Προς το περιεχόμενο

προβλημα στο τρεμολο της κιθαρας μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παπατζιλικια αυτο ξερω να πω εγω - το παιδι θελει να παιζει μεταλ (προφανως- γιατι αλλιως δεν εξηγηται η πιεση που βαζει στο τρμολο) και πηγε και πηρε κιθαρα που δεν κανει γι'αυτο το πραγμα

ρε παιδια και vintage να βαλει παλι θα το σπασει - αν οχι σε 2 μηνες απο οτι το αλλο σε 4 μηνες και παλι στραφι θα παει η δουλεια

πολυ καλη ιδεα με τα ελατηρια και το κανουν πολλοι σε τετοιες κιθαρες αλλα τον περιοριζει το γεγονος οτι δεν κανει πισω το τρεμολο του - και με το vintage παλι θα εχει προβλημα γιατι το πολυ να σηκωθει 1 cm απο το σωμα για να κανει το backflip το tremolo αρα δωρον αδωρον.....................εγω θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα οτι καλυτερα μαζεψε λεφτα να παρεις μια αλλη κιθαρα τυπου ibanez με floyd rose για να σε βολεψει και για ΠΟΛΥ αργοτερα - μην νομιζεις οτι εχουν τα χιλια γροσια οριστε http://www.thomann.de/gr/ibanez_grg150dxbbkf.htm

και με floyd rose και πολυ καλυτερη κιθαρα οχι μονο για μεταλ............

 

 

η cort που ποσταρες ειναι απο τις πιο αθλιες κιθαρες που εχω πιασει αν και ενας συμφορουμιτης μου ελεγε τα καλυτερα για τις cort αλλα στην συγκεκριμενη ΟΛΗ η εταιρια επεσε εξω

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικότερα φίλε μου να ξέρεις ότι οι φτηνές κιθάρες με τα floyd rose παίζει να σου βγάλουν πρόβλημα σε σκληρή χρήση. Σκέψου απλά αυτό πώς γίνεται ένα οριτζιναλ floyd rose από thomman να έχει 210 ευρώ

 

http://www.thomann.de/gr/floyd_rose_original_vibrato_kit_chrome.htm

 

και συ να μπορείς να πάρεις κιθάρα με floyd rose κάτω από αυτήν την τιμή. Οι παραχωρήσεις γίνονται παντού ακόμη και στην ποιότητα των μετάλων που χρησιμοποιούνται με αποτέλεσμα μετά από σκληρή χρήση ή ακόμη και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να σου μένει στα χέρια, να ξεκουρδίζει όλη την ώρα κτλ.

 

Προσπάθησε να την φέρεις σε μια λειτουργική κατάσταση που τουλάχιστον να μην ξεκουρδίζει και να παίζει και σιγά σιγά μάζεψε λεφτά για μια άλλη καλύτερη. Δεν αξίζει να ρίξεις πολλά λεφτά εκτός αν ψάξεις και βρεις κάποιο μεταχειρισμένο floyd rose θα σου ρίχνει το κόστος σε αποδεκτά επίπεδα.

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστο για ολα οσο μου ειπατε το τρεμολο το εσπασα πανω σε μια τεχνικη σε ενα τραγουδι του steve vai παιζω metal αλλα οχι πολυ πιο πολυ παιζω BON JOVI(το ειδωλο μου) steve vai και κατι απο scorpions και green day δεν με ενδιαφερει το τρεμολο να πηγαινει ετσι

οπως στο 0:14 και μετα αλλα να πηγαινει προς τα πανω οπως στην αρχη του τραγουδιου ωραιες οι κιθαρες που μου ειπατε αλλα σιμφωνω με τον Arael και πιστευω οτι με τα ελατηρια θα λυσω το προβλημα μου εσεις τι λετε ???

ααα και κατι αλλο πως κανουν το τρεμολο να μενει οπου το αφησουν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου θυμιζεις καποιους που βαζουν ζαντολαστιχα των 1500 ευρω σε Yugo των 200 ευρω...κρατα τα λεφτακια σου, μαζεψε λιγα ακομα και χτυπα μια μεταχειρισμενη Ibanez, εχω δει πολλα καλα κομματια να κυκλοφορουν εδω μεσα (και ναι, το τρεμολο 8α πηγαινει πανω, κατω, θα κανει ζντοινγκ, μποινγκ και τα σχετικα)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα ελατηρια θα πηγαινει προς τα πανω αυτο με νιαζει και μαζευω και λευτα αλλα για την ωρα ελατηρια? και πως μπορω να το κανω να μενει το τρεμολο οπως λεω παραπανω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις να μενει εκει που θες ??

μην ξεχνας οτι πολυ καλος μου φιλος steeve vai οταν παιζει αυτο το κομματι η κιθαρα του εχει sustainer και μπορει και κραταει την νοτα σταθερη και να παιζει με το floyd αν δεν το ηξερες - οποτε μην επιχειρεις διαφορα τετοια κολπα γιατι υπαρχει και η πλευρα που δεν βλεπει ο youtubistas και το αποτελεσμα να ειναι αυτο που επαθες εσυ ;D ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου