Προς το περιεχόμενο

(my new...) Gibson LesPaul 50s tribute HB


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τελικα κατοπιν δοκιμων, χρησιμοποιησα τα ποτενσιομετρα της Gibson στα Tone. Τα εβγαλα απο την πλακετα και τα περασα "κανονικα"...

 

Potscaps.jpg

 

 

...τετοια ωρα δεν ειναι για cliψ. αλλη φορα  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

χρειαστηκε να ξηλωσω την καλωδιωση για να βρω κατι που οντως μου χαλουσε τον ηχο...  >:(

 

τωρα ακουγεται πιο πολυ σαν Les Paul.  8)

 

Ακουστε μερικα ορνιθοσκαλισματα πανω στον Twin reverb με το Fulltone FDII σε απαλο drive. Bridge pickup, Volume + Tone στο 10.

Bridge_OD.mp3

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρειαστηκε να ξηλωσω την καλωδιωση για να βρω κατι που οντως μου χαλουσε τον ηχο...

Τι ήταν αυτό?

Με ενδιαφέρει πολύ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ήταν αυτό?

Με ενδιαφέρει πολύ.

 

δικα μου λαθη απο υπερβολικο ...ζηλο.

 

σχεδον κομμενο καλωδιο στο output jack, και μερικες υπερβολες με τις γειωσεις...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχεδον κομμενο καλωδιο στο output jack, και μερικες υπερβολες με τις γειωσεις...

Τι από όλα αυτά πιστεύεις έκανε τον ήχο πιο φεντεροειδή??

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι από όλα αυτά πιστεύεις έκανε τον ήχο πιο φεντεροειδή??

 

εσυ μαλλον θα εννοεις τη stock κατασταση.

Αυτο ειναι πια παρελθον.

 

Εγω ειχα ενσταστεις μετα την "αναβαθμιση" που εκανα, και ειχαν να κανουν με το ηλεκτρικο κομματι.

 

Ηχητικα βεβαια ακομα "ψαχνομαι", αλλα θεωρω οτι πλεον... ειμαι στο Ballpark  8)

 

Τωρα με τρωει να βαλω τα Grover Rotomatics που εχω στην 335. Χωρανε κουτι και η βιδα πεφτει ακριβως.

 

Διαβασα γνωμες αλλων για το θεμα Gibson Deluxe vs Grover Rotomatics. Εγω θεωρω οτι λογω μεγαλυτερης μαζας τα Grover θα εχουν μια απειροελαχιστη ηχητικη διαφορα. Μαλλον ελαχιστα παραπανω sustain. Βεβαια ειναι ευρυτερα αποδεκτο οτι ειναι κυριως θεμα αισθητικης.

 

Παντως ο αειμνηστος Bloomfield ειχε αλλαξει τα kluson στη Les Paul που που εδωσε ο Dan Erlewine με Grover Rotomatics...

 

...αρα με τα Grover θα παιζω σαν τον Bloomfield  :P  ;D  ;D  ;D

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ μαλλον θα εννοεις τη stock κατασταση.

Ακριβώς αυτό εννοώ! Τι κατά την γνώμη σου ήταν πιο σημαντικό στο να αλλάξει ο ήχος προς την πιο Les Paul κατεύθυνση?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....Τι κατά την γνώμη σου ήταν πιο σημαντικό στο να αλλάξει ο ήχος προς την πιο Les Paul κατεύθυνση?

 

Το σημαντικότερο είναι να μάθεις να την παίζεις σαν Les Paul και όχι σαν strat. Να πάει το δεξί σου στη "σωστή" θέση, να ανακαλύψεις τις διαφορετικές δυναμικές της (σε σχέση με τη strat), να στρώσεις ήχο με το υψηλότερο (κατά κανόνα) output των μαγνητών και να μην παίζεις πράγματα που θα ήθελαν και το tremolo για να "βγουν" σωστά.

Όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου