Προς το περιεχόμενο

προβλημα στο τρεμολο της κιθαρας μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Ναι. Αληθεια, το τρέμολο όταν λες ότι έσπασε εννοείς ότι έσπασε το arm (λεβιέ/μπράτσο) στο σημείο που κουμπώνει στην γέφυρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προφανώς για να σπάει συνέχεια, πρέπει να έχει θέμα με τα πάσα του.

Ίσως απ΄το εργοστάσιο έχει μείνει κάποιο εξόγκωμα.

Ένας τορναδόρος με πολύ λίγα χρήματα (κάτω από €20) μπορεί να σου ξαναπεράσει τα πάσα και πολύ πιθανόν να λυθεί το πρόβλημά σου.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω παει σε τορναδόρο και μου ξανα εσπασε δεν φτεει το τρεμολο εγω φτεω το πιεζω πολυ αλλα τα τραγουδια που παιζω το απετουν, ειναι μαπα το τρεμολο η μαρκα του ειναι BS010 Tremolo γι αυτο θελω να βαλω vintage tremolo που ειναι πλυ καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω παει σε τορναδόρο και μου ξανα εσπασε δεν φτεει το τρεμολο εγω φτεω το πιεζω πολυ αλλα τα τραγουδια που παιζω το απετουν, ειναι μαπα το τρεμολο η μαρκα του ειναι BS010 Tremolo γι αυτο θελω να βαλω vintage tremolo που ειναι πλυ καλυτερο

ΟΚ, όπως προείπαν όμως, "Πολλά λεφτά για τέτοια κιθάρα".

Μία άλλη λύση είναι να αλλάξεις το setup της κιθάρας και να την κάνεις πιο μαλακιά βλ. χορδές, action και αλλάζοντας τα ελατήρια με soft (είναι φθηνά αυτά).

Έτσι δεν θα χρειάζεται πολύ πίεση. 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα γιατι την πρωτη φορα που εσπασε και το εφτιαξα μου ειπε οτι το μαλακωσε εγω δεν καταλαβα διαφορα αλλα ειχα να παιξω 2 μηνες και δεν θυμομουν καλα. αν αλλαξω τα ελατηρια θα μαλακωσει πολυ περισσοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αλλαξω τα ελατηρια θα μαλακωσει πολυ περισσοτερο?

Σιιιιιίγουρα.

Η All Parts ξέρω 100% ότι έχει διάφορα σετ ελατήρια από πολύ σκληρά, μέχρι μαλακά.

Μία βόλτα στο Νάκα θα σε βοηθήσει.  

Αν κάποιος ξέρει και άλλη εταιρία εκτός της All Parts και ποιος τα φέρνει, ας το πει.

 

Πρόσεξε κάτι τώρα για το σετάπ.

Δεν ξέρω πόσο ελατήρια έχει πάνω τώρα η κιθάρα σου, αλλά υποθέτω ότι έχει 3 (κινέζικα) σκληρά.

Μπορείς να σετάρεις και με 2 μέτρια ελατήρια το ίδιο καλά, όπως και με 3 μαλακά ή στη χειρότερη (που δεν το νομίζω) 2 μαλακά και είσαι "βούτυρο".

Βέβαια στα παραπάνω, παίζει ρόλο και τι χορδές φοράς, όπως και το αν είσαι κουρδισμένος κανονικά ή drop D,C κλπ ή ημιτόνιο γενικότερα.

 

Εγώ δεν πιστεύω, ότι εφόσον είναι το παίξιμό σου τέτοιο, χρειάζεσαι καινούρια γέφυρα.

Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα καλό setup με τα σωστά ελατήρια.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ οι χορδες μου ειναι οι fender με την οβυδα στο τελος αυτο θα κανω που μου ειπες αλλα κατι τελευταιο ετσι θα πηγαίνει και προς τα επανω?και σε τι τιμη θα βρω τα 3 ελατηρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Βάζοντας καινούρια ελατηρια, όπως είπε ο WilliamSats, και όταν κουρδίσεις θα κοιτάξεις τη γέφυρα να μην ακουμπάει στο σώμα αλλά να έχει σηκωθει λιγο. Αν συνεχίσει να ακουμπάει, θα χαλαρώσεις λίγο τις δυο βίδες  που κουμπώνουν σ'αυτες τα  ελατήρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ οι χορδες μου ειναι οι fender με την οβυδα στο τελος αυτο θα κανω που μου ειπες αλλα κατι τελευταιο ετσι θα πηγαίνει και προς τα επανω?και σε τι τιμη θα βρω τα 3 ελατηρια?

    Βάζοντας καινούρια ελατηρια, όπως είπε ο WilliamSats, και όταν κουρδίσεις θα κοιτάξεις τη γέφυρα να μην ακουμπάει στο σώμα αλλά να έχει σηκωθει λιγο. Αν συνεχίσει να ακουμπάει, θα χαλαρώσεις λίγο τις δυο βίδες  που κουμπώνουν σ'αυτες τα  ελατήρια

Όπως το παραπάνω, αλλά μην περιμένεις να πηγαίνει και πολύ πίσω. Vintage style tremolo είναι, όχι Floyd Rose.

Για τιμές τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά δε νομίζω να έχει το σετάκι πάνω από €15.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου