Προς το περιεχόμενο

MIDI σήμα με πολλά τικ


fotmos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!!!

Κατ, αρχήν συγγνώμη για τον τίτλο, αλλά δεν ήξερα πως αλλιώς να το πω (αν το κρίνεται απαραίτητο, ας αλλαχτεί ο τίτλος)

Λοιπόν, μπαίνω στο θέμα.

Έχω την εξής συνδεσμολογία:

Fatar vmk 188 pluss --> midisport 4X4 (midi cable)

Kurzweil pc2r --> midisport 4X4 (midi cable) (in/out)

Yamaha A1000 --> midisport 4X4 (midi cable) (in/out)

midisport 4X4 --> Cubase (usb) (in/out)

Όλα τα παραπάνω δούλευαν μια χαρά. Μια μέρα όμως άρχισε να ακούγεται ένας θόρυβος "κλικ" όποτε χρησιμοποιούσα το kurzweil. Για να μην μακρολογώ, μετά από πάρα πολλές δοκιμές σε συνδεσμολογίες, (και αντικαταστάσεις καλωδίων) παρατήρησα ότι όποτε στέλνεται midi πληροφορία από το pc στο kurzweil, για κάθε σήμα (νότα, velocity, sustain pan volume.....από 0 έως 127) ακούγεται και ένα ξεχωριστό κλικ! Πολύ χαμηλά σε ένταση βέβαια αλλά ακούγεται και είναι πού σπαστικό.

Δεν ξέρω αν σας έδωσα να το καταλάβετε... (πείτε μου να σας μπέρδεψα)

Επίσης απεκατέστησα - εγκατέστησα ξανά το cubase αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί (μέχρι και επαναφορά συστήματος έκανα)

Τι να κάνω? Είναι σοβαρό? Θα ζήσω γιατρέ? ( ;) )

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Φιλικά, Φώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στέλνω mp3 με το κλικ. Το άφησα να ακούγεται τόσο χαμηλά όσο το ακούω και εγώ... Το έγραψα ως εξής: έκλεισα την ένταση από το kurzweil και του έστελνα ένα midi που έγραψα στο cubase. Τα μεμονωμένα κλικ είναι νότες και τα συνεχόμενα είναι τα fader και το modulation...Ελπίζω να βοηθήσει...

Υ.Γ. Μπορεί να σας ακουστεί τόσο χαμηλά, που να πείτε: "αφού δεν ακούγεται τι σε νοιάζει?". Δυστυχώς γράφεται και όταν ηχογραφώ από το kurzweil...

Klik_-_Klik.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προσπάθησε να δώσεις σήμα midi στο kurz από ένα απλό midi keyboard και όχι από το pc.

 

Σε ποιά πόλη είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά βρε Φώτη, τι πολλά τικ μας λες;

Αυτό που ακούω είναι ένα συνεχόμενο φύσημα και κάποιο θόρυβο που μοιάζει με ασυγχρόνιστο ψηφιακό σήμα (επίσης στο 6ο με 7ο δευτερόλεπτο ακούστηκε κι ένας θόρυβος που αδυνατώ να ανγνωρίσω).

Ποιά κάρτα ήχου έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ pkole

Το αναγνώρισα. Είναι πρόβλημα midi - ηλεκτρικού σήματος. Μάλλον διαρροή.

Απλά θέλω να δω από που είναι από την κάρτα ή από το kurz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ pkole

Το αναγνώρισα. Είναι πρόβλημα midi - ηλεκτρικού σήματος. Μάλλον διαρροή.

Απλά θέλω να δω από που είναι από την κάρτα ή από το kurz.

 

Η εμπερία μίλησε ;D ;D ;D

Δώσε πληροφορίες να μαθαίνουμε.

Αποκλείεις αυτό που είπα για ασυγχρόνιστο ψηφιακό σήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η εμπερία μίλησε ;D ;D ;D

Μην το γελάς καθόλου.

 

Αποκλείεις αυτό που είπα για ασυγχρόνιστο ψηφιακό σήμα;

Δεν αποκλείω απολύτως τ-ί-π-ο-τ-α. Όλα είναι πιθανά.

Θέλω όμως πρώτα να μου πει αφού κάνει το τεστ μεταξύ kurz και ενός απλού midi keyboard.

Να αρχίσω να αποκλείω πρώτα την κάρτα, πριν φτάσω στα πραγματικά hardware μηχανήματα (kurz).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τό που ακούω είναι ένα συνεχόμενο φύσημα και κάποιο θόρυβο που μοιάζει με ασυγχρόνιστο ψηφιακό σήμα

Δεν είναι τίποτε άλλο από έναν βόμβο ενός παλιού καλωδίου δυναμωμένο με normalize.

 

Απλά θέλω να δω από που είναι από την κάρτα ή από το kurz.

Όταν συνδέω απευθείας το keyboard με το kurzweil δεν ακούγεται τίποτα.Όσο για κάρτα ήχουν δεν έχω. Χρησημοποιώ την alesis multimix 16 usb2.0 που είναι audio interface και το midisort της maudio για midi interface.

 

Ερώτηση: αν είναι πρόβλημα midi - ηλεκτρικού σήματος, τότε γιατί δεν το παρουσιάζει και το yamaha A1000 που είναι συνδεδεμένο με τον ίδιο ακριβώς τρόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου