Προς το περιεχόμενο

sos προβλημα με καινουριο ενισχυτη μπασου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαστε ηδη στο νησι κ εδω δεν υπαρχει τπτ. ακομα και τυμπανα κουβαλισαμε

Ποιο νησι ειναι αν επιτρεπεται?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο μαγαζι θα υπαρχει ρε παιδια..στην τελικη ζητειστε απ το μαγαζι που παιζεται ενισχυτη...ο εξοπλισμος νομιζω ειναι στις υποχρεωσεις του μαγαζιου..

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

πως να σεταρω το ποντ για μπασο?

Το Pod έχει preset 28 ενισχυτές μπάσου και 22 καμπίνες. Ακούς και διαλέγεις... Έχει δείγματα από preamps, εφέ κλπ. Αν δεν το έχεις δουλέψει- και για να μην μπλέξεις- βάλε έναν preset ήχο που σου ακούγεται εντάξει για το στιλ της μουσικής που θα παίξετε.

Καλύτερα να μην παίξεις με κάποιον «φορτωμένο» ήχο- με πολλά εφέ- αν δεν ξέρεις το μηχάνημα.

 

Προσωπική μου άποψη: Τσίμπα λίγο τα μεσαία από το EQ- συχνότητα που βοηθάει το μπάσο να ακούγεται παντού και πάντα  ;D και μην πλακωθείς στα μπάσα, γιατί το πιθανότερο είναι να μη ακούς να παίξεις.

 

Και πάμε στο βασικότερο...

 

Το θέμα είναι αλλού: Θα χρειαστείς κάτι για μόνιτορ. Ελπίζω να υπάρχει κάποιο ηχείο για εσένα, γιατί διαφορετικά θα πρέπει να ακούς από το όποιο PA υπάρχει και αυτό είναι λίγο tricky  ;)

 

Τα καλά νέα: Νομίζω ότι το Pod έχει XLR out, οπότε θα δώσεις από εκεί στην κονσόλα και δεν θα χρειαστείς DI (ελπίζω να υπάρχει ένα σχετικό καλώδιο).

 

ΟΚ, είναι παλιοκατάσταση, αλλά ένα βράδυ είναι θα περάσει...

 

Καλή επιτυχία.

 

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε. Θα βαλω ενα minimal preset. Το eq καλυτερα να το πειραξω απο την κονσολα η απο το pod?

 

dedicated monitor δεν υπαρχει, θα γυρισουμε ενα pa πανω στον μπασστα κ τον σαξοφωνιστα κ πιστευω θα γινει η δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα απο την κονσολα....εχω το pod xt και το eq δεν παιρνει και βραβειο...

Warwick Corvette $$ 5-str ||  Powered by EBS Reidmar || Tο συγκρότημά μου : https://115db.bandcamp.com/releases ||  https://www.facebook.com/115db.band/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά, όλα πήγαν καλά.

 

Το μπάσο είχε πολύ καλό ήχο από το pod. Να μην πω και καλύτερο από πολλούς ενισχυτές που έχω ακούσει. Το μόνο περίεργο ήταν πως είχαμε συνηθίσει τον ενισχυτή του μπάσου για μόνιτορ και από το pod δεν το ακούγαμε πολύ, αρκετά ομως ώστε να παίξουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστώ παιδιά, όλα πήγαν καλά.

 

Το μπάσο είχε πολύ καλό ήχο από το pod. Να μην πω και καλύτερο από πολλούς ενισχυτές που έχω ακούσει. Το μόνο περίεργο ήταν πως είχαμε συνηθίσει τον ενισχυτή του μπάσου για μόνιτορ και από το pod δεν το ακούγαμε πολύ, αρκετά ομως ώστε να παίξουμε.

 

;D ;D ;D

 

ΟΚ τέλος καλό... Τώρα θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον Τόμαν για να κανονίσεις τα της επιστροφής του ενισχυτή και της αλλαγής του. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου