Προς το περιεχόμενο

Κάνει το Moog Little Phatty για Rudess/Sherinian style leads?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πράγματι, σαν πρώτο συνθ δεν προσφέρεται σαν αγορά. Aν κάποιος γνωρίζει τι θα του προσφέρει ένα μονοφωνικό αναλογικό συνθ σαν έξτρα όργανο (όπως και φυσικά χρησιμοποιείται παντού μιας και δεν είναι δυνατόν να παίξει το βασικό ρόλο ενός πολυφωνικού) τότε ας προχωρήσει. Αναλύθηκε ήδη η καταλληλότητά του αναφορικά με τον τίτλο του θρεντ, αλλά οι περαιτέρω συγκρίσεις των μηχανών σύνθεσης και της δήθεν υπερκοστολόγησης του Little Phatty είναι - φυσικά - όχι μόνο άκυρες αλλά και off topic.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ μάλλον θα πήγαινα για nord lead2x.Φυσικά μην περιμένεις οτιδήποτε  σε φυσικό ήχο,leads και pads θα έχεις.Απο την άλλη αφού έχεις στον νου σου και τα kurzweil γιατί να μην περιμένεις ακόμη λίγο και να είσαι καλυμένος τόσο σε leads όσο και σε φυσικούς ήχους.Ή θα μπορούσες να σκεφτείς και κάποιο μεταχερισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οι περαιτέρω συγκρίσεις των μηχανών σύνθεσης και της δήθεν υπερκοστολόγησης του Little Phatty είναι - φυσικά - όχι μόνο άκυρες αλλά και off topic.

Μαϊστα... 8)

Ας παραθεσουμε μερικα ακομα "ακυρα" στοιχεια3ca06d33f53bd6f323edbfd3b39f7a38.gif

 

Yamaha MOX6 synth engine:

 

Polyphony: 64 notes

(16 parts multi timbral)

----

Patch:

8 x Oscillator (8 waves απο συνολικα 2670 waves)

8 x LFO

8 x EG

8 x PEG

8 x Filter (18 types)

8 x FEG

----

6720 arpeggiator patterns

----

Effects:

VCM (Virtual Circuitry Modeling) Effects, Master Effect, and Master EQ):

Reverb x 9 types, Chorus x 22 types, Insertion (A, B) x 54 types x 3 parts, Vocoder x 1 (uses both Insertion Effect A and B blocks), Master Effect x 9 types, Master EQ (5 bands), Part EQ (3 bands, stereo)

----

61-note keyboard

----

Ηχος: απο απλα "μπιου-μπιου, τσιου-τσιου, μιου-μιου" ως τον ηχο της...δευτερας παρουσιας. 8)

 

Τιμη: 990 € (Thomann)

 

(αφηνουμε εξω κατι "αστεια" extras, οπως Vocoder, 226.000-notes Sequencer κλπ...)

__________________________

 

Moog Little Phatty (Stage II) synth engine:

 

Polyphony: monophonic & monotimbral

----

Patch:

2 x Oscillator (2 waves απο συνολικα 4 waves)

1 x LFO

1 x EG

1 x Filter (1 type)

----

37-note keyboard

----

Ηχος: απο απλα "μπιου-μπιου, τσιου-τσιου, μιου-μιου" ως...απλα "μπιου-μπιου, τσιου-τσιου, μιου-μιου"....f_argh.gif

 

Τιμη: 1099 € (Thomann)

(Μυθος τελικα αυτη η "υπερκοστολογηση", ετσι μου'ρχεται να αγορασω 2 Little Phatty...)0a429e66b28c932332550022d5e6c849.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αυτα τα χαρακτηριστικα που παραθετεις δεν εχουν καμια σημασια  επειδη ειναι διαφορετικης κατηγοριας τα 2 συνθς.

Τα 1000 ευρω για καποιον που τα εχει μαζεψει με κοπο τα θεωρω υπερβολικο να τα δωσει για ενα συνθ και ας ειναι moog

 

Ναι εδω συμφωνω

 

Πιστευω το καλυτερο που εχει να κανει ο φιλος ειναι να κοιταξει καποιο μεταχειρισμενο οργανο ισως korg m1 ,01/w και επομενα μοντελα.

Εχει αρκετα στις αγγελιες εδω ...με 300 ευρω θεωρω βρισκεις κατι καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αυτα τα χαρακτηριστικα που παραθετεις δεν εχουν καμια σημασια  επειδη ειναι διαφορετικης κατηγοριας τα 2 συνθς.

Μα ακριβως χαρη σε αυτα τα χαρακτηριστικα τα 2 παραπανω synths ειναι σε διαφορετικη κατηγορια, αλλα στη ιδια τιμη.

Και αυτο ειναι γελοιο.

Δηλαδη αν δεν εχουν καμια σημασια τα τεχνικα χαρακτηριστικα του καθε synth, τι θες να συγκρινουμε?

Το...χρωμα τους? Το ονομα τους? Το βαρος τους? Το design τους? Το ποσο καλα επιπλεουν στη μπανιερα ή τη γευση τους? ???

 

Τι, αν οχι τα παραπανω που παρεθεσα στο προηγουμενο reply μου?

Καποιοι προσπαθουν να μας πουλησουν

αεροπλανο τυπoυ "αδερφων Wright" σε τιμη Eurofighter,0a429e66b28c932332550022d5e6c849.gif

πειραζει που πολλοι απο μας δεν "μασαμε"? 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα "αναθεματισμένα 1.000€" που λες εγώ, ένας μαθητής 15 χρονών που ζει στην επαρχία, έκανα πάνω από ένα χρόνο να τα μαζέψω οπότε επέτρεψέ μου να θέλω να σιγουρευτώ ότι θα ξοδευτούν όσο το δυνατόν καλύτερα..... ;)

 

Κατ' αρχάς θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι θες, γιατί ενώ στην αρχή ξεκίνησες μάλλον καλά (αφού είπες ότι ενδιαφέρεσαι για bass, leads, παρέθεσες και clips) μετά έβαλες μέσα pads, πιάνα και ορχηστρικά. Στην αρχή είπες ότι καλύπτεσαι από vst για αυτούς τους ήχους, μετά είπες ότι θες κάποιο synth και για αυτούς τους ήχους.

 

Εάν συνεχίζεις να πιστεύεις ότι θες bass/leads εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να πάρεις το Little Phatty ή εναλλακτικά το DSI MonoEvolver KB ή το MoPho KB.

 

Εάν θες ΚΑΙ άλλους ήχους (+ κάποια πολυφωνία), προσωπικά θα συνιστούσα το Nord Lead 2. Θα ήταν καλό βέβαια να τα ακούσεις εσύ ο ίδιος για να πάρεις μία καλύτερη ιδέα.

 

Κατά τα άλλα, η μπαρουφολογία στο παρόν thread πάει σύννεφο. Εάν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία για την μελλοντική αγορά σου, θα πάρεις και συγκεκριμένη απάντηση. Αν είναι γενική η απορία, τότε και η απάντηση θα είναι γενική (ή στο περίπου), οπότε δεν θα σε βοηθήσει και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντουάν, αφού έχεις κάνει επανειλημμένα μια επίδειξη της αδυναμίας σου (σε επίπεδο παραδείγματος σε λεξικό για το λήμμα "στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα") να καταλάβεις το γιατί είναι άκυρη η σύγκριση δυο εντελώς διαφορετικών συνθεσάιζερ, δέξου τουλάχιστον πως οι λοιποί συνφορουμίτες έχουν μυαλό να διαμορφώσουν τη δική τους άποψη χωρίς να έχουν ανάγκη να τους ταΐσεις τη δική σου με το ζόρι.

 

Παρεπιπτόντως, όμοια παραδείγματα με το παρόν μπορώ να σκεφτώ άπειρα... μόνο θυμηδία μπορεί να προκαλέσει η σύγκριση δυνατοτήτων ενός οποιουδήποτε μηχανήματος - εκπροσώπου της βίντατζ μουσικής τεχνολογίας που αριστεύει σε ελάχιστους ήχους και ενός εκπροσώπου της... διαστημικής τεχνολογίας που προσφέρει χίλιους εξακόσιους τριανταεφτά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι θες, γιατί ενώ στην αρχή ξεκίνησες μάλλον καλά (αφού είπες ότι ενδιαφέρεσαι για bass, leads, παρέθεσες και clips) μετά έβαλες μέσα pads, πιάνα και ορχηστρικά. Στην αρχή είπες ότι καλύπτεσαι από vst για αυτούς τους ήχους, μετά είπες ότι θες κάποιο synth και για αυτούς τους ήχους.

 

Εάν συνεχίζεις να πιστεύεις ότι θες bass/leads εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να πάρεις το Little Phatty ή εναλλακτικά το DSI MonoEvolver KB ή το MoPho KB.

 

Εάν θες ΚΑΙ άλλους ήχους (+ κάποια πολυφωνία), προσωπικά θα συνιστούσα το Nord Lead 2. Θα ήταν καλό βέβαια να τα ακούσεις εσύ ο ίδιος για να πάρεις μία καλύτερη ιδέα.

 

Κατά τα άλλα, η μπαρουφολογία στο παρόν thread πάει σύννεφο. Εάν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία για την μελλοντική αγορά σου, θα πάρεις και συγκεκριμένη απάντηση. Αν είναι γενική η απορία, τότε και η απάντηση θα είναι γενική (ή στο περίπου), οπότε δεν θα σε βοηθήσει και πολύ.

 

Στην αρχή μίλησα για Leads και μπάσσα γιατί αυτά ήταν που ζητούσα από το συγκεκριμένο πλήκτρο, μιας και δεν μπορεί να μου προσφέρει και πολλά περισσότερα.. Είναι αλήθεια ότι στους άλλους ήχους είμαι καλυμμένος με τα VST αλλά αυτό δεν σημαίνει και "ευχαριστημένος" ταυτόχρονα, θα ήθελα σιγά σιγά να απεξαρτητοοποιηθώ από τον υπολογιστή και να έχω όλους τους ήχους μου σε "hardware" μορφή. Αυτά που χρειάζομαι γενικά είναι: 1) Πολύ καλά ακουστικά και ηλεκτρικά πιάνα, 2) Εξίσου καλά Hammond Organs, 3) Ορχηστρικά, 4) Pads, Leads και μπάσσα. Αυτό που σκεφτόμουν εγώ ήταν να πάρω ένα Synthesizer περί τα 1.000€ τώρα για να καλύψω τα της τετάρτης κατηγορίας μιας και αυτά είναι που με ενδιαφέρουν περισσότερο και να παραμείνω στα VST για τα υπόλοιπα και αργότερα να πάρω ένα Workstation, πάλι περί τα 1.000€, δηλαδή σύνολο 2.000€ budget βαριά-βαριά, για όλα τα υπόλοιπα. Βρίσκετε κανένα λάθος στην λογική μου? Πιστεύετε ότι ένα Workstation από μόνο του θα είναι αρκετό για όλα αυτά ή αργότερα, μπαίνοντας περισσότερο στον κόσμο της σύνθεσης, θα θέλω έναν πιο... εξειδικευμένο συνθετητή? Ελπίζω να τα εξήγησα καλά τώρα! ;D

'Cause I was Raised on Rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή μίλησα για Leads και μπάσσα γιατί αυτά ήταν που ζητούσα από το συγκεκριμένο πλήκτρο, μιας και δεν μπορεί να μου προσφέρει και πολλά περισσότερα.. Είναι αλήθεια ότι στους άλλους ήχους είμαι καλυμμένος με τα VST αλλά αυτό δεν σημαίνει και "ευχαριστημένος" ταυτόχρονα, θα ήθελα σιγά σιγά να απεξαρτητοοποιηθώ από τον υπολογιστή και να έχω όλους τους ήχους μου σε "hardware" μορφή. Αυτά που χρειάζομαι γενικά είναι: 1) Πολύ καλά ακουστικά και ηλεκτρικά πιάνα, 2) Εξίσου καλά Hammond Organs, 3) Ορχηστρικά, 4) Pads, Leads και μπάσσα. Αυτό που σκεφτόμουν εγώ ήταν να πάρω ένα Synthesizer περί τα 1.000€ τώρα για να καλύψω τα της τετάρτης κατηγορίας μιας και αυτά είναι που με ενδιαφέρουν περισσότερο και να παραμείνω στα VST για τα υπόλοιπα και αργότερα να πάρω ένα Workstation, πάλι περί τα 1.000€, δηλαδή σύνολο 2.000€ budget βαριά-βαριά, για όλα τα υπόλοιπα. Βρίσκετε κανένα λάθος στην λογική μου? Πιστεύετε ότι ένα Workstation από μόνο του θα είναι αρκετό για όλα αυτά ή αργότερα, μπαίνοντας περισσότερο στον κόσμο της σύνθεσης, θα θέλω έναν πιο... εξειδικευμένο συνθετητή? Ελπίζω να τα εξήγησα καλά τώρα! ;D

 

Τα μονοφωνικά synthesizers τα οποία αναφέρθηκαν είναι πολύ κατάλληλα για leads και basses αλλά όχι για pads. Θα πρέπει να βολευτείς με τα VST στον τομέα pads, μέχρι να πάρεις κάτι άλλο (ίσως το workstation που ανέφερες).

 

Προσωπικά, δεν βρίσκω λάθος στη λογική σου - αφού θες να εστιαστείς στους ήχους leads και bass, πάρε ένα από τα αναλογικά μονοφωνικά που αναφέρθηκαν. Χρησιμοποιώντας το, θα μπορείς να εκτιμήσεις και καλύτερα τις ηχητικές διαφορές που υπάρχουν και θα διευκολυνθείς και στην επόμενη αγορά.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε Apple ειχα ποτε μου, ειχα ομως αναλογα της Apple PCs που κοστιζαν τα μισα λεφτα και καναν τα ιδια, να μη σου πω περισσοτερα πραγματα απο ενα Apple.

Επειδή και εγώ το πρώτο μου Μac το αγόρασα το 1986...θα ήθελα κάποια στιγμή να μου πείς κανένα 2-3 περισσότερα πράγματα που έκαναν τα pc σου...σε άλλο θέμα βέβαια

 

ΥΓ Δεν έχω Iphone...συμφωνώ ότι είναι ακριβό.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου