Προς το περιεχόμενο

MIDI σήμα με πολλά τικ


fotmos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Όταν συνδέω απευθείας το keyboard με το kurzweil δεν ακούγεται τίποτα.

 

Συγνώμη που σε κουράζω.

Επιβεβαίωσέ μου αυτό που λες. Άκουσέ το ξανά με πολύ προσοχή. Θέλω να αποκλείσω το kurz. Ξαναδοκίμασε το kurz π.χ. με το Yamaha σαν Midi keyboard αλλά και με άλλο midi keyboard αν έχεις. Χωρίς κάρτες midi και PC.

 

Επίσης δοκίμασε να το συνδέσεις όπως και πριν (με το πρόβλημα) αλλά σε εντελώς άλλη θύρα MIDI IN / MIDI OUT, χωρίς άλλα μηχανήματα. Δηλαδή μόνο το PC και το kurz.

 

Συγνώμη γιά την ταλαιπωρία.

 


 

Ερώτηση: αν είναι πρόβλημα midi - ηλεκτρικού σήματος, τότε γιατί δεν το παρουσιάζει και το yamaha A1000 που είναι συνδεδεμένο με τον ίδιο ακριβώς τρόπο?

Roland & Yamaha είναι μία άλλη υπόθεση. Κάποια άλλη στιγμή ίσως.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω ένα καλό και ένα κακό:

ΚΑΛΟ: Μανώλη Χναράκη είσαι ο επίγειος θεός της θρησκείας μου!

ΚΑΚΟ:

Θέλω να αποκλείσω το kurz.

Όταν συνδέω απευθείας fatar με Kurzweil, όλα είναι μια χαρα

Όταν συνδέω απευθείας yamaha με kurzweil το πρόβλημα επιστρέφει  :'(

 

Επίσης δοκίμασε να το συνδέσεις όπως και πριν (με το πρόβλημα) αλλά σε εντελώς άλλη θύρα MIDI IN / MIDI OUT, χωρίς άλλα μηχανήματα. Δηλαδή μόνο το PC και το kurz.

Και εδώ το πρόβλημα συνεχίζει.... :'(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

o.k. coooooollllll

1) Ας ελπίσω ότι το τροφοδοτικό του Yamaha είναι το δικό του και όχι κάποιο άλλο της αγοράς. Ναί ή όχι ?

2) Ας ελπίσω ότι τα Midi καλώδιά σου είναι εντάξει και σωστά.

3) Κανείς δεν έχει ανοίξει στο παρελθόν το Yamaha.

4) Κανείς δεν έχει ανοίξει στο παρελθόν το Kurzweil.

 

Επιβεβαίωσε σε παρακαλώ τα πιό πάνω.

 

Το πρόβλημα όπως "άκουσα" εξ'αρχής από το MP3 δείγμα, εξακολουθεί να μου λέει ότι είναι πρόβλημα διαρροής ρεύματος πάνω στο MIDI.

Πιθανότατα, πιθανότατα επαναλαμβάνω, στην γείωση του MIDI.

 

Δεν είναι γιά να ανησυχείς. Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες (kurzweil ΚΙΝΑ .... γ!@#$%^&&*ς).

 

1) Επειδή δεν μου έχει τύχει με αυτό το Kurz, πιθανό αυτό το Kurz να είχε προστασία αλλά να "χτύπησε" γιά κάποιο λόγω, ή να μην βάλανε εξ'αρχής λόγω κόστους. Δεν το είδα, δεν το γνωρίζω.

2) Πιθανό το Yamaha να έχει διαρροή. Επίσης δεν το είδα - δεν το γνωρίζω.

 

Σε ποιά πόλη είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ελπίσω ότι το τροφοδοτικό του Yamaha είναι το δικό του και όχι κάποιο άλλο της αγοράς.

Είναι το δικό του.

Ας ελπίσω ότι τα Midi καλώδια σου είναι εντάξει και σωστά.

Είναι μια χαρά (μερικά δεν έχουν κλείσει και τρίμηνο)

Κανείς δεν έχει ανοίξει στο παρελθόν το Yamaha.

Ποτέ κανείς

Κανείς δεν έχει ανοίξει στο παρελθόν το Kurzweil.

Ποτέ κανείς. (Εκτός και αν: το αγόρασα από το υποκατάστημα του Στόλλα στο Μαρούσι. Μέσα είχε και την κάρτα με τους ήχους της ορχήστρας. Δεν ξέρω λοιπόν αν έτσι το έδωσε η kurzweil, ή το άνοιξε ο Στόλλας)

 

Επειδή δεν μου έχει τύχει με αυτό το Kurz, πιθανό αυτό το Kurz να είχε προστασία αλλά να "χτύπησε" για κάποιο λόγω, ή να μην βάλανε εξαρχής λόγω κόστους.

Τι να χτύπησε και τι να μην βάλανε?

Πιθανό το Yamaha να έχει διαρροή.

Έστω ότι έχει το Yamaha. Με το PC όμως? έχει και αυτό διαρροή?

 

Μόλις σκέφτικα και το εξής: Το fatar τροφοδοτείται από το δικό του τροφοδοτικό. Μπορέι όμως να λειτουργήσει και από USB απευθείας! Λες να παίζει ρόλο? (αυτό που σου είπα μόλις το σκέφτηκα και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα)

 

Σε ποια πόλη είσαι;

Αθήνα, Μελίσσια, κοντά σε τέρμα λεωφορείου από το The mall ή από Πλακεντίας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέα δεδομένα!

Το fatar τροφοδοτείται από το δικό του τροφοδοτικό. Μπορεί όμως να λειτουργήσει και από USB απευθείας! Λες να παίζει ρόλο?

Το δοκίμασα και παίζει ρόλο. Όταν τροφοδότησα από το PC το fatar και έστειλα απευθείας σήμα στο kurz, το πρόβλημα υπήρχε.

 

Αλλά βρήκα και κάτι σημαντικότερο!

Όταν ξανάβαλα το δικό του τροφοδοτικό (στο fatar) τερμάτισα τις εντάσεις και έβαλα το αυτί μου στο ηχείο. Και ΝΑΙ ξανάκουσα το τικ τακ. Όμως ήταν τόσο χαμηλό, που ακόμα και έτσι δυσκολεύομαι να το ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νέα δεδομένα!Το δοκίμασα και παίζει ρόλο. Όταν τροφοδότησα από το PC το fatar και έστειλα απευθείας σήμα στο kurz, το πρόβλημα υπήρχε.

 

Αλλά βρήκα και κάτι σημαντικότερο!

Όταν ξανάβαλα το δικό του τροφοδοτικό (στο fatar) τερμάτισα τις εντάσεις και έβαλα το αυτί μου στο ηχείο. Και ΝΑΙ ξανάκουσα το τικ τακ. Όμως ήταν τόσο χαμηλό, που ακόμα και έτσι δυσκολεύομαι να το ακούσω.

Σαν να είναι διαρροή και από το pc. Συνηθισμένο.

Γιά βάλε ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι πάνω στο σασί του pc να δεις εάν ανάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

o.k. Αν μπορείς φερ'το από δω (κέντρο Αθήνα) να το κοιτάξω. Έτσι όπως τα λες, θα ήθελα να δω και το Yamaha αν δεν σου κάνει κόπο.

 

Είναι το δικό του.Είναι μια χαρά (μερικά δεν έχουν κλείσει και τρίμηνο)Ποτέ κανείςΠοτέ κανείς. (Εκτός και αν: το αγόρασα από το υποκατάστημα του Στόλλα στο Μαρούσι. Μέσα είχε και την κάρτα με τους ήχους της ορχήστρας. Δεν ξέρω λοιπόν αν έτσι το έδωσε η kurzweil, ή το άνοιξε ο Στόλλας)

 

1) Ο Στόλλας δεν έχει κανένα κατάστημα ή υποκατάστημα στο Μαρούσι αλλά και ούτε στον νομό Αττικής.

Εκτός κι αν το κατάστημα στο Μαρούσι σου είπε ότι είναι υποκατάστημα του Στόλλα.

2) Ο Στόλλας δεν εισάγει Kurzweil. Εισαγωγέας είναι το Bon Studio.

Εκτός κι αν το κατάστημα στο Μαρούσι το έκανε εισαγωγή γιά λογαριασμό ... δεν ξέρω.

3) Ο Στόλλας δεν πουλάει Kurzweil. Πουλάει το Bon Studio και οι ντήλερς.

Εκτός κι αν το κατάστημα στο Μαρούσι σου είπε ότι σου είπε ότι το αγόρασε από ... πάλι δεν ξέρω.

 

Εάν το μηχάνημα είναι εντός εγγύησης, ρώτησε το Bon Studio (επίσημο εισαγωγέα) αλλά και το κατάστημα απ'όπου το αγόρασες.

 

Στη διάθεσή σου.

♪♫♪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Στόλλας δεν έχει κανένα κατάστημα ή υποκατάστημα στο Μαρούσι αλλά και ούτε στον νομό Αττικής.

Το είπα εγώ λάθος. Το κατάστημα είναι:

ΚΟΣΜΑΣ

ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ

Δ/νση: ΠΕΡΙΚΛΕΟΥΣ 6, 15122, ΜΑΡΟΥΣΙ

Tηλ.: 2108062601

Στο σταθμό του ηλεκτρικού.

(το σηγκεκριμένο κατάστημα υπάρχει στην σελίδα του Στόλλα στα "Συνεργαζόμενα Καταστήματα"  http://www.stollas.com/SkyPage.asp?pg=21)

Το συγκεκριμένο μαγαζί φέρνει από διάφορες εταιρίες (και bon studios).

 

o.k. Αν μπορείς φερ'το από δω (κέντρο Αθήνα) να το κοιτάξω.

Πού ακριβώς είσαι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου