Προς το περιεχόμενο

Under Stress {short film} - SnoozeLoop OST


WrTsXxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα, που το ξανασκέφτομαι, έχεις δίκιο.

Έβγαλε το στρινγκάκι της, (κατα)πιέστηκε ψυχολογικά μέχρι εκεί που δεν πάει για μια (κωλ@)δουλειά και τελικά ξέσπασε στην clean cut κοπέλα και έφυγε.

 

 

 

 

Ε όχι και στριγκάκι κοτζάμ σώβρακο  ;D ;D ;D

 

Νομίζω πως οι μονδελοπνύχτες Λάκης και Νέστορ θα μας διαφωτήσουν περί του γεγονότος

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

[Σχόλιο επί της μουσικής]

Όντας κι εγώ δηλωμένος φαν των SL, δεν μπορώ ούτε εγώ να είμαι ιδιαίτερα αντικειμενικός. Ειδικά το συγκεκριμένο κομμάτι είναι το αγαπημένο μου από το EP.

Μου ακούστηκαν πάντως τουλάχιστον ενδιαφέρουσες οι μικρές ηχητικές παραλλαγές που προφανώς έγιναν στα πλαίσια της ταινίας. Μου άφηναν μια ανεπαίσθητη ποπίζουσα διάθεση και το εννοώ ως καλό αυτό μιας και με αυτό τον τρόπο μου φάνηκε να "δένει" πιο σωστά με το ρόλο της μουσικής ως soundtrack ταινίας και όχι ως αυτόνομη μορφή ταίχνισ.

[/Σχόλιο επί της μουσικής]

 

[Σχόλιο επί της ταινίας]

Καλοστημένη παραγωγή, προσεγμένες λεπτομέρειες και ενδιαφέρουσα η ιδέα.

Υπήρχε μια γερή δόση υπερβολής σε ό,τι αφορά τη σκληρότητα και τις διαδικασίες των μαζικών εταιρικών interviews πάντως, πράγμα που είναι μεν αναμενόμενο αλλά και κάπως κλισέ.

Επίσης η πρωταγωνίστρια μου έβγαζε περισσότερο διάθεση καταναγκαστικών έργων και διαλυμένης ψυχολογίας και όχι πίεσης ή άγχους, εκτός βέβαια κι αν ο στόχος ήταν να περάσει το μήνυμα ότι η πίεση καταλήγει σε ψυχολογική κατάρρευση.

[/Σχόλιο επί της ταινίας]

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ που ασχοληθήκατε :)

 

Ένα γενικότερο σχόλιο επί των σχολίων για την ταινία : το σκηνικό που σχολιάζετε είναι βασισμένο σε πραγματική ιστορία. Προσωπικά αυτό μου φάνηκε επαρκές για να προσπεράσω κάθε αίσθηση κλισέ, αλλά κατανοώ (μάλλον) τι λέτε και πώς το εννοείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα γενικότερο σχόλιο επί των σχολίων για την ταινία : το σκηνικό που σχολιάζετε είναι βασισμένο σε πραγματική ιστορία. Προσωπικά αυτό μου φάνηκε επαρκές για να προσπεράσω κάθε αίσθηση κλισέ, αλλά κατανοώ (μάλλον) τι λέτε και πώς το εννοείτε.

Πέτρο, ο μόνος λόγος που σχολίασα το συγκεκριμένο σημείο είναι ότι μέχρι τώρα έχω περάσει συνέντευξη σε τουλάχιστον 3 περιπτώσεις high profile εταιριών και σε καμία από αυτές δεν ένιωσα σαν σφαχτάρι στο τσιγκέλι όπως νιώθω την κοπέλα στην ταινία.

 

Προφανώς δεν γνωρίζω όλες τις περιπτώσεις εταιριών και τον τρόπο επιλογής προσωπικού που ακολουθεί η καθεμία ώστε να μιλήσω με σιγουριά. Απλά μου προκαλεί εντύπωση αυτό που περιγράφεται και μάλλον ήμουν τυχερός στις συνεντευξιακές εμπειρίες μου so far...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ταινια:Νομιζω περιγραφει μελλοντικες καταστασεις.Οχι πολυ μελλοντικες... :)

Ηθελα κι εγω αλλο τελος οταν το ειδα.Τωρα ππου το ξανασκεφτομαι,δε θελω...

 

Η μουσικη απολυτα ταιριαστη,μεσα στο υφος της ταινιας.Αυτο και μονο φτανει!

 

Τα συγχαρητηρια μου παιδια,ευχομαι ολοψυχα η μουσικη να σας δινει παντα τετοιες χαρες οπως διαισθανομαι οτι ειναι για εναν δημιουργο,η συνδεση μιας ιδεας με εικονα,με μια ταινια.

Καλη συνεχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέτρο, ο μόνος λόγος που σχολίασα το συγκεκριμένο σημείο είναι ότι μέχρι τώρα έχω περάσει συνέντευξη σε τουλάχιστον 3 περιπτώσεις high profile εταιριών και σε καμία από αυτές δεν ένιωσα σαν σφαχτάρι στο τσιγκέλι όπως νιώθω την κοπέλα στην ταινία.

 

Προφανώς δεν γνωρίζω όλες τις περιπτώσεις εταιριών και τον τρόπο επιλογής προσωπικού που ακολουθεί η καθεμία ώστε να μιλήσω με σιγουριά. Απλά μου προκαλεί εντύπωση αυτό που περιγράφεται και μάλλον ήμουν τυχερός στις συνεντευξιακές εμπειρίες μου so far...

 

Το σχόλιό μου στόχευε στη διαλεύκανση μόνο του συγκεκριμένου σημείου επειδή τυχαίνει να γνωρίζω τη συγκεκριμένη πληροφορία. Δεν είμαι ούτε ο σκηνοθέτης ούτε ο σεναριογράφος για να υπερασπιστώ μία θέση, ούτε πιστεύω οτι οι "εταιρείες" επιτρέπουν στους εργοδότες να συμπεριφέρονται κατ' αυτό τον τρόπο.  

 

Για αυτό το λόγο, βρήκα χρήσιμο (?) να ενημερώσω οτι το περιστατικό δεν το είδα σαν κοινωνικό σχόλιο, αλλά σαν αφήγηση ενός περιστατικού (όπως συμβαίνει σε πολλές ταινίες). :)

 

ΥΓ. Ευχαριστώ και πάλι όσους ενδιαφέρθηκαν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ενημερώσω οτι το περιστατικό δεν το είδα σαν κοινωνικό σχόλιο, αλλά σαν αφήγηση ενός περιστατικού

 

Κι εγώ το ίδιο και νομίζω ότι αυτός ήταν και ο σκοπός της μίνι ταινίας. Ούτως ή άλλως υπερδραματοποιημένο είναι.

 

Κατά τ' άλλα μπράβο σας. Το μόνο που μπορώ να ευχηθώ είναι να ευδοκιμήσουν κι άλλες τέτοιες συνεργασίες διότι η μουσική σας "σφύζει" από εικόνες.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όμως εγώ έχω βρεθεί και στις δύο θέσεις των συνεντεύξεων σε πολυεθνικές (και Ευρωπαϊκούς οργανισμούς) ανά την Ευρώπη (και στην Αμερική once), πιστεύω (όπως είπα και στο αρχικό μου σχόλιο) ότι είναι μια δαιμονοποιημένη (αντε δια λόγους ταινίας, δραματοποιημένη ) σχηματική αντίληψη (ή μετάφραση γεγονότος όπως λέει ο Πέτρος) κάποιων που γνώρισαν το corporate attitude επιδερμικά. Τα πράγματα στις συνεντεύξεις ΔΕΝ είναι έτσι (πολλές ανακρίβειες και στην διαδικασία - είμαι πάντα διαθέσιμος να τις αναφέρω) αλλά όταν πάρεις την δουλειά (μετά από κάποιο διάστημα) μπορεί και να είναι χειρότερα από την ταινία.

Αλλά αυτό που λέω πάντα στο φινάλε είναι ότι (ειδικά σε εκείνη την ηλικία) άμα θες πηγαίνεις και τα trade offs είναι συνήθως γνωστά.

 

Τεσπα και ρόλο δεν παίζει γιατί το ζητούμενο εδώ είναι η μουσική, που όπως απεφάνθη το σύνολο των σχολιαζόντων, δένει αρμονικά και δίνει αυτό το έξτρα λειτουργικά στην ταινία.

Εγώ θα τολμήσω να κάνω και την ερώτηση: "Μήπως αυτός είναι ο φυσικός χώρος της μουσικής σας;"

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πράγματι, η μουσική έδεσε ωραία, δηλαδή σε κάποια σημεία φαίνεται σαν να ήταν γραμμένη ειδικά για αυτή την ταινία. Τα κλισέ που προαναφέρθηκαν με προβλημάτισαν κι εμένα την πρώτη φορά που την είδα - όχι γιατί δεν ανταποκρίνονται επί της ουσίας στην πραγματικότητα αλλά για την (άσκοπα ?) "in your face" οπτικοποίηση. Η πραγματικότητα μπορεί να είναι έτσι και χειρότερη, αλλά συντίθεται με χαμόγελα, φιλοφρονήσεις και δικαιολογίες. (Βέβαια δεν ξέρω αν είναι δυνατό να "περάσει" κανείς αυτή την κατάσταση σε μια ταινία λίγων λεπτών χωρίς να χρησιμοποιήσει τέτοιες σουρεαλιστικές σκηνές/διαλόγους. )

 

Το συνολικό αποτέλεσμα μου άρεσε, ισχυρά σημεία η μουσική (και ο ήχος γενικά) η φωτογραφία και το μοντάζ. Στα αρνητικά θα έβαζα το "απλοϊκό" σενάριο που περνάει το μήνυμά του "μασημένο" (ενώ και "αμάσητο" μια χαρά θα το καταλάβαινε ο θεατής).

 

Συγχαρητήρια και από εδώ πάντως. :)

 

Υ.Γ. Την έχω δει 5 φορές και πάλι δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω το ζεν πρεμιέ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου