Προς το περιεχόμενο

προβλημα στο τρεμολο της κιθαρας μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εννοω εκει που το πας να μενει γιατι το δικο μου κουνιοταν σαν παραπληγικο δεξια και αριστερα!!και τι πεταλακι εχει αυτος για να κραταει τον ηχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με τα ελατήρια το μόνο σίγουρο είναι ότι θα σου κάνει πιο μαλακό το τρέμολο, έτσι ώστε να μην σπάει το arm (βραχίονας).

Το να σηκώσεις το τρέμολο προς τα πίσω, όπως είπα και πιο πάνω δεν θα καταφέρεις να το κάνεις με το vintage, παρά μέχρι ενός σημείου, δηλαδή να σηκώσεις όλη τη γέφυρα στα 2-4mm πάνω απ'το σώμα και όχι 1cm όπως προείπαν.

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, τα ελατήρια είναι η προσωρινή-φθηνή λύση που έχεις τώρα. Και το λέω αυτό διότι μιλάμε για μία "αναβάθμιση" της τάξεως των €10-€20 και όχι €50+ που θα σου πιάσει μία καινούρια γέφυρα.

 

Όσων αφορά το sustain του Vai, έχει να κάνει με τρία πράγματα.

1ον το ότι έχει μαγνήτη Sustainer στη θέση neck

2ον έχει πεταλάκι sustainer για τις κιθάρες που δεν έχουν πάνω μαγνήτη sustainer.

3ον έχει άλλους δύο μαζί του που παίζουν κιθάρα και του κρατάνε τις νότες και παίζει από πάνω ;) ;D ;D ...άσχετα αν δεν φαίνονται στα "βίντεα" ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσων αφορά το sustain του Vai, έχει να κάνει με τρία πράγματα. 

3ον έχει άλλους δύο μαζί του που παίζουν κιθάρα και του κρατάνε τις νότες και παίζει από πάνω ;) ;D ;D ...άσχετα αν δεν φαίνονται στα "βίντεα" ;D

εκ των οποιων ο ενας ειναι τσακ νορρις  ;D ;D

 

 

ακομα δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις με αυτο που λες για το τρεμολο να μενει εκει που θες......οσο το πας παει - μηπως εννοεις να μενει σε συγκεκριμενη θεση ο βραχιονας ??

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο εννοω

Αυτό φτιάχνει εύκολα με λίγη ταινία "τεφλόν", όπως αυτή που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί.

Με 2-3 στροφές είναι ΟΚ.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό φτιάχνει εύκολα με λίγη ταινία "τεφλόν", όπως αυτή που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί.

Με 2-3 στροφές είναι ΟΚ.

 

χαχαχα ωρε βασιλη που το θυμηθικες αυτο το κολπο ??

ο william αναφερεται φυσικα οτι με ταινια τεφλον το φτιαχνεις στο vintage τρεμολο - σε floyd απλα βιδωνεις τον σφυγκτηρα πιο πανω ή πιο κατω απο την αποσταση που θες και καθοριζεις εσυ που θελεις να τερματιζει ο βραχιονας..........

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβα τι κανεις?υπαρχει καποιο video στο youtube?παντος ακουγεται καλο και ετσι θα πηγαινει και στις 3 κατευθηνσεις δηλαδη θα κανει και το 0:14 στο video με τον steve vai?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και ασχολουμαστε με προβληματα να πω και εγω ενα δικο μου....τι λυση εχω προκειμενου να ρυθμισω το trussrod σε μια strat οπου η ρυθμιση απο το headstock ειναι αδυνατη γιατι το allen γυριζε鴨τρελλα ΄¨ μεσα στη βιδα η οποια εχει φαγωθει....!

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ωρα δεν θελω να παρω καινουρια κιθαρα απαντηστε μου στην παραπανω ερωτηση

bluesman δεν θα σου πω εγω καλυτερα να σου πουν οι αλλοι που ξερουν καλυτερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου