Προς το περιεχόμενο

combo ενισχυτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια για προτεινετε κανα combo ενισχυτη.50-100watt' date='λαμπατος..οτι τιμη ναναι αρκει να παιζεις απο jazz-blues mexri rock ante hard rock...ποιον θα αγοραζατε,μαρκα και μοντελο...[/quote']

 

Ειπες απο 2000-2500 :wink: (ο Boogie ειναι πολυ ακριβοτερος μια και αφου δε βγαινει ο Mark 3 πια θα πρεπει να παρεις ειτε τον Mark 1 ειτε τον Μark 4 που ...τσουζουν :lol: )

 

Παντως για τα ειδη που αναφερεις ο RIVERA θα σου αρεσει περισσοτερο ,ειναι πιο ζεστος ενισχυτης & το βρωμικο καναλι του ειναι δραματικα καλυτερο απο του Mark (πολυ πιο "γεματο" χωρις το ενοχλητικο κομπρεσσαρισμα του Boogie)

 

Ο Mark 3 ειναι κλασσικος ενισχυτης "παλετα" δηλ. εκμεταλευεσαι τα απιστευτα (& "ουδετερα") καθαρα του (& το κτηνωδες headroom) για να παιζεις με "πεταλακια" & εφε :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

απλα εχω βρει τον mark III σε καλη τιμη μεταχειρισμενο..επιμενεις σε rivera δηλαδη?ειδα στο gear list παντως superfunk οτι εχεις και rivera kai mark III..τι παιζεις με τον εναν και τι με τον αλλον?thanks...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια παιζω αλλα σιγουρα δεν παιζω blues & rock ! :wink:

Παιζω παντως κατα 90% ΚΑΘΑΡΑ & με αρκετα εφε (τρεμολο & delay κυριως) οποτε το τεραστιο headroom του Boogie μου παει γάντι.Χρησιμοποιω δε μονο το καθαρο του καναλι (προσωπικα προτιμω τα "γκαζια" μου να ειναι απο πεταλι μια και σε οτιδηποτε ενσιχυτη εχω παιξει με εξαιρεση τον Rivera τα "βρωμικα" καναλια δεν μου αρεσουν καθολου).

 

Αν εχεις βρει τον Mark 3 κατω απο 2000 ευρω παρτον (εξαλλου παντα θα μπορεις να βγαλεις οτι βρωμικο ηχο θελεις με ενα πεταλακι :wink: )

Ειναι ενας κλασσικος ενισχυτης (πολυ καλυτερος απο τον MARK 4) & αποκλειεται να σε απογοητευσει...

 

(Τον Quiana τον πούλησα λογω...βαρους :lol: )

 

Κατι ακομα που πρεπει να λαβεις υπ'οψιν ειναι οτι ο Rivera ειναι 2Χ12 ενω ο MARK 3 ειναι 1X12 (προσωπικα προτιμω τον συγκεντρωμενο ηχο μιας καμπινας 1χ12 απο οτιδηποτε αλλο συνδιασμο 2χ12,4χ12 ,αλλα δεν ειναι τα γουστα ολων ιδια :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ακομα που πρεπει να λαβεις υπ'οψιν ειναι οτι ο Rivera ειναι 2Χ12 ενω ο MARK 3 ειναι 1X12 (προσωπικα προτιμω τον συγκεντρωμενο ηχο μιας καμπινας 1χ12 απο οτιδηποτε αλλο συνδιασμο 2χ12' date='4χ12 ,αλλα δεν ειναι τα γουστα ολων ιδια :wink: )[/quote']

 

SF περίεργο που το λες αυτό, θα υποψιαζόμουν ότι για το στυλ που παίζεις μια open back 2X12 θα ήταν πιο κατάλληλη.

 

Μια Vox με 2 Alnico Blue π.χ. ?? :wink:

 

Από την άλλη καταλαβαίνω αυτό που λες για το projection της 1Χ12, ειδικά με ένα γαϊδούρι μεγάφωνο. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΝΤΑ open back αλλα με ΕΝΑ μεγαφωνο (γαϊδουρι βεβαιως-βεβαιως) οι closed back καμπινες δεν μου αρεσουν καθολου (μου λειπει ο "αερας") :wink:

 

Οι 2χ12 ενισχυτες μπορει οταν παιζεις να σου ακουγονται πιο 3D οταν ΓΡΑΦΕΙΣ ομως το Punch & clarity μιας 1χ12 καμπινας δεν παιζεται... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 2χ12 ενισχυτες μπορει οταν παιζεις να σου ακουγονται πιο 3D οταν ΓΡΑΦΕΙΣ ομως το Punch & clarity μιας 1χ12 καμπινας δεν παιζεται... :wink:

 

Σωστά, γι'αυτό χρησιμοποιείς και τα δύο! :wink:

 

Ή, μια 1Χ12 'ξερή' + speaker simulation για 1-2 ακόμα κανάλια και μετά κάνεις πάρτυ στη μίξη. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτα παθαινει κανεις οταν δεν χρησιμοποιει κομματα.. :oops:

 

εννοούσα

 

" Οι 2χ12 ενισχυτες μπορει οταν παιζεις να σου ακουγονται πιο 3D ,οταν ΓΡΑΦΕΙΣ ομως το Punch & clarity μιας 1χ12 καμπινας δεν παιζεται... "

 

τα 2 μεγαφωνα παντα που ακουγονται out of phase & οχι τοσο "ευκρινη" οσο το ενα οταν γραφω...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου