Προς το περιεχόμενο

προβλημα (CPU OFF) Guitar rig 4


Bbullet59

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, οπως λεω και στον τιτλο αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το Guitar rig 4.

Τις τελευταιες μερες,χωρις να εχω αλλαξει καποια ρυθμιση στο pc μου, ενω εχω ανοιχτο το guitar rig σε καποια φαση κρασαρει και δεν κανει τιποτα,απλα ακοθγεται ενας ενοχλητικος θορυβος.

Προσεξα οτι οταν τρωει το κολλημα,στην πανω δεξια γωνια που δειχνει την ποσοστιαια λειτουργεια του CPU σε μια μπαρα, λεει "CPU OFF" και το αντιστοιχο κουμπακι απο διπλα δεν φωτιζει.

Αυτο συμβαινει και οταν το δουλευω σαν standalone αλλα και οταν το λειτουργω μεσω Cubase.

Για να συνελθει πρεπει να το κλεισω και να το ξανανοιξω αλλα μετα απο λιγο παλι τα ιδια...

Δοκιμασα να το απεγκαταστησω και να το ξαναεγκαταστησω αλλα και παλι τιποτα....

Τι μπορει να φταιει?

Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να δοκιμασω?

Ειχατε ποτε καποιο παρομοιο προβλημα?

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μου συμβαίνει αυτό έχω ανοιχτά πολλά προγράμματα.

Οπότε αυτό που σου λέει το πρόγραμμα αυτό είναι. Θες CPU + RAM μεγαλύτερη.

Ίσως αν έτρεχες Win XP SP3 να μη σου συνέβαινε αλλά και πάλι το παίζεις να αλλάξεις λειτουργικό και να συμβαίνει πάλι το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να φταίει το πρόγραμμα, ειδικά αν το έβγαλες και το εγκατέστησες πάλι. Μάλλον το πι σι σου έχει κολληματάκι. Δοκίμασε σε άλλο πι σι αν μπορείς να δεις τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εδω και 2 μηνες που εχω τα windows 7,δουλευε φυσιολογικοτατα.

Τωρα τι μπορει να προεκυψε?

εξαλλου το pc μου καλυπτει τις απαιτησεις του προγραμματος

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Ξεκινα με το κουμπι "Hi" που ειναι διπλα στο CPU off, αν ειναι αναμμενο πατα το να σβησει. Ετσι αλλαζει το sample rate  σε low με αποτελεσμα να κανεις οικονομια σε μνημη και cpu power

 

- Δοκιμασε preset με λιγοτερα modules ή βαλε λιγοτερα στο ηδη υπαρχων αν ειναι πολυ φορτωμενο

 

- Αυξησε λιγο το latency της καρτας σου αν ειναι πολυ χαμηλο

 

- Κλεισε αν εχεις ανοιχτες, ολες τις  εφαρμογες και προγραμματα που δεν εχουν σχεση με το GR

 

- Tσεκαρε αν εκτελουνται καποια tasks ή τρεχουν προγραμματα χωρις να φαινεται που απαιτουν μεγαλο μερος της μνημης

 

- Εαν δεν το εχεις ηδη κανει, εγκατεστησε το τελευταιο update του GR

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@grorig

Φιλε μου δοκιμασα ολα αυτα που μου ειπες αλλα δεν ειχαν καποιο αποτελεσμα.Απ οτι φαινεται δεν ειναι ουτε θεμα RAM ουτε επιδοσεων....

Αυτο που εκανα τωρα και φαινεται να δουλευει προσ το παρον ειναι System Restore καμια 10αρια μερες πισω...

Ας ελπισουμε οτι δεν θα εμφανισει παλι προβλημα...Anyway,ευχαριστω για την ανταποκριση ;)

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να κανεις μια πληρη απεγκατασταση στο guitar rig, (προσοχη με τα preset σου μην τα χασεις, αν εχεις φτιαξει δικους ηχους, αποθηκευσε τα καπου) και ενα clean install με καποια αλλη εκδοση του ιδιου προγραμματος παλιοτερη ή νεοτερη (αλλο build δηλαδη, πχ 4.1.2 αντι 4.08 κλπ). Αν χρησιμοποιεις και αλλα plugins της Native Instruments και τρεχουν χωρις αυτο το προβλημα, τοτε προφανως δεν φταιει το λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου