Προς το περιεχόμενο

Ψυχεδέλεια - Προτεινόμενη Δισκογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν παρουμε τον ορο Psychedelic Music με την κανονικη/πρωταρχικη του εννοια, δηλαδη μουσικη παιγμενη κατω απο την επηρεια ψυχοτροπων ουσιων, τοτε πολλες ασχετες μουσικα μεταξυ τους μπαντες μπορουν να χαρακτηριστουν ψυχεδελικες.

Παραδειγμα οι The Paul Butterfield Blues Band ή οι Yardbirds χαρακτηριζονται (και) ψυχεδελικες.

διαφωνω καθετα με τον όρο που έδωσες αφενός ψυχεδελική επειρία μπορείς να έχεις χωρίς την χρήση ψυχοτρόπων ουσιών αφετέρου δέν είναι όλες οι ψυχοτρόπες ουσίες ψυχεδελικές.Ακόμα δεν χρειαζετε μια μπάντα ή ένας παραγωγός (στην περίπτωση που μιλάμε για ηλεκτρονική μουσική π.χ.)να βιώνει μια ψυχεδελική εμπειρια την ώρα που παίζει(δες τον hallucinogen το συγκεκριμένο version του lsd δεν είναι το αγαπημένο μου απλά το έβαλα γιατί τον δίχνει να κάνει live mix).Δυστυχώς υπάρχει αυτή η λανθασμένη αντλιληψη που αδικεί τρομερά τους καλλιτέχνες οτι όποιος παίζει psychedelic είναι κα'ι'λάντερ και κάθε φορα πρέπει να είναι κομμάτια για να παίξει ή να γράψει.Με το δεύτερο που είπες συμφωνω υπάρχουν πολλές διαφορετικές psychedelic μουσικές ακόμα και στο ίδιο είδος βέβαια πιστεύω απο εκεί και πέρα σε μερικές περιπτώσεις είναι και λίγο υποκειμενικό το θέμα.Δηλαδή θέλω να πω μουσικές οι οποίες δεν χαρακτηρίζονται σαν ψυχεδελικές η ακόμα και ο ίδιος ο συνθέτης να μήν θεωρέι οτι είναι ,κάποιος να τις αντιλαμβάνετε σαν ψυχεδελικές το οποίο δεν μπορω να πώ οτι είναι λάθος γιατί ο καθένας έχει άλλη αντίληψη για την μουσική.Π.χ. μερικά απο τα παρακάτω τα οποία αντιλαμβάνομαι σαν ψυχεδελική μουσική καταλαβαίνω οτί για κάποιους άλλους δέν είναι.

Jimi Hendrix - Star Spangled Banner Live Woodstock

EOS live @ the Harmonium

Kimmo Pohjonen "Keko" in Helsinki

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μη διαφωνεις μαζι μου, δεν ειναι δικος μου αυτος ο ορος....

Θεώρισα οτι και δικός σου να μην είναι ο όρος για να τον γράφεις τον δέχεσαι γιαυτό έγραψα οτι διαφωνώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεώρισα οτι και δικός σου να μην είναι ο όρος για να τον γράφεις τον δέχεσαι γιαυτό έγραψα οτι διαφωνώ.

 

Mα πως να διαφωνήσεις σε κάτι το οποίο έχει οριστεί..πρέπει να έχουμε κάποιον κοινό κώδικα επικοινωνίας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα πως να διαφωνήσεις σε κάτι το οποίο έχει οριστεί..πρέπει να έχουμε κάποιον κοινό κώδικα επικοινωνίας :D

Ενταξη μην τρελαθουμε κιόλας δεν νομίζω να υπάρχει επίσημος ορισμός για το τί είναι ψυχεδελική μουσική δέν μιλάμε για το τι είναι ήχος , για μουσική μιλάμε.Αν διαβάσεις δίαφορα άρθρα ο καθένας δίνει τον δικό του.Απλά έτυχε να μήν συμφωνώ με τον συγκεκριμένο.Για μένα δεν υπάρχει απόλυτα σωστός ορισμός γιατί όπως είπα είναι υποκειμενικό θέμα αντίληψης της μουσικής που έχει ο καθένας.Απλα πιστεύω οτί είναι λάθος το να προυποθέτεις την χρήση ψυχοτρόπων ουσιών τήν ώρα που παίζει μια μπάντα για να χαρακτηριστεί η μουσική της ψυχεδελική όπως και για την βίωση ψυχεδελικής εμπειρίας.Κουβέντα κάνουμε λογικό είναι να διαφωνούμε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξη μην τρελαθουμε κιόλας δεν νομίζω να υπάρχει επίσημος ορισμός για το τί είναι ψυχεδελική μουσική...

Eγω θα ελεγα "μην τρελαθουμε κιολας που εν ετη 2011 συζηταμε ακομη Τι ειναι και πως βγηκε η ψυχεδελικη μουσικη..."

Ο ορος που εδωσα ειναι ακριβης. Τωρα το τι θεωρει ο καθενας ειναι αλλη ιστορια.

Εσυ μπορει να θεωρεις οτι οι Deep Purple παιζουν Techno, ή οτι το φεγγαρι ειναι φτιαγμενο απο...τυρι ???, αλλα η θεωρια και η πραγματικοτητα ειναι 2 διαφορετικα πραγματα.1ff4ca9fb23c542ae9f6b068619c3d62.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ορος που εδωσα ειναι ακριβης. Τωρα το τι θεωρει ο καθενας ειναι αλλη ιστορια.

Δώσε μας την πηγή που το βρήκες για να εξετάσουμε κι εμείς την ακρίβεια του ορισμού...

 

 

@hallugi: με συγκίνησες με τον Pohjonen! τον είδα λάηβ το 2005 στο Luttako, Jyvaskyla.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε μας την πηγή που το βρήκες για να εξετάσουμε κι εμείς την ακρίβεια του ορισμού...

Ποια "πηγη"?? Αυτα ειναι μουσικη ιστορια, πλακα μας κανεις τωρα? 95886a46bd4af18d30602db9cb690548.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω θα ελεγα "μην τρελαθουμε κιολας που εν ετη 2011 συζηταμε ακομη Τι ειναι και πως βγηκε η ψυχεδελικη μουσικη..."

Ο ορος που εδωσα ειναι ακριβης. Τωρα το τι θεωρει ο καθενας ειναι αλλη ιστορια.

Εσυ μπορει να θεωρεις οτι οι Deep Purple παιζουν Techno, ή οτι το φεγγαρι ειναι φτιαγμενο απο...τυρι ???, αλλα η θεωρια και η πραγματικοτητα ειναι 2 διαφορετικα πραγματα.1ff4ca9fb23c542ae9f6b068619c3d62.gif

Οκ τοτε σύμφωνα με τον ακριβή ορισμό σου τράβα να φας δυο σταγόνες lsd για να παίξεις psychedelic αλλιώς δεν θα είναι psychedelic αυτό μας λες.Τι άλλο θα ακούσουμε  :o

 

@WrTsXxx πωωωωωωωωωω είσαι πολύ τυχερός. Εγώ πρόσφατα τον ανακάλυψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το βινύλιο που έλιωσε μπρος πίσω στην εφηβική ψυχεδελική μου παρένθεση...

 

Love - Alone Again Or

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου