Προς το περιεχόμενο

Rory Gallagher: Απλά, αξεπέραστος...


epikouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω γιατί, αλλά όσο τα χρόνια περνούν, τόσο περισσότερο θαυμάζω αυτόν τον υπέροχο άνθρωπο, μουσικό, τραγουδιστή, κιθαρίστα, στιχουργό, all around bluesman που λέγεται Rory Gallagher. Ο Ροράκος, δεν τα κατάφερε στην Αμερική. Δεν πήρε τη φήμη και τη δόξα που δικαιωματικά άξιζε και εκεί. Εμείς τον λατρέψαμε και όσοι είχαμε και τη χαρά να το δούμε στο γήπεδο της ΑΕΚ, τον κουβαλάμε για πάντα μέσα μας.

 

 

 

Καλό τριήμερο σε όλους.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς τον λατρέψαμε και όσοι είχαμε και τη χαρά να το δούμε στο γήπεδο της ΑΕΚ, τον κουβαλάμε για πάντα μέσα μας.

Ακόμα με βρίζω που την έχασα εκείνη τη συναυλία. Είχα κάνει το λάθος να πω στη μάνα μου ότι θέλω να πάω σε ροκ συναυλία (ήμουν 13) και κόντεψε να λιποθυμήσει. "Τι, θα πας σ' αυτούς τους μαλλιάδες και τους χούλιγκανς; Ούτε να το σκέφτεσαι!"

Ευτυχώς την επόμενη φορά, στον Alex Harvey, μου έκοψε και της είπα ότι θα πάω στο Σπόρτιγκ να δω μπάσκετ (που δεν έχει χούλιγκανς!).

 

Και για μένα ο Rory ήταν ένας από τους σημαντικότερους blues-rock κιθαρίστες, συνθέτες και περφόρμερς όλων των εποχών.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Gallagher ηταν θεος(ελπιζω να μη θεωρηθει θρησκευτικο το σχολιο και κοπει).

Οσο για το live στην Αθηνα ο ιδιος σε συνεντευξεις του ειχε να λεει για τα μεθεορτια του

live που τ αμαξι που τον πηγαινε στο ξενοδοχειο εμεινε απο βενζινη κι επρεπε να σπρωξουν και εβλεπε γυρω διαφορους αστυνομικους να περιφερονται χωρις να ξερει τι γινεται.

Δυστυχως ημουν πιτσιρικας και δεν ειχα παει αλλα φιλοι που πηγαν ειπαν οτι ηταν

φοβερος(και ειχε φερει και πνευστα μαζι).Τι να λεμε τωρα.

Νομιζω οτι και στα ακουστικα blues ο ανθρωπος ηταν master.Λιγοι λευκοι επαιζαν ετσι.

Ισως οχι απο τα γνωστοτερα του αλλα φοβερο κομματι(πολυ Albert King style-τον

γουσταρε αλλωστε πολυ ο Gallagher)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι που είχα διαβάσει, ότι από τη σούρα είχε ξεχάσει ένα βράδυ τη κιθάρα του έξω από το σπίτι του υπό βροχή. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή ψέμα, αλλά το τι αντίκρυσαν μέσα στα ηλεκτρικά της - στο custom shop της Fender - όταν πήγαν να τη κλωνοποιήσουν, είναι ανομολόγητο. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και δεν έφυγε ποτέ ο τελευταίος συρμός του ΗΣΑΠ και δεν είχα λεφτά για ταξί ,γύρισα Παγκράτι με τα πόδια και με το μοναδικό μου δίφραγκο πήρα τηλέφωνο από ένα περίπτερο στην Ομόνοια-το πρώτο που συνάντησα ανοιχτό σε όλη τη διαδρομή-για να πω στους δικούς μου ,ότι θα καθυστερήσω λίγο ακόμα να γυρίσω  ;D

Α ρε Ρόρυ

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και δεν έφυγε ποτέ ο τελευταίος συρμός του ΗΣΑΠ και δεν είχα λεφτά για ταξί ,γύρισα Παγκράτι με τα πόδια και με το μοναδικό μου δίφραγκο πήρα τηλέφωνο από ένα περίπτερο στην Ομόνοια-το πρώτο που συνάντησα ανοιχτό σε όλη τη διαδρομή-για να πω στους δικούς μου ,ότι θα καθυστερήσω λίγο ακόμα να γυρίσω  ;D

Α ρε Ρόρυ

Eύχομαι, να μην πίνεις τόσο πολύ όσο ο Rory.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αξεπέραστο το συναίσθημα που ένιωσα εκείνο το βράδυ...

χαλάλι και το ολοκαίνουργιο παντελόνι που είχα σχίσει πηδώντας από το χορτάρι προς την σκεπαστή για να φύγω καθώς και οι ψιλές που είχα αρπάξει κατόπι από τα φυντάνια (άμαθοι ήταν οι καημένοι και τα είχαν χάσει όντως) μπάτσους της εποχής...

 

ΥΓ. οι νεώτεροι ας αναζητήσουν και ακούσματα από τα πρώτα του βήματα με τους Taste... αγαπημένη μου μπάντα....τελικά  ο rory είχε γεννηθεί ...ώριμος φαίνεται...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου