Προς το περιεχόμενο

Κάνει το Moog Little Phatty για Rudess/Sherinian style leads?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύντροφοι ας μιλήσουμε επί της ουσίας και όχι επί της διαδικασίας (κλεμμένη ατάκα από τους Απαράδεκτους)....Για τον φίλο που άνοιξε το ποστ.....σύμφωνα με αυτά που ζητάς θα έβγαζα εκτός το Μ50 είναι intro level synth σε σχέση με το τι μπορείς να πάρεις....θεωρώ ότι για τα 1000 ευρώ που διαθέτεις είναι κρίμα να μην ψάξεις κάτι σε μεταχειρισμένο-καινούργιο(άριστη κατάσταση δλδ)...έχει πάρα πολλές ευκαιρίες και όργανα που πωλούνται για μεταχειρισμένα και ακόμη έχουν τις ζελατίνες πάνω τους....εμπειρία με Nord δεν έχω....αυτό που θα σου πω είναι ότι έχω το Kurzweil PC361 και δεν νομίζω να μην σε καλύπτει σε αυτά που ζητάς.....ΚΒ3 organ τα οποία όργανα τα έχουνε στρώσει πάρα πολύ μετά τα τελευταία update (9 drawbars για real time control,πολύ καλό leslie και drive)επίσης έχει την orchestral κατηγορία που στα PC2 πλήρωνες εξτρα για να τους έχεις με πολυ εξειδικευμένους ήχους,πιάνα άνω του μετρίου και ηλεκτρικά επίσης....σε αυτά να προσθέσω ότι έχει και την VA οπότε θα έχεις και μια επαφή με ''αναλογικό'' και καλά ήχο...Θα μου πεις με το Nord έχεις καλύτερο πιάνο και organ....απλά με το PC3 δεν ρίχνω τόσο την ποιότητα του πιάνου και του organ και κερδίζω και άλλους κορυφαίους ήχους....Κ2600 είχε και ο rudess πριν το Oasys.....στα leads θα είσαι άρχοντας....Βέβαια δεν έχει την ευκολία αλλων εταιριών στο interface αλλά ευτυχώς υπάρχει pc editor.....αυτά από μένα.....μεταχειρισμένο κάτω από 1000.....ελπίζω να βοήθησα

Yamaha Motif XS6/Kurzweil PC3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διαφωνώ στα περί entry level για Korg m50. Το ίδιο menu και περιβάλλον του m3 είναι απλώς λείπει το karma, sampler & user θέσεις. Πάσχει μεν κατασκευαστικά πολύ στα πλήκτρα και η έλλειψη aftertouch είναι το κερασάκι, αλλά κατά τα άλλα είναι μια χαρά όργανο για τα προαναφερθέν lead styles.

 

Ναι μεν δεν είναι στην τάξη των moog, polyevolver, dave smith prophet κτλ αλλά είναι σαν να λέμε τα Triton Le & TR entry... πιπέρι....

 

Άλλωστε ο ίδιος ο Bob Katsionis σε πρόσφατο clip φαίνεται να παίζει με Korg X50 που είναι synth μεν αλλά σε παρόμοια τάξη.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν εγινα σαφής....συγκριτικά με ένα μεταχειρισμένο στα ίδια λεφτά....μπορεί να παρει κατι καλύτερο

Yamaha Motif XS6/Kurzweil PC3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα και δοκίμασα το Μ50 σε ένα μαγαζί οπότε βγαίνει και για μένα από την εξίσωση, τα leads και μπάσσα του ήταν μια χαρά αλλά οι λοιποί ήχοι δεν μου φάνηκαν τίποτα το ιδιαίτερο, ειδικά τα πιάνα και τα Organs του ήταν πολύ μέτρια, οπότε δεν έχει νόημα να πληρώσω για ήχους που δεν θα χρησιμοποιήσω.. Χώρια και το κλαβιέ που νιώθεις ότι θα σπάσει αν το πιέσεις λίγο παραπάνω.. Οπότε μένει το Nord Lead 2x και το Kurzweil PC3, το ξέρω ότι είναι δύο διαφορετικές κατηγορίες οργάνων (synth το ένα, Workstation το άλλο) αλλά πιστεύω πως 1.000 ευρώ για αυτά που προσφέρει το Kurzweil είναι απίστευτα λίγα!! Και αριστεύει ακριβώς στις κατηγορίες ήχων που θέλω, δηλαδή στα Πιάνα (με το καταπληκτικό Triple Strike και τα υπερλεπτομερή Rhodes), Organs (με την ανανεωμένη KB3 και 9 sliders), Ορχηστρικά (με την ενσωματωμένη επέκταση), και synth (με την VA1). Οπότε, μιας και δεν έχω ένα Hardware Synthesizer να μου καλύπτει αυτές τις κατηγορίες ήχων μάλλον για Kurzweil PC3 το βλέπω...!! Αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε είμαι όλος μάτια...  ;D

 

Edit: Ξέρει κανείς πού μπορώ να δοκιμάσω το PC3 στην Θεσσαλονίκη/Καβάλα?

'Cause I was Raised on Rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω μερικοι εχουν ορεξη βραδιατικα για πολυ μπλα μπλα... 8)

Νομιζω οτι ειμαι ο μοναδικος σε αυτο το ποστ με επιχειρηματα, και επι της ουσιας.

 

Για το CSound τωρα ή τα freeware VST, ποσως με ενδιαφερει αν εχουν καλυτερη συνθεση ηχου απ'το Yamaha MOX, ποτε δεν ειπα οτι το MOX ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει.

Η συγκριση εγινε μεταξυ MOX και Little Phatty.

 

Οσο για την συγκριση Hardware και Software synths, τι να πω?

Εκπληκτικο παραδειγμα... ::)

Κατα τα αλλα τη συγκριση MOX και Little Phatty τη βρισκεις ακυρη...

 

θα σου προτεινα να διαβασεις λιγο μουσικη ιστορια, και συγκεκριμενα το κομματι που γραφει τι εχει προσφερει στη μουσικη τεχνολογια η Yamaha και τι η Moog. Παρε βαθια αναπνοη...

Χαιρομαι που τελικα συμφωνεις μαζι μου, αν και αργησες...3ca06d33f53bd6f323edbfd3b39f7a38.gif

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Αντουάν.

 

Είναι ίσως ο μόνος που τόλμησε να ψελίσει  "...μα ο βασιλιάς είναι γυμνός".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά να φανταστώ Μακρον,ότι ούτε συ είδες το βασιλιά ποτέ,αλλά φαντάζεσαι ότι για να αρέσουν τα ρούχα του σε όλους όσους τον έχουν δει από κοντά και ξέρουν από ρούχα,αυτό θα σημαίνει ότι είναι γυμνός :P βρε τι πάθαμε με την επανάσταση κατά του άδικου κατεστημένου των Mοοg..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Αντουάν.

 

Είναι ίσως ο μόνος που τόλμησε να ψελίσει  "...μα ο βασιλιάς είναι γυμνός".

Είπε όντως κάτι τέτοιο?  ;D  Θα πρέπει να έχεις πολύ ανεπτυγμένες ικανότητες μέντιουμ γιατί από το πολύ... ψέλισμα δεν φάνηκε να λέει απολύτως τίποτα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου