Προς το περιεχόμενο

Μείωση θορύβου σε ντραμσετ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητώ συγνώμη για την αναστάτωση παιδιά δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να παει εκεί το πράγμα... όλα έχουν να κάνουν με πληροφόρηση και προσωπική άποψη απο την εμπειρία του Studio αλλά και των πωλήσεων όλα αυτά τα χρόνια κοντά στα 30. Αν προσέβαλα κάποιους μπορώ να αποσύρω τα post.

 

 

Keep on Rocking!

 

Η μουσική μας ενώνει ,δεν μας χωρίζει.

www.musicpower.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@MUSICPOWER δεκτεσ οι συγνωμες σου δεν υπαρχει προβλημα απλως παρεναισεις εκανα/

@pKole  επιμενεις να μην καταλαβαινεις φιλε αφου σου περιγραφω τα υλικα και δεν αμφισβητεις το αποτελεσμα που ''ισχυριζομαι '' οτι εχω πετυχει ,κανε ενα κοπο και ελα να μετρησεις αφου εμοπιστευεσαι τα οργανα μετρησης .Τωρα αν αντεχουν και τα χερια σου να σε βαλω να ξηλωσεις και το πατωμα για να δεις οτι οντως ειναι πλεουμενο (δεν ερχεται σε επαφη με τοιχο δεν παταει στο εδαφος αλλα πανω σε λαστιχα που αγορασα απο ενα μαγαζι για υλικα υποδηματων .Εχω ξαναγραψει στο forum οτι οποιος θελει μπορει ,χωρις πολλα εξοδα και ''συμβουλες'' να φτιαξει οτι γουσταρει .Οι τεχνικες μου Γνωσεις ειναι : ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ AUDIO &RADIO TRANSMITTERS ,τεχνικος σε πιανα rhodes /fender rhodes kai 38 χρονια μουσικος(επαγγελματιας/  ημιεπαγγελμα-

τιας) Παραδειγμα προχθεσινο : σε μεγαλο καταστημα για PC ,ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ,ΧΑΡΤΙΚΑ ΚΛΠ,οπου πηγε ο γιος μου το pc του για επισκευη τον χρεωσαν για ελεγχο 25 ευρω και απεφανθηκαν οτι θελει αλλο motherboard ,μνημες +μια ψυκτρα κλπ.Το μηχανημα το πηρα πισω εφτιαξα την βλαβη που ηταν γελοια και πηρα πισω τα 25 ευρω ΕΛΕΟΣ δηλαδη κουτσοι στραβοι στον ΑΓ.ΤΡΥΦΩΝΑ.Αυτο παρατηρειται στη νεα γενια που κανει οτι της λενα οι marketeers των διαφορων επιχειρησεων πολυεθνικων και μη και ολα τα πετανε γιατι δεν φτιαχνονται υποτιθεται ,χωρις να δινουν περιθωρια στους νεους τεχνικους να στιψουν το καμμενο τους μυαλο για μια επισκευη η μια δικη τους ιδεα που και αυτους αλλα και τον πελατη θα ικανοποιησει.Και μη βγη κανενας '' μηχανικος'' ηχου να πει καμμια μπουρδα γιατι θα τον παω σε μαγαζια  με live που τα εχουν πληρωσει τα λεφτα για ηχο και μονωση και ολο και εχουν ενοχλησεις απο την Αστυνομια (το διαπιστωσα ο ιδιος και τραβαγα τα μαλλια μου ).Σε παρατηρηση μου γιατι δεν εβαλε πισω απο το stage την βασικη ηχοπαγιδα (βελουδινη βαρια κουρτινα ) ...δεν χρειαζεται μου ειπε εχω πληρωσει 40000 ευρω σε μηχανικο κλπ.Ακοματα κλαιει χωρις να το παραδεχεται βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pericles

Το θέμα δεν είναι τι καταλαβαίνω εγώ και τι όχι αλλά τι από αυτά που ισχυρίζεται ο καθένας μας μπορεί να τεκμηριωθεί και τι όχι.

 

Το ότι πέτυχες κάποιο αποτέλεσμα με τα υλικά που ανέφερες δεν το αμφισβητώ.

Οκ μέχρι εδώ;

 

Καταλαβαίνω επίσης ότι είσαι ένας άνθρωπος γύρω στα 50-55 που "πιάνουν" τα χέρια σου και μπράβο σου.

 

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι η ορολογία που χρησιμοποιείς και τα συμπεράσματα που βγάζεις είναι σωστά.

Σου εξήγησα, γιατί διαβάζει και κόσμος που δεν έχει ιδέα και σκοπεύει να δώσει χρόνο, κόπο και χρήματα, ότι μπορεί αυτό που προτείνεις να είναι  κατάλληλο για κάποιον που έχει χαμηλό budget, πιάνουν τα χέρια του και θέλει να πετύχει μια ικανοποιητική ηχομείωση.

 

Αυτά όμως που λες περί πλεούμενου δαπέδου (το δάπεδο λέγεται πλωτό και για έχει αποτέλεσμα πρέπει να συνυπολογιστούν ένα σωρό παράγοντες) και 80% μείωση θορύβου (η ηχομείωση μετριέται (όχι με το αυτί) σε dB σε σχέση με το συχνοτικό φάσμα) είναι το λιγότερο ανακριβή.

Το ότι λειτούργησαν σε κάποιο βαθμό στη δική σου περίπτωση, δεν σημαίνει ότι όσοι χρειάζονται κάποια ηχομείωση πρέπει να πράξουν το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.για το δαπεδο πλωτο αντι για πλεουμενο.Οι οροι που χρησιμοποιω δεν ειναι οι σωστοι γιατι δεν τους εχω σπουδασει ,αλλα το αποτελεσμα μετραει .ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΛΕΙΣΑΙ ΦΙΛΕ    να παρεις τα οργανα μετρησης και να ελθεις να μετρησεις μετα δε να αναγαγεις την διαφορα που θα βρης σε ποσοστο και να ειμαστε και οι δυο σωστοι.

Δεν ξερω αν εισαι μουσικος η τεχνικος / μηχανικος ηχου η  ηχοληπτης αλλα ενα πραγμα να ξερεις οτι ολοι οσοι ειναι  εν ενεργεια μουσικοι αυτα τα παραδειγματα που γραφω στο προηγουμενο ποστ μου τα ζουν σχεδον καθε μερα .Επισης ο καλυτερος συνδυασμος για κατασκευες ηχομονωσεων περι την μουσικη καθως και ηχοληψια ειναι (μουσικος+ηχοληπτης το ιδιο προσωπο )

και μετα ο μηχανικος που θα ακουσει τις απαιτησεις και θα κριθει εκτου αποτελεσματοςΑυτη ειναι η γνωμη μου και αν θελεις ξαναδιαβασε το προηγουμενο ποστ μου κατι ξεχασες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η γνωμη μου

 

Απόλυτα κατανοητό και σεβαστό.

Άλλωστε τη γνώμη μας λέμε όλοι και ο καθένας μας κρίνει, κρίνεται, αξιολογεί τις πληροφορίες που διαβάζει και πράττει ανάλογα.

Μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι μας  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΛΕΙΣΑΙ ΦΙΛΕ    να παρεις τα οργανα μετρησης και να ελθεις να μετρησεις μετα δε να αναγαγεις την διαφορα που θα βρης σε ποσοστο και να ειμαστε και οι δυο σωστοι.

 

Διάβασε εδώ και θα καταλάβεις.

http://www.tonywoolf.co.uk/50percentreduction.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα λινκ που ποσταρεις αλλα αυτο που εχει πρακτικο ενδιαφερον ειναι πως καποιος χωρις εξειδικευμενες γνωσεις και με ενα σχετικα χαμηλο budget μπορει να επιτυχει το επιθυμητο αποτελεσμα(αυτο του pericles)...Φανταζομαι πως αναφερομαστε παντα σε "μεσες" συνθηκες και δεν θα κατσουμε να κανουμε ολοκληρη μελετη για το αν οι τοιχοι ειναι απο πηλο,μπετο η χωμα(ΝΑΙ παιζουν ρολο αλλα...).Ισως η ορολογια που χρησιμοποιησε να ειναι λαθος αλλα αμα εχει αποτελεσμα τι θα του πεις?Αυτο ειναι που ενδιαφερει τον "απλο λαο" που θελει μια βασικη κατασκευη να κανει...Και συγγνωμη αν δεν τα διαβασα αυτα που ποσταρες απλα εχω και διαβασμα τωρα για εξεταστικη και προτιμω τη δικια μου σχολη...φιλικα παντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok.

Οπότε τα αφαίρεσα για να μην προβληματίζεσαι.

 

 

Όπως ανέφερα πάντως και παραπάνω είστε ελεύθεροι να πράξετε όπως κρίνετε εσείς καλύτερα.

 

Good luck.  ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Περικλη

 

Επειδη απο την ολη σου παρουσια εδω μεσα εχω καταλαβει οτι εισαι ανθρωπος με μερακι και διαθεση να βοηθησει και να μοιραστει τις γνωσεις του, θα σε παρακαλουσα να ησουν λιγο πιο "μαζεμενος" και απολυτος στις αποψεις σου.

 

Μου δινεις την εντυπωση οτι σε εχει χτυπησει και εσενα το χαρακτηριστικο γνωρισμο της φυλης μας "Ελα μωρε ολα γινονται"

"εγω ξερω, τι να μου πει τωρα ο γιατρος /δικηγορος/συμβολαιογραφος/τεχνικος pc/ μηχανικος αυτοκινητων/ αρχιτεκτονας/ηλεκτρολογος/υδραυλικος/χτιστης/*  κλπ εγω θα βγαλω το διπλασιο αποτελεσμα με μισα λεφτα. Γιατι? Γιατι ειμαι γατονι και τα χερια μου πιανουν

 

Ε λοιπον ΔΕΝ γινονται ολα.Ηχμονωση για Ντραμς και λιγα χρήματα στην ιδια προταση ΔΕΝ πανε. Η μονη σοβαρη δουλεια για ηχομονωση ειναι το room in a room, το οποιο κοστιζει πολυ (σιγουρα αρκετα περισσοτερο απο ενα καλο drum set). Μαγικες λυσεις τυπυ (καλα και φτηνα και αξιοπιστα) ΔΕΝ υπαρχουν, γιατι αν υπηρχαν θα τις εφαρμοζανε ολοι, και σιγουρα ολοι αυτοι οι "μ@λ@κες  στα στουντιο που πληρωσαν μερικα χιλιαρικα για ηχομονωση ωστε να βαρανε μεσα τα τυμπανα και εξω να μην ακους τιποτα.

 

Μην απαξιωνουμε τσουβαλιαζοντας τον καθε εναν εξειδικευμενο επαγγελματια επειδη απλα "εμεις ξερουμε" και "αυτος θελει απλα να μας μαδησει". Εκαστος στο ειδος του.

 

Θα συμφωνησω τελικα με το παρακατω

 

Καταλαβαίνω επίσης ότι είσαι ένας άνθρωπος γύρω στα 50-55 που "πιάνουν" τα χέρια σου και μπράβο σου.

 

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι η ορολογία που χρησιμοποιείς και τα συμπεράσματα που βγάζεις είναι σωστά.

 

Αυτά όμως που λες περί πλεούμενου δαπέδου και 80% μείωση θορύβου (η ηχομείωση μετριέται (όχι με το αυτί) σε dB σε σχέση με το συχνοτικό φάσμα) είναι το λιγότερο ανακριβή.

Το ότι λειτούργησαν σε κάποιο βαθμό στη δική σου περίπτωση, δεν σημαίνει ότι όσοι χρειάζονται κάποια ηχομείωση πρέπει να πράξουν το ίδιο.

 

Σου τονιζω οτι γραφω ολα αυτα οχι για να στην πω, αλλα επειδη κατανοω τις καλες σου προθέσεις.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moυ φαινεται οτι δεν καταλαβες Φιλε Hwept δεν μ'εχει κτυπησει το συνδρομο της φυλης μας ουτε ειμαι ξερολας .ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ (ο οποιος παρεπιπτωντος εξαφανιστηκε ) ειναι μια οικονομικη λυση για να μην ενοχλει την μανουλα του οπως χαρακτηριστικα αναφερει.

Βεβαιως εκαστος στο ειδος του σε επαγγελματικη φαση . ΑΛΛΑ ειδα και τους επαγγελματιες τι φτιαχνουνε.

Και βεβαια ολα γινονται .(ξαναδιαβασε αυτα που γραφω να καταλαβεις το πνευμα.

Και δεν θα τσακωθω με κανενα διοτι ''αυτα ειναι ξενων γαιδουριων αχυρα ".

Επισης η προσκληση ισχυει και για σενα οπως ισχυει και η επισκεψη στο Γαβριλο αν θυμασαι .

Εγω μιλαω με γεγονοτα και το αποδεικνυω αλλοι ομως οπως εσυ δεν ανταποκρινονται στις προκλησεις/προσκλησεις οποτε τι να συζηταμε .

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου