Προς το περιεχόμενο

(my new...) Gibson LesPaul 50s tribute HB


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

και τελος ενα καθαρο κλιπακι παλι με μια γυρα απο ολες τις θεσεις του επιλογεα.

 

γενικως αυτο που εισπρατω απο την κιθαρα ειναι οτι μπορει να παιξει μια χαρα.

 

Οι μαγνητες που φοραει δεν ειναι η επιτομη του vintage PAF κλπ κλπ,

αλλα μπορεις να βγαλεις ενδιαφεροντες ηχους.

 

Ισως τα 300αρια ποτενσιομετρα να τους ...στομωνουν λιγο, αλλα ολα διορθωνονται. Εχω παντως μεγαλη περιεργεια να τους ακουσω με κανονικα 500αρια volume pots.

Ενδεχομενως και να ξυριζουν χωρις νερο...

...δεν εχουν και καπακια

 

 

Τελος, παρα το ψηλο action δεν κουραστηκαν τα χερια μου. Ισως βεβαια να παρεβλεψα αυτο το γεγονος λογω του οτι ακομα την εξερευνω και ολα μου φαινονται ωραια...  :)

 

Stop.mp3

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος σου στο τελευταίο clip (Stop) μου άρεσε ειλικρινά πολύ!

Απλά προσωπικά θα αφαιρούσα ένα 30% του reverb σου :P

 

Ευχαριστούμε για τα κλιψ και ανυπομονούμε να ακούσουμε και τον ήχο μετά τις επεμβάσεις σου (όπως πάντα...) :)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά προσωπικά θα αφαιρούσα ένα 30% του reverb σου :P

 

μα γιατι?...  εσενα που σου αρεσει τοσο πολυ το spring reverb...  ;D  ;D  ;D

 

ασε που στο κανονικο κομματι εχει καναδυο κιλα απο δαυτο...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφος ήχος alder. Ειδικά μου άρεσαν τα 3, 4 κλιψ. αντίστοιχα. Γεμάτα.

 

Πάντως να πω την αλήθεια, μου φέρνει έναν διαφορετικό ήχο, από αυτόν που έχω στο μυαλό μου για Gibson. Άρα: ή άσχετος από Gibson είμαι ή τα έχω λάθος τελείως στο μυαλό μου.

 

Στο λέω  γιατί δεν ξέρω ρε παιδί μου, Fender-ίζει ο ήχος.. 8) h oxi ???

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ανεμένετο, η κιθάρα δε με ενθουσίασε στα καθαρά τα οποία άκουσα και πρώτα. Με το drive όμως είναι σα να βρέθηκε στο φυσικό της περιβάλλον. Ειδικά bridge με το full drive ήταν αριστούργημα. 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να πω την αλήθεια, μου φέρνει έναν διαφορετικό ήχο, από αυτόν που έχω στο μυαλό μου για Gibson. Άρα: ή άσχετος από Gibson είμαι ή τα έχω λάθος τελείως στο μυαλό μου.

Στο λέω  γιατί δεν ξέρω ρε παιδί μου, Fender-ίζει ο ήχος.. 8) h oxi ???

 

Ισως να σε ξενιζει το οτι το σωμα ειναι chambered και δινει εναν πιο αερατο ηχο.

Σε μενα παντως αυτο ειναι καλοδεχουμενο γιατι παντα προτιμουσα τις 335, οποτε εχοντας "κατι" απο αυτο τον ηχο μου καθεται καλυτερα.

 

Παντως αν μιλαμε για resonance... Κυριολεκτικα, ακομα και στο κουρδισμα η κιθαρα σου κανει ... μικρομασαζ απο τις δονησεις!...   ;D  ;D  ;D

Αρα το νεο ειδος προς πωληση σε Telemarketing μετα τα μασαζοκαλσόν θα ειναι οι ...μασαζο_Γκιμπσόν   :D  :D  :D

 

 

Ως ανεμένετο, η κιθάρα δε με ενθουσίασε στα καθαρά τα οποία άκουσα και πρώτα. Με το drive όμως είναι σα να βρέθηκε στο φυσικό της περιβάλλον. Ειδικά bridge με το full drive ήταν αριστούργημα.  

 

τα καθαρα οντως κατι θελουν... ισως ειναι αυτο που ειπα για τα 300αρια ποτενσιομετρα

χωρις να μου ακουγονται ασχημα ή ανυποφορα, δεν ειναι και τα απολυτα παχια καθαρα.

 

Στις βρωμιες ως ειθισται οι humbuckers θεριζουν.

 

πλακα πλακα δεν την δοκιμασα ακομη στον Vox με φυσικο tube distortion

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη!

Τα clips δε με ενθουσίασαν - και δε θα έπρεπε. Δεν ξέρω καμία κιθάρα που αν την άκουγα εντελώς "γυμνή" (όπως πρέπει και όπως σωστά μας την παρουσίασες) θα πάθαινα ταραχή.

 

Αυτό που σίγουρα υπάρχει είναι μια ωραιότατη πλατφόρμα για αλλαγές που ξέραμε εκ των πραγμάτων ότι θα γίνουν. ;D

Οπότε περιμένουμε το ρεπορτάζ.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα καθαρα οντως κατι θελουν

 

μολις βαλεις μαγνητες της προκοπης θα ερθουν και τα καθαρα ,μη περιμενεις βεβαια οτι θα αφησεις τις strat & τις tele σου αλλα θα γινουν τουλαχιστον...χρησιμα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου