδώ νομίζω, σου δένει γάντι! ;D

Παιδια συγνωμη δεν ξερω να κανω πολλαπλες παραθεσεις...

Ωραιο κολπο φιλε Melodic..δεν το ειχα σκεφτει..

Το θυμαμαι το Thread...Not me!! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορω να προτεινω κατι:

 

α) σχεδον απαγορευεται το ποτο, χαλαρωστε με μια μπιριτσα το πολυ πολυ. δεν ειμαστε τραγουδιστες να τραγουδαμε οποτε θελουμε,ουτε εχουμε παραμορφωση οπως οι κιθαριστες να καλυπτουμε τα λαθη,ουτε ειμαστε μπασιστες να κρυβομαστε πισω απο τα υπολοιπα οργανα. εμεις ειμαστε καταδικασμενοι να μην βγαινουμε απο τον ρυθμο

 

β) δεν χρειαζεται να κανουμε το παν απο το πρωτο τραγουδι,να πειτε στην μπαντα σας να ξεκινησει με κατι λιγοτερο πολυπλοκο για να μπειτε στο κλιμα. οσο περναει η ωρα θα νιωθουμε καλυτερα

 

γ) αν δουμε οτι δεν ειναι η μερα μας,δεν χρειαζεται να κανουμε περιττες κινησεις. αρκει να ειμαστε συγκεντρωμενοι στο απλο μεχρι να τελειωσει το τραγουδι. απαγορευεται να βγαινουμε εκτος ρυθμου,κανει μπαμ και ειναι ασχημο. πιο καλα να παιξουμε απλα χωρις να ρισκαρουμε τιποτα

 

δ) δεν πιστευω κανεις να βγαινει να παιξει ζωντανα και να αυτοσχεδιαζει η' να μην εχει μαθει τα τραγουδια. αυτο ειναι εντελως τραγικο!

 

ε) ταιριαζει με το σημειο γ. αν δουμε οτι δεν μας βγαινουν τα χτυπηματα,απλοποιουμε τα παντα δηλαδη αντι για 4αρτα παμε σε 2α , δεν κανουμε γυρισματα παρα μονο χτυπαμε το crash και τα λοιπα.. αρκει να βγει το τραγουδι σωστο. αν γινει κατι λαθος δεν εγινε και τιποτα,δεν σταματαμε και συνεχιζουμε,θα ξεχαστει μετα απο λιγα δευτερολεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κιθαρίστας, μπορώ να πω ότι αυτά που λέει ο Βαγγέλης βρίσκουν εφαρμογή παντού σε μια ζωντανή εμφάνιση. Το παν είναι να σκέφτεσαι ότι είναι "άλλη μια εκτέλεση των κομματιών" και "δεν χάλασε και ο κόσμος αν κάνω λάθος", πραγματικά φεύγει πολύ άγχος έτσι. Αλλά πάνω απ'όλα πιστεύω είναι η σωστή και υπεύθυνη μελέτη, με μετρονόμο αργά και να "έχεις" τα κομμάτια οριζόντια, διαγώνια και κάθετα!

 

Α, επίσης αλκοόλ δεν νομίζω ότι είναι και ότι καλύτερο, εκτός ίσως από 2 γουλιές μπύρα, αφενός γιατί αρχίζουν τα... υδραυλικά προβλήματα  ;D και αφετέρου δεν θέλει και πολύ εκεί που κάνεις το ultra-metal-gamaw-kai-dernw-solo να γλιστρήσεις σε κανα καλώδιο και να φας μια ωραία σούπα όλη δική σου!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορω να προτεινω κατι:

 

α) σχεδον απαγορευεται το ποτο, χαλαρωστε με μια μπιριτσα το πολυ πολυ. δεν ειμαστε τραγουδιστες να τραγουδαμε οποτε θελουμε,ουτε εχουμε παραμορφωση οπως οι κιθαριστες να καλυπτουμε τα λαθη,ουτε ειμαστε μπασιστες να κρυβομαστε πισω απο τα υπολοιπα οργανα. εμεις ειμαστε καταδικασμενοι να μην βγαινουμε απο τον ρυθμο

 

β) δεν χρειαζεται να κανουμε το παν απο το πρωτο τραγουδι,να πειτε στην μπαντα σας να ξεκινησει με κατι λιγοτερο πολυπλοκο για να μπειτε στο κλιμα. οσο περναει η ωρα θα νιωθουμε καλυτερα

 

γ) αν δουμε οτι δεν ειναι η μερα μας,δεν χρειαζεται να κανουμε περιττες κινησεις. αρκει να ειμαστε συγκεντρωμενοι στο απλο μεχρι να τελειωσει το τραγουδι. απαγορευεται να βγαινουμε εκτος ρυθμου,κανει μπαμ και ειναι ασχημο. πιο καλα να παιξουμε απλα χωρις να ρισκαρουμε τιποτα

 

δ) δεν πιστευω κανεις να βγαινει να παιξει ζωντανα και να αυτοσχεδιαζει η' να μην εχει μαθει τα τραγουδια. αυτο ειναι εντελως τραγικο!

 

ε) ταιριαζει με το σημειο γ. αν δουμε οτι δεν μας βγαινουν τα χτυπηματα,απλοποιουμε τα παντα δηλαδη αντι για 4αρτα παμε σε 2α , δεν κανουμε γυρισματα παρα μονο χτυπαμε το crash και τα λοιπα.. αρκει να βγει το τραγουδι σωστο. αν γινει κατι λαθος δεν εγινε και τιποτα,δεν σταματαμε και συνεχιζουμε,θα ξεχαστει μετα απο λιγα δευτερολεπτα

Moυ θυμισες τα λογια του Simon Philips..στο 0.46 αυτου τον video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν και κιθαρίστας θα μου είναι πολύ χρήσιμο....πρώτο live σε 10 μέρες...επίσης τραγουδάω και όλας (λογό ανάγκης) και γάμ***** τα.

αυτό με την γυμναστική καλό ακούγεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χωρίς να αναφέρομαι στη ζωντανή μουσική (αλλά γενικότερα) η έκθεση μπροστά σε κοινό είναι κάτι που προκαλεί πάντα άγχος. Κάποια από αυτά που αναφέρθηκαν (άγχος μην γίνει π.χ. κάποιο λάθος) είναι σε πολύ αρχικά στάδια και το σχετικό άγχος ξεπερνιέται γρήγορα (καθώς βελτιώνεσαι/αποκτάς εμπειρία).

 

Το δύσκολο, κι εκεί που πραγματικά διαφοροποιείται ο "επαγγελματίας" performer είναι να ξεπεράσεις το άγχος του αν αυτό που προσφέρεις (είτε είναι μουσική είτε μια ομιλία κλπ) θα αρέσει και θα κάνει το ακροατήριο να περάσει ευχάριστα και εποικοδομητικά. Όταν εσύ πιστέψεις ότι (όχι απλά δεν θα κάνεις/πεις κοτσάνα) αλλά ότι πράγματι αξίζει να κάνουν ησυχία και να σε ακούσουν τότε έχεις ξεπεράσει το σημαντικότερο άγχος.

 

Μετά παραμένει το φυσιολογικό άγχος για να μην υπάρξουν τεχνικά προβλήματα, για να είσαι έγκαιρα στη θέση σου κλπ ;D.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλο ενα εξυπνο mind control τρυκ απο το φιλε χαριλατρον.

Πιστευω οτι θελει λιγο προσοχη ομως {ειδικα στην μουσικη και στην πολιτικη} γιατι μπορει να δωσει πομπωδης και αλαζονικα παιξιματα και παραστασεις του τυπου.."Εγω ξερω" η και αλαζονικες ομιλιες. Ουκ ολιγες φορες εχω παει σε παραστασεις [Ειδικα απο τους παλιους και τους μεγαλους..}που καποιος πιστευε οτι ειχε να πει..και το μονο που στην πραγματικοτητα ελεγε.. ηταν ξεπερασμενες παπαρες.

Οποιον μουσικο{η Πολιτικο} εντωμεταξυ κι αν ρωτησεις πιστευει οτι παιζει η γραφει την καλυτερη μουσικη του κοσμου{η ειναι ο καλυτερος ρητορας του κοσμου}

Μην ξεχναμε...οτι και ο Νοτης..οταν τραγουδαει...δεν αφηνει να χορεψουν... ;D ;D ;D ;D

Καλο σας βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου