Προς το περιεχόμενο

Κάνει το Moog Little Phatty για Rudess/Sherinian style leads?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε the black sheep οχι δεν κανει για τη δουλεια που το θες το moog.Oι παικτες που αναφερεις και το στυλ μουσικης δεν φημιζονται για τη χρηση αναλογικων synths.Aν μου ελεγες κατι σε πιο vintage π.χ. Emerson/Wakeman 70's prog θα σου ελεγα παρτο με κλειστα ματια.Αρα  μπορεις να κινηθεις σε κατι απο αυτα που σου προτεινει ο Anduan3.Aπο την αλλη ομως θα συμφωνησω οτι αναλογικα συνθεσαιζερ vs ψηφιακα δεν υπαρχει συγκριση.Βαζω ενα παλιο αναλογικο JEN ενος φιλου διπλα σε ενα KORG MICROKORG και το δευτερο ειναι σαν να μην υπαρχει.Φυσικα ολα ειναι θεμα γουστου στυλ και αναγκων. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είχες ποτέ σου αναλογικό συνθετητή;Aν είχες και πέρναγες κάποιες εκατοντάδες ώρες μαζί του, σήμερα θα είχες πολύ διαφορετική άποψη.

Απο τα μεσα των 80s που αγορασα το πρωτο μου synth (DX21) εχουν περασει απο τα χερια μου αρκετα synths. Αναλογικα και μη, απο Kawai, Crumar, Waldorf, Yamaha, Elka, Roland και πολλα αλλα, δικα μου ή γνωστων μου.

Ως και με ενα...Wasp βρεθηκα καποτε ;D (δανεικο).

 

Μια "Α" γνωμη λοιπον μπορω να εχω γυρω απο τα synths, αναλογικα και μη. ::)

Οι "κάποιες εκατοντάδες ώρες" δεν μου λενε τιποτα, ειναι πολυ λιγες για να μου πουν.

 

Πάντως Αντουάν το να μπω στην διαδικασία να συγκρίνω patch ενός moog και ενός motif δεν το περίμενα ποτέ μου...μου φαίνεται τραγικά αστείο...

Φυσικα ειναι αστειο, τι να συγκρινουμε, ενα Fiat Punto με μια Ferrari?

H synth engine ενος Motif ειναι κατι ετη φωτος μπροστα σε δυνατοτητες απο οποιοδηποτε αναλογικο synth, τι συγκρινουμε τωρα, ειμαστε σοβαροι? Συγκρινουμε αναλογικη με ψηφιακη τεχνολογια? ???

 

Αλλο καπελο αν ο ηχος του Χ αναλογικου synth εσενα σου αρεσει πιο πολυ απο ενος Ψ ψηφιακου synth, και αλλο οι δυνατοτητες συνθεσης ηχου που εχει το καθενα.

 

Ο ηχος λοιπον ειναι υποκειμενικη παραμετρος, αλλος τρελαινεται για ψηφιακο ηχο και αλλος για αναλογικο. Αλλος γουσταρει DX7, αλλος προτιμαει Prophet 5, "περι ορεξεως" κλπ κλπ....

 

Αλλα οταν μιλαμε για synths, να ξερουμε τι συγκρινουμε. Αυτο που συγκρινουμε ειναι οι δυνατοτητες συνθεσης ηχου.

Και εκει τι να σου κανει ρε φιλε ενα Moog με 2 Oscillators, 5-6 waves, 1-2 filters και 1 ADSR?? Δηλαδη ημαρτον, τι να συγκρινουμε? Αυτα τα specs ειναι δεκαετιας 70!

Βαλε στο καπακι οτι ειναι μονοφωνικο και monotimbral, και θες σοβαρη συγκριση με το...Motif??088dd138e66ada7ac5c96187922255a7.gif

 

Ειπαμε, γ@μ@τος ο Moog ηχος, δεν αντιλεγω, αλλα το συγκεκριμενο synth ειναι περιορισμενο οσον αφορα την συνθεση και γκαμα του ηχου σε συγκριση με ψηφιακα synths, μη λεμε οτι θελουμε.

 

Αν εσένα γεμίζει το αυτί σου με μια πλαστική ψηφιακούρα οκ, άσε μας εμάς τους ρομαντικούς να αναζητούμε άλλα πράματα...

Δεν φανταζεσαι τι "πλαστική ψηφιακούρα" εχεις ακουσει σε δισκους νομιζοντας οτι ακους αναλογικα synths... ;D

Να σου υπενθυμισω οτι ζουμε στο 2011, οχι στα 80s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μονο ενα συνθ που λετε....

 

το λενε moog little phatty.....

 

 

και γ.......ει.......  8)

 

 

 

και φυσικα δεν παιζω μεταλ....κανα nord νομιζω θα ηταν οτι πρεπει για την περιπτωση του φιλου.

2+2=5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια "Α" γνωμη λοιπον μπορω να εχω γυρω απο τα synths, αναλογικα και μη. ::)

 

Xαίρομαι.

Για πέσμου λοιπόν και μένα που έχω μείνει πίσω στο 80 κολλημένος και έχω χάσει ο άμοιρος κάθε επαφή με την τεχνολογία, μπορεί να συγκριθεί ένα μπάσο από ένα pro one ή από ένα arp odyssey ή από ένα andromeda ή από ένα voyager, με ένα μπάσο απο το υπερδιαστημικό motif;Tόσα συνθ περάσανε από τα χέρια σου, την εμπιστεύομαι την γνώμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμη του Moog ειναι ΥΠΕΡβολικη, κατι σαν τo Apple Mac

Ανοίγεις πολλά παράλληλα μέτωπα...και δεν θα σε πάρει... ;D ;D

ούτε Apple Mac είχες ποτέ φαντάζομαι...αλλά το είδες σε φίλους ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μπορεί να συγκριθεί ένα μπάσο από ένα pro one ή από ένα arp odyssey ή από ένα andromeda ή από ένα voyager, με ένα μπάσο απο το υπερδιαστημικό motif;

Ναι μπορει (πλεον) να συγκριθει, και το 99% των ακροατων δεν θα παρει χαμπαρι. Αλλα για να ειμαι δικαιος, φυσικα ενα Moog εχει καλυτερο μπασο απο καποιο ψηφιακο synth.

 

Αυτο απ'την αλλη δεν λεει πολλα, τουλαχιστον για τους περισσοτερους πληκτραδες που δεν αγοραζουν synths συμφωνα με το ποσο καλο...μπασο μπορουν να παραγουν ::)

Ενα synth συνηθως το αγοραζεις για τη δυνατοτητα του να δημιουργει εκατονταδες/χιλιαδες ηχους, οι bass ηχοι ειναι μια μικρη κατηγορια μονο.

 

Aν δεν εισαι πληκτρας αποκλειστικα της dance σκηνης, το Moog απο μονο του (σου) ειναι κατι παραπανω απο λιγο. Ξαναλεω, εξαιρετικα bass & leads, αλλα ως εκει. Σαν extra synth στο "οπλοστασιο" σου λεει, αλλα και παλι η τιμη του ειναι απιστευτα υψηλη συμφωνα με αυτα που προσφερει. Προσωπικα θα γουσταρα να ειχα ενα Voyager.

Αλλα οχι ρε φιλε, το να δωσω 2500-3000€ ??? για ενα μονοφωνικο/monotimbral synth μονο και μονο για τα....μπασα του (και το ονομα του), το θεωρω τρελα! H τιμη του ειναι ε-ξω-φρε-νι-κη!

3000€ πουλανε το Korg Kronos!!! Ειμαστε σοβαροι?91crazy.gif

 

Ανοίγεις πολλά παράλληλα μέτωπα...και δεν θα σε πάρει... ;D ;D

ούτε Apple Mac είχες ποτέ φαντάζομαι...αλλά το είδες σε φίλους ;)

Ουτε Apple ειχα ποτε μου, ειχα ομως αναλογα της Apple PCs που κοστιζαν τα μισα λεφτα και καναν τα ιδια, να μη σου πω περισσοτερα πραγματα απο ενα Apple. Για την ιστορια, το πρωτο μου PC το αγορασα το 1987 (Olivetti Prodest PC1). Ωραια τα Apple, αλλα ακριβα γι αυτα που προσφερουν, κι αυτο ειναι fact, οσοι εχουν την παραμικρη ιδεα γυρω απ'τα PCs το γνωριζουν. 

(εσυ Marathon φανταζομαι εχεις και Mac και iPhone εε?.... ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε ρε παιδιά, δυο-τρεις μέρες έλειψα και πάει το thread, από "Κάνει το Moog Little Phatty για Rudess/Sherinian style leads?" έγινε σε "Αναλογικό vs Ψηφιακό synth", "Are Moogs overpriced?" και "Mac vs PC"... Επειδή δεν νομίζω να υπάρχει έλειψη τέτοιων threads ούτε στο διαδίκτυο γενικότερα αλλά ούτε και στο Noiz ειδικότερα ας συζυτήσουμε κάτι πιο ουσιώδες, όπως το τι synth να πάρω.... ;D Λοιπόν, καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Συνεχίζοντας, συμφωνείτε όλοι στις απαντήσεις σας ότι το Little Phatty δεν θα ανταποκριθεί στις προσδοκίες μου (κρίμα όμως γιατί εκείνη η Redback Edition του Thomann με έκανε να βλέπω εφιάλτες τα βράδια...). Γύρισα λοιπόν και εγώ την προσοχή μου (γιατί το βλέμμα μου παραμένει καθηλωμένο στην ατελείωτη ομορφιά αυτού του....του........ του αριστουργήματος ;D) σε κάτι διαφορετικό, και πιο συγκεκριμένα το Nord Lead 2x, όπως πρότεινε και ένας φίλος νωρίτερα.. Πιστεύετε ότι αυτό θα ανταποκριθεί στα Leads, Μπάσσα και Pads που θέλω? Και αν όχι, έχετε κάτι άλλο να προτείνετε? Να πω ότι προσωπικά μου αρέσει πολύ η διάταξη των χειριστηρίων και το User Interface, το μέγεθός και το βάρος του και γενικά η όλη του παρουσία σαν όργανο (όπως φυσικά και το ..θρυλικό κόκκινο χρώμα του!!). Επίσης, υπάρχει καμία σύγκριση με το Nord Wave? Θα ταίριαζε καλύτερα το δεύτερο για τη δουλειά που το θέλω? Τέλος, σκεφτόμουν και το ενδεχόμενο να πάρω ένα Workstation της τάξεως των 1.000 ± Ευρώ προς το παρόν (και πιο συγκεκριμένα το Korg M50) και να πάρω αργότερα (σε κανένα-δυο χρόνια δηλαδή) έναν dedicated συνθετητή για να κάνω και καλύτερα τη δουλειά μου. Θα με καλύψει το M50 σε πιάνα (ακουστικά και ηλεκτρικά), Organs, ορχηστρικά και, πάνω απ' όλα, Leads, μπάσσα και Pads? Ξέρω ότι όλα αυτά θα μου τα κάλυπτε ένα PC3 και με το παραπάνω αλλά, δεν ξέρω γιατί, επιμένω να περιμένω μέχρι να ανακοινωθεί η επόμενη ναυαρχίδα της Kurzweil και μέχρι τότε να μαζεύω χρήματα για εκείνο... Ό,τι προτάσεις έχετε ελεύθερα! :)

 

Υ.Γ:

Ουτε Apple ειχα ποτε μου, ειχα ομως αναλογα της Apple PCs που κοστιζαν τα μισα λεφτα και καναν τα ιδια, να μη σου πω περισσοτερα πραγματα απο ενα Apple. Για την ιστορια, το πρωτο μου PC το αγορασα το 1987 (Olivetti Prodest PC1). Ωραια τα Apple, αλλα ακριβα γι αυτα που προσφερουν, κι αυτο ειναι fact, οσοι εχουν την παραμικρη ιδεα γυρω απ'τα PCs το γνωριζουν. 

(εσυ Marathon φανταζομαι εχεις και Mac και iPhone εε?.... ;D)

 

Επειδή και Mac έχω και iPod, δύο για την ακρίβεια, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι η ποιότητα ενός αντικειμένου, είτε αυτό είναι υπολογιστής, είτε κινητό, είτε Synthesizer, είτε αυτοκίνητο, πάει πολύ παραπέρα από τα χαρακτηριστικά του στο χαρτί... Ναι, μπορεί και ένα Fiat 500 να πιάνει τα 300 km/h βάζοντάς του έναν κινητήρα από αεροπλάνο, θα το προτιμούσες από μία Ferrari? Πληρώνεις για πολύ περισσότερα από έναν επεξεργαστή, έναν σκληρό δίσκο, μια κάρτα γραφικών και, φυσικά, το όνομα..... ;)

'Cause I was Raised on Rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και Mac έχω και iPod, δύο για την ακρίβεια, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι η ποιότητα ενός αντικειμένου, είτε αυτό είναι υπολογιστής, είτε κινητό, είτε Synthesizer, είτε αυτοκίνητο, πάει πολύ παραπέρα από τα χαρακτηριστικά του στο χαρτί... Ναι, μπορεί και ένα Fiat 500 να πιάνει τα 300 km/h βάζοντάς του έναν κινητήρα από αεροπλάνο, θα το προτιμούσες από μία Ferrari? Πληρώνεις για πολύ περισσότερα από έναν επεξεργαστή, έναν σκληρό δίσκο, μια κάρτα γραφικών και, φυσικά, το όνομα..... ;)

Καλα, αστο τωρα μην ανοιξουμε αυτο το θεμα γιατι θα παει μακρια η βαλιτσα. Το παραδειγμα του Fiat με...κινητηρα αεροπλανου ειναι εντελως "αλλου". Ευχομαι μονο μη παρεις αναποδες στροφες καμια μερα και καταλαβεις οτι πληρωσες περιπου "φυκια για μεταξωτες κορδελες." ;D

 

Στο θεμα μας τωρα. Το M50 ειναι εξαιρετικο synth, το εχω και γω (σε πρασινακι ;D) και ο ηχος του ειναι superb.

Αντε παρε μια αποφαση επιτελους και ξοδεψε αυτα τα αναθεματισμενα 1000€ καπου που θα πιασουν τοπο ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε παρε μια αποφαση επιτελους και ξοδεψε αυτα τα αναθεματισμενα 1000€ καπου που θα πιασουν τοπο ;D ;D

 

Αυτά τα "αναθεματισμένα 1.000€" που λες εγώ, ένας μαθητής 15 χρονών που ζει στην επαρχία, έκανα πάνω από ένα χρόνο να τα μαζέψω οπότε επέτρεψέ μου να θέλω να σιγουρευτώ ότι θα ξοδευτούν όσο το δυνατόν καλύτερα..... ;)

'Cause I was Raised on Rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου