Προς το περιεχόμενο

"Roger Waters - The Wall" live στην Αθήνα 8-9-12 Ιουλίου 2011


Papalampraina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλεις και εσύ όταν πας φαντάρος να διαβάζεις σε όλη τη θητεία σου Ουμπέρτο Έκο και να ακούς Floyd; Να μας το πεις να σου φέρουμε στο πρώτο επισκεπτήριο τα απαραίτητα εφόδια.

 

Το τι έκανα εγώ όταν ήμουν φαντάρος (παρεπιπτόντως μαζί με τον Εαρεντίλ) δεν βρίσκεσαι ούτε σε θέση να γνωρίζεις, ούτε σε ενδιαφέρει πραγματικά. Ο Neeq έγραψε μια ανθρώπινη προσωπική του ιστορία την οποία ο γνωστός σου αιώνιος κοροϊδευτικός σνομπισμός και υπεροψία δεν είναι σε θέση ούτε να αγγίξει, ούτε να κρίνει, ούτε να λογοκρίνει.

 

Προς το παρόν, πάρε ένα ωραιότατο -1, λόγω προσπάθειας απαξίωσης σειράς εμπεριστατωμένων απόψεων και επίδειξης προσωπικής εμπάθειας, κατά το σύνηθες.

 

Έχοντας συνέλθει με τη βοήθεια της οικογένειάς μου, φίλων, γνωστών και μιας επίλεκτης ομάδας ψυχολογικής υποστήριξης από το δραματικό χτύπημα της μοίρας που μου επεφύλαξε αυτό το κατακεραυνωτικό Ολύμπιο -1, διακρίνω ένα σοβαρό δεδηλωμένο άγχος μήπως οι κοσμοϊστορικές σου απόψεις για το παρόν (ή οποιοδήποτε άλλο) ζήτημα κριθούν και εν τέλει απαξιωθούν. Αν πραγματικά ήθελα να το κάνω, θα τις είχα διαβάσει. Τώρα απλά σημείωσα - χωρίς προφανώς να το καταλάβεις - πως αντί να το παίζω keyboard warrior διασκεδάζοντας το φορουμικό μου κάψιμο, ξόδεψα το χρόνο μου πολύ καλύτερα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 310
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Kαι για να συνεχίσω τον χαβαλέ, θα υποστηρίξω ότι στο blu-ray θα έχεις την "εμπειρία" και την οπτική γωνία που θέλει να σου περάσει ο σκηνοθέτης...δεν είναι πάντα κακό...καμμιά φορά, είναι και καλύτερο από τη πραγματικότητα, ίσως όμως όχι για events σαν αυτό της περασμένης βδομάδας του Waters ;)

 

Μα.. και στο "συναυλιακό'' χώρο, την εμπειρία και την οπτική γωνία που ήθελε ο σκηνοθέτης είδες μπρε. Μην υποτιμάς τη δύναμη του κινηματογράφου.

 

YΓ και εγώ σε παίζω στοίχημα ότι όχι...Άσε που εγώ, όταν αγοράσω το blu-ray θα έχω ΠΙΟ αντικειμενική άποψη από εσένα...γιατί θα έχω δεί και τα 2 ;D ;D

 

Ασφαλώς έτσι είναι. Απλά εγώ υποστηρίζω ότι θα ξενερώσΕΙς με κάποια πράγματα, παρ' όλα αυτά. Ένα στοιχηματάκι είναι. Τους δύο τελευταίους δίσκους του Μεθήνη (αν χάσεις, καθότι δεν τους πήρα ακόμη) με μία συνδρομή στο "Science Illustrated" (αν κερδίσεις, καθότι από αστροφυσική είσαι θκράπαθ).

 

 

@bloody

Το ποιος πάσχει από σνομπισμό και υπεροψία από τους δυό μας, το ξέρει όλο το φόρουμ. Το λογαριασμό σου τον ξεκλείδωσες να ακούσεις (με π.μ.) και τον αντίλογο στις βλακείες σου, ή ακόμη στο κλουβάκι είσαι;

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eyeprotocol, ούτε εγώ, ούτε οι mods, oύτε οι υπόλοιποι έχουν οποιαδήποτε διάθεση να μας δουν να μαλώνουμε κάνοντας hijack και το θρεντ. Μπορείς άνετα να κυλιστείς στις λάσπες μόνος σου αλλά δεν θα σε ακολουθήσω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε lgbesios, είναι σαφές ότι όσοι παρακολούθησαν το live έχουν ένα πλεονέκτημα σε σχέση με όσους το παρακολούθησαν. Το debate που γίνεται στο thread είναι αν αυτό το πλεονέκτημα έχει καθοριστική σημασία (πρώτον) και αν μπορεί να καλυφθεί από την παρακολούθηση της μαγνητοσκοπημένης εκδοχής της συναυλίας (δεύτερον). Δεν δικάζεται κανείς για τις προτιμήσεις του, κουβέντα κάνουμε.

 

Εγώ δεν είπα πουθενά ότι αυτοί που πήγαν, κακώς το έπραξαν - προς Θεού..! Είπα μόνο ότι η συναισθηματική φόρτιση είναι κακός σύμβουλος για την αξιολόγηση οποιουδήποτε event και ότι η απόσταση της αποχής έχει και αυτή την αξία της στη διαμόρφωση γνώμης. Επίσης είπα ότι θα το δω σε Blu-Ray και (κάποιοι) πέσαν πάνω μου να με προϊδεάσουν με τη βεβαιότητα ότι η εμπειρία θα είναι κατώτερη (που το ξέρουν;). Γι' αυτό γίνεται και ο (λίγος) χαβαλές.

 

Κατά τα άλλα, καλά να είναι ο Waters, να τα εκατοστήσει και να κάνει ωραίες δουλειές... εγώ πιστεύω μάλιστα ότι μπορεί να κάνει και καινούργιες ωραίες δουλειές.

 

Υ.Γ. Σε παίζω στα ίσα στοίχημα ότι μερικοί από αυτούς που πήγαν, όταν δουν τη δουλειά σε Blu-Ray θα ξενερώσουν με κάποια πράγματα. Ας περιμένουμε να τα ξαναπούμε τότε.

 

Ok  καλύφθηκα, συμφωνώ  όμως με το marathon στο οτι  τέτοιου είδους  enent δύσκολα ‘’μεταφέρονται’’ στο πανί

 

Παρ αυτά  περιμένω το blu-ray μιας και ήμουν και εγώ απών

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eyeprotocol, ούτε εγώ, ούτε οι mods, oύτε οι υπόλοιποι έχουν οποιαδήποτε διάθεση να μας δουν να μαλώνουμε κάνοντας hijack και το θρεντ. Μπορείς άνετα να κυλιστείς στις λάσπες μόνος σου αλλά δεν θα σε ακολουθήσω.

 

-1

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα.. και στο "συναυλιακό'' χώρο, την εμπειρία και την οπτική γωνία που ήθελε ο σκηνοθέτης είδες μπρε. Μην υποτιμάς τη δύναμη του κινηματογράφου.

Ναι...αλλά ο σκηνοθέτης υπολόγιζε χωρίς εμένα και τη δική μου οπτική γωνία!!! και τη ξανθιά που καθόταν δίπλα μου που δεν θα δείξει το video... ;D

 

Απλά εγώ υποστηρίζω ότι θα ξενερώσΕΙς με κάποια πράγματα, παρ' όλα αυτά. Ένα στοιχηματάκι είναι. Τους δύο τελευταίους δίσκους του Μεθήνη (αν χάσεις, καθότι δεν τους πήρα ακόμη) με μία συνδρομή στο "Science Illustrated" (αν κερδίσεις, καθότι από αστροφυσική είσαι θκράπαθ).

Έχει μεγάλη διαφορά όταν επικεντρώνεσαι στη λεπτομέρεια (blu-ray) από την γενική αίσθηση...που θές δε θες έχεις στο live γιατί παίρνεις ερεθίσματα από παντού, ταυτόχρονα...από τη διπλανή ξανθιά ας πούμε. ;)

Τώρα αφού θές...να σου αγοράσω το "Secret Story" (εις διπλούν γιατί και εγώ το θέλω να το έχω οriginal)...γιατί όπως και να το κάνουμε...όταν βλέπεις τέτοια performance στο DVD...πάς τρέχοντας στην επόμενη live συναυλία, ακόμα και εάν ξέρεις ότι ο ήχος θα είναι κακός 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Άσε που εγώ, όταν αγοράσω το blu-ray θα έχω ΠΙΟ αντικειμενική άποψη από εσένα...γιατί θα έχω δεί και τα 2 ;D ;D

Αυτό το έχω πει από την αρχή καθότι είναι δεδομένο.

 

Απλώς αυτό που αδυνατεί να δει το σύνολο των συμμετεχόντων στο παρόν thread, είναι ότι για ορισμένους από εμάς, τα κριτήρια με τα οποία αποφάσισαν να πάνε ή να μην πάνε στην συγκεκριμένη συναυλία, θεωρούν ότι πιθανότατα καλύπτονται από το επικείμενο DVD.

Δεν είπε κανείς ότι είναι κακοί οι Floyd

Δεν είπε κανείς ότι ήταν μια κακή συναυλία

Δεν είπε κανείς ότι κακώς πήγε όποιος πήγε

Δεν είπε κανείς ότι η απόφαση αυτή ήταν η μόνη και η σωστή.

Αν έγινε κάτι τέτοιο, ειδικά από την πλευρά μου, μάλλον εκφράστηκε/ερμηνεύθηκε λάθος.

 

Όλα στη ζωή, από τα γεμιστά μέχρι την στάση ζωής, είναι θέμα επιλογών. Και να θεωρούμε εαυτούς τυχερούς όταν έχουμε την πολυτέλεια να τις έχουμε και δη συνειδητοποιημένες και τεκμηριωμένες.

 

Αγαπητέ Bloody, εδώ που τα λέμε και μεταξύ μας  ;), το "δεν διάβασα τι λέτε αλλά τα πε καλά ο neeq" ήταν λίγο απαξιωτικό των εκατέρωθεν επιχειρηματολογιών (και αγνοώ τις γηπεδικές τοποθετήσεις). To οποίο βέβαια δεν σημαίνει επ' ουδενί ότι ο neeq είχε ή δεν είχε δίκιο αφού εξάλλου ήταν απλώς η εξιστόρηση ενός προσωπικού βιώματος και η πρόσληψή του από το συγκεκριμένο άτομο την συγκεκριμένη στιγμή της ζωής του και όχι μία θέση επιλογής.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kώστα το μόνο που είπα είναι ότι μου άρεσε η εμπειρία του Neeq, τίποτα άλλο... δεν κρίνω το 80% του παρόντος θρεντ (με μερικές απόψεις που με ενδιαφέρουν και άλλες όχι) επειδή απλά δεν το διάβασα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει φτάσει 30 σελίδες το θέμα. Οι συναυλίες έγιναν. Όσοι κατάφεραμε να τις δούμε σας κάνουμε "νια νια νια" εσάς που δεν πήγατε και έχετε κάθε δικαίωμα να κάνετε ΚΑΘΡΕΦΤΑΚΙ* Όταν πάρετε το blu ray θα διαβάσουμε με χαρά τις κριτικές επ' αυτού.

Ας αφήσουμε χώρο για άλλους να γράψουν τις -γιατί όχι και συναισθηματικές- εμπειρίες και ενθουσιασμό τους για τις συναυλίες, ή και τις αυστηρές και αντικειμενικές.

Τα καυγαδάκια δεν βοηθάνε. Αν θέλετε να συζητήσετε την λάιβ εμπειρία έναντι του blu ray ανοίξτε νέο θέμα να εκθέσετε τις απόψεις σας.

 

*έχω φυσικά ήδη σταυρώσει τα δάχτυλά μου, άρα το επιστρέφω κι αυτό. Double νια νια νια :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kώστα το μόνο που είπα είναι ότι μου άρεσε η εμπειρία του Neeq, τίποτα άλλο... δεν κρίνω το 80% του παρόντος θρεντ επειδή απλά δεν το διάβασα.

Τότε πάσο. ;D

 

Ok  καλύφθηκα, συμφωνώ  όμως με το marathon στο οτι  τέτοιου είδους  enent δύσκολα ‘’μεταφέρονται’’ στο πανί

Η άποψή μου αντιθέτως, είναι ότι, πολλά από αυτά τα θεάματα, είναι για το πανί.

Αντίθετα πχ με τους Bellrays στο Aν, που, ενώ πέρασα καταπληκτικά, δεν θα παιρνα το DVD με την καμία. Τα "διότι" πολλά αλλά γνωστά σε όσους έχουν πάει σε μικρών χώρων live γεμάτα πάθος. Άσε που η μνήμη λειτουργεί ευεργετικώς αφαιρετικά σε αυτές τις εμπειρίες σε αντίθεση με τα υπερθεάματα που θέλεις όλες τις πιθανές γωνίες.

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου