Προς το περιεχόμενο

Sing sing sing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε μαμώτο εμένα μου συμβαίνει διαρκώς το αντίθετο... :-[

Συνέχεια τραγουδάω πράγματα που δεν μπορώ να παίξω... ???

Κι εμένα μου συμβαίνει αυτό συνέχεια.... ;D

Εντάξει ο αποπάνω, αλλά και ο αποκάτω μήπως ζήλεψε τα φώτα της δημοσιότητας που έπεσαν επάνω μου σαν τραγουδιστής? ;D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εντάξει ο αποπάνω, αλλά και ο αποκάτω μήπως ζήλεψε τα φώτα της δημοσιότητας που έπεσαν επάνω μου σαν τραγουδιστής? ;D

 

SP-MR16_LED_Spotlight.jpggiaourti.jpg

 

Από την άλλη, εγώ ποτέ δεν επεδίωξα να τραγουδήσω κάτι που μπορώ να παίξω ή το αντίθετο.

Ξέρω τις δυνατότητές μου.  :-[

Οπότε παίζω/τραγουδώ regardless.

 

Βέβαια δεν συμφωνώ απόλυτα με το αν το τραγουδάς μπορείς και να το παίξεις.

Ναι, καταλαβαίνω τον μηχανισμό κατανόησης του εσωτερικού ρυθμού του τραγουδιού αλλά, ειδικά στην ντραμς, ο ντράμερ μπορεί να κρατάει ένα στακάτο σταθερό ρυθμό και η φωνή να είναι σε αντίθεση mellow και τραβηχτή.

Αλλά δεν θα επιμείνω. Για να το είπανε, κάτι θα ξέρουνε.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ελπίζω πως δε πειράζει που αυτά που γράφω... δε τραγουδιόνται, εεεε;

 

Ωραία τα λες Βαγγέλη (αλλά σοβαρά, βάλε καμμιά παράγραφο. PLEASE... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω πως δε πειράζει που αυτά που γράφω... δε τραγουδιόνται, εεεε;

Το σκέφτηκα και αυτό αλλά υποθέτω ότι υπάρχει μια βασική μελωδία. Εκτός και αν μιλάμε για πειραματική avante garde.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kυριοι ..τα μπερδεψατε λιγακι...

1.Απευθυνομαι προς drummer...

2. Μιλαω για ρυθμικη αγωγη για αυτο και ανεβασα το θεμα στο drums & perc.  ;D ;D

3.Yπαρχει ενα μαθημα που λεγεται Mελωδικο σολφεζ...για οποιους το ξεχασαν.. ;D ;D ;D

4.Ωστοσο καπου αναφερω το εξης που το περασατε ντουκου...

"αν μπορεις να το τραγουδησεις...μπορεις να το τραγουδησεις και πιο αργα"

Με αυτο κατα νου...δεν νομιζω οτι υπαρχει φραση που δεν μπορειτε να τραγουδησετε. Απλα κατεβαστε την στη ταχυτητα.

5.Νικολα μου...αν σε 600 λεξεις κειμενο κοιτας την παραγραφοποιηση...μαλλον χανεις το δασος..

Αν σε 600 λεξεις κειμενο εγω κοιταζα την παραγραφοποιηση..μαλλον δεν θα ημουν μουσικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο warwick..

Γνωριζω και τον Bonna και τον Benson..

Δεν ειμαι ομως ο καταλληλος για να αναπτυξω το θεμα τραγουδισμα και μελωδικα οργανα. Και το thread μου υπο αυτο το πρισμα ..ειμαι σιγουρος οτι ειναι ελλειπες.

Ισως πρεπει να το γραψει καποιος μελωδικος και να το ανοιξει σε ολη την κοινοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγελη όλα όσα λες ειναι καθολικα αποδεκτες αληθειες, οπότε λογικό ολοι οι δασκαλοι να εχετε κρυφο εγχειριδιο... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Απο εκεί και πέρα πολυ σωστα όλα οσα αναφέρεις...Φυσικα και στο 90% των περιπτωσεων οτι μπορεις να το τραγουδησεις μπορεις και να το παιξεις..Η εξηγηση ειναι οτι το προβλημα δεν ειναι στα χερια ή στα ποδια αλλα στο εγκεφαλο μας, στην κατανοηση δηλαδη.Το αλλο 10% ειναι μυικη μνημη.

Θα ηθελα να συμπληρωσω πως οσο σημαντικο ειναι να τραγουδαμε αξίες εξισου σημαντικο ειναι να μελεταμε και διαφορα εφφε που χρησιμοποιουμε στα patterns μας...

Εννοω χτυπηματα που δεν έχουν καμια ρυθμικη αξία, δηλαδη grace notes αναμεσα σε backbeats τα οποία αναδεικνυουν ενα groove ή καποιο ανοιγμα του hi hat(footsplash).. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nordic :για κανε μεταφραση στην  Αγγλικη ωρολογια ρε συ nordic γιατι δεν τα επιασα .

 

Εννοω διαφορα buzz χτυπηματα στο ταμπουρο που δεν εχουν ρυθμικη αξια και εχουν ρολο effe ωστε να αναδειξουν ενα groove.Δηλαδη δεν ειναι ghost notes. ;D

Iσως καποιος μπορει να μας πει την Ελληνικη ορολογια για ta grace notes...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου