Προς το περιεχόμενο

(my new...) Gibson LesPaul 50s tribute HB


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχε πει κάποιος φίλος ότι fenderίζει λίγο και εμένα έτσι μου φαίνεται (δεν τα λέω για κακό!)

 

Πιστεύεις ότι αυτό οφείλεται στα pots και στους μαγνήτες?

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πήρα (με την άδεια σου θέλω να πιστεύω... :-\) το κλίπ που ανέβασες στην 7η σελίδα με τίτλο stop, έφτιαξα μιά λούπα και εμπνεύστηκα την παρακάτω...μακακία. ;D

Aυτές τις μακακίες να μην έλεγες. G@m@to. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε πει κάποιος φίλος ότι fenderίζει λίγο και εμένα έτσι μου φαίνεται (δεν τα λέω για κακό!)

 

Πιστεύεις ότι αυτό οφείλεται στα pots και στους μαγνήτες?

 

It was me. ;)

 

Όντως και σε μένα έτσι λίγο φάνηκε και ΝΑΙ οφείλεται, μια ομοιότητα που ακούμε, στα ποτ και τους μαγνήτες. (alderbody confirmed this) 8)

 

Ακόμη με ψήνει βρε αδερέ όμως. Ακόμη με ψήνει και βλέπω το project GRETSCH να περιμένει κανα χρόνο ακόμη. ::) 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε πει κάποιος φίλος ότι fenderίζει λίγο και εμένα έτσι μου φαίνεται (δεν τα λέω για κακό!)

 

Πιστεύεις ότι αυτό οφείλεται στα pots και στους μαγνήτες?

 

Μπα μάλλον λόγω των ξύλων ακούγεται έτσι (μην πέσετε να με φάτε, επειδή είναι chambered το λέω, άλλωστε στη δικιά μου που έχει ίδιους μαγνητες και δεν είναι chambered δεν ακούγεται έτσι)  ;D ;D

 

Y.Γ. Πολύ ωραίο κλιπ, longshadow

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wheeeere is my baaadge!!?  :D ;D

 

Μεγειά κι από μένα τα κσύλα!  ;D

Αρκετά snappy ακούγεται η κιθάρα.

 

Πήρα (με την άδεια σου θέλω να πιστεύω... :-\) το κλίπ που ανέβασες στην 7η σελίδα με τίτλο stop, έφτιαξα μιά λούπα και εμπνεύστηκα την παρακάτω...μακακία. ;D

 

θενξ μακροισκιωτε!

 

ειναι οντως snappy, και μαλλον το οτι το παρακανα με το χαμηλωμα του action φαινεται εδω...

 

Με τιμα ιδιαιτερως που πηρες το κλιπ, απλα για να αποδωσουμε τα του Καισαρος τω Καισαρι, το κλιπακι βασιστηκε στο ομωνυμο κομματι που απογειωσε ο Bloomfield στο Super Session.

Ως πραγματικοι δημιουργοι αναφερονται οι J. RAGOVOY και M. SHUMAN.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε πει κάποιος φίλος ότι fenderίζει λίγο και εμένα έτσι μου φαίνεται (δεν τα λέω για κακό!)

 

ο "διαφορετικος" ηχος σιγουρα οφειλεται στα chambers αλλα και στο συστημα μαγνητων/ηλεκτρικων.

 

Φανταζομαι οτι αυτα θα φανουν στην πορεια με τις αλλαγες σε parts που θα προκυψουν.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος ήχος!

Μπορεί να φεντερίζει βέβαια και λόγω φεντερ twin έτσι? Είναι και στα χέρια έχεις συνηθίσει φεντεροtouch!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

progress...

 

αρχισε το ξηλωμα.

 

εβγαλα ολα τα εξαρτηματα και αποκαλυφθηκαν τα ...αποκρυφα  :)

 

bodytop.jpg

 

καθαρη δουλεια κι εδω, αλλα...

 

που ειναι ο τενων?  8)

 

...οεο?

 

neckPUcavity.jpg

 

προφανως χρησιμοποιηθηκε αλλη μεθοδος προσαρμογης του μανικιου.

Ας τοποθετηθουν παρακαλω επι του θεματος οι παραδοσιακοι Gibsonαδες...

 

εδω το cavity του bridge

 

bridgePUcavity.jpg

 

κι εδω ο χωρος του διακοπτη

 

switchcavity.jpg

 

Η gibson χρησιμοποιει κοντο toggle με ψηλο σπειρωμα.

 

switch.jpg

 

Ο κλασσικος μεγαλος switchcraft χωραει, αλλα θελει λιγο φαγωμα το maple γιατι αυτοι ο διακοπτες εχουν πιο κοντο "λαιμο" και δεν φτανει να στερεωθει απο την εξω μερια.

 

Switchcraft.jpg

 

ακομα και το switch tip του ενος δεν ταιριαζει στον αλλο γιατι εχουν διαφορετικο βημα  >:(

 

Βεβαια η "προσαρμογη" του μεγαλου switchcraft θελει προσεκτικη δουλεια (σκαψιμο του maple φιλετου) για να μην γινει καμια ανεπανορθωτη ζημια. Λογικα ο κοντος switchcraft θα πρεπει να καθεται κουτι, αλλα τετοιους νομιζω εχει μονο στο Αμερικα.

 

Οσον αφορα στο jack, με μια βιαστικη ματια το μπερδευεις με switchraft και μπορω να πω οτι λειτουργικα ειναι πολυ κοντα (σε αισθηση, δηλ. το πως "ασφαλιζει" το βυσμα)

 

jack.jpg

 

απο κοντα ομως φαινεται η αληθεια (...china)  :(

 

jack1.jpg

 

επαναλαμβανω ομως οτι το jack ειναι πολυ καλης ποιοτητας και διαφερει ελαχιστα απο το "γνησιο".  εγω βεβαια εχω και μερικα ...γνησια στην ακρη  ;)

 

Τελος, δειτε και το ανοιγμα του trussrod.

 

trussrod.jpg

 

εδω φαινεται καθαρα οτι το head veneer ειναι πλαστικο και οχι ...holly   :)

 

 

 

Συντομα η κιθαρα θα συναρμολογηθει και παλι και θα αρχισει η εξελιξη/ρυθμιση.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου