Προς το περιεχόμενο

Cubase και 4πυρηνοι επεξεργαστες


messalion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ΟΛΟΥΣ και σε ΟΛΕΣ "Γωγω γυρνα πισω μας λειπεις :D "

 

Γινεται ή υπαρχει καποιος τροπος ωστε το cubase να χρησημοποιει ΟΛΗ την επεξεργαστικη ισχυ ενος επεξεργαστη ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να το φλομώσεις στα plug-ins. :D

 

Γιατί, δεν το κάνει τώρα;

Εχω ενα gadget στον υπολογιστη που μου λεει το cpu usage.... και οταν ανοιγω το cubase δειχνει το εξης

CORE1:50%

CORE2:8%

CORE3:8%

CORE4:8%

 

Οτι και να κανω μεσα στο cubase (φορτωνω/ξεφορτωνω καναλια και plug ins) ΜΟΝΟ ο core1 αλλαζει....Οι υπολοιποι μενουν ως εχουν..... πραγμα που οπως καταλαβαινω (αν κανω λαθος πειτε μου) το DAW χρησημοποιει μονο τον εναν πυρηνα και φυσικα αυτο με περιοριζει γιατι μετα απο τα 6-8 καναλια εχω peek στο cubase και δεν μπορω να δουλεψω γιατι κολλαει.....

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου σου δειχνει

CORE1:50%

CORE2:8%

CORE3:8%

CORE4:8%

σημαινει οτι χρησιμοποιει και τους 4 πυρηνες.

 

Τσεκαρε το και απο το "Διαχειριση εργασιων/Διεργασιες", δεξι κλικ πανω στη διεργασια του Cubase και κλικ στο "ορισμος συναφειας", θα δεις κατι σαν κι αυτο:

 

CPU.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα καλοι μου φιλοι.

Το πως ενα μουσικο προγραμμα διαχειριζεται τους πυρηνες για να εκτελεσει τις εκαστοτε εργασίες (και οχι μονο) ειναι θέμα του μουσικου προγράμματος,

Δεν υπαρχει καποιος τροπος η καποια ρυθμιση.

 

Οτι και να κανεις εσυ φιλε οδηγε (χρηστη) οι πυρηνες θα χρησιμοποιουνται ανάλογα με το πώς εχει γραφτει το προγραμμα και πως δυναται να τους εκμεταλλευτει.

Δεν ξερω για ποια εκδοση του cubase μιλας γιατι απο μια εκδοση κα μετα, νομιζω την 4 μπορει το cubase να εκμεταλλευτει πολυπύρηνους επεξεργαστές.

 

Παντως υπαρχουν πολλα θεματα με τα daws και αναλογα ποιο plug in χρησιμοποιειται , ιδιαίτερα physical modeling plugins και virtual synths που καταναλωνουν μεγαλη επεξεργαστικη ισχυ απο εναν απο τους πυρηνες  και αναλογα με την στιγμιαια κατανομη των υπολοιπων στοιχειων του project σου μπορει ενας απο τους πυρηνες ενω οι αλλοι ειναι πιο ελευθεροι να καταπονηθει και να αρχισουν τα κολληματα.

  Μην νομιζεις οτι αυτα αλλα και αλλα προγραμματα περαν απο μουσικα ειναι τέλεια optimized για να χρησιμοποιουν πολλους πυρήνες και γινεται συνεχομενα η τέλεια κατανομη.

 

Ιδιαιτερα στα μουσικα μπορεις να βρεις αρθρα googlarontas που εξηγουν ατελειες.

Και εγω καμμια φορα ετσι χαζευω και τα διαβαζω γι αυτο ειμαι χαζος.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου σου δειχνει

CORE1:50%

CORE2:8%

CORE3:8%

CORE4:8%

σημαινει οτι χρησιμοποιει και τους 4 πυρηνες.

 

Όχι ακριβώς, και οι 4 χρησιμοποιούνται από ΚΑΠΟΙΑ processes, όχι απαραίτητα από το Cubase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου σου δειχνει

CORE1:50%

CORE2:8%

CORE3:8%

CORE4:8%

σημαινει οτι χρησιμοποιει και τους 4 πυρηνες.

 

Όχι ακριβώς, και οι 4 χρησιμοποιούνται από ΚΑΠΟΙΑ processes, όχι απαραίτητα από το Cubase.

Ακριβως....Οτι και να κανω οι αλλοι 3 μενουν ως εχουν....ΜΟΝΟ ο 1ος αλλαζει

 

καλημερα καλοι μου φιλοι.

Το πως ενα μουσικο προγραμμα διαχειριζεται τους πυρηνες για να εκτελεσει τις εκαστοτε εργασίες (και οχι μονο) ειναι θέμα του μουσικου προγράμματος,

Δεν υπαρχει καποιος τροπος η καποια ρυθμιση.

 

Οτι και να κανεις εσυ φιλε οδηγε (χρηστη) οι πυρηνες θα χρησιμοποιουνται ανάλογα με το πώς εχει γραφτει το προγραμμα και πως δυναται να τους εκμεταλλευτει.

Δεν ξερω για ποια εκδοση του cubase μιλας γιατι απο μια εκδοση κα μετα, νομιζω την 4 μπορει το cubase να εκμεταλλευτει πολυπύρηνους επεξεργαστές.

 

Παντως υπαρχουν πολλα θεματα με τα daws και αναλογα ποιο plug in χρησιμοποιειται , ιδιαίτερα physical modeling plugins και virtual synths που καταναλωνουν μεγαλη επεξεργαστικη ισχυ απο εναν απο τους πυρηνες  και αναλογα με την στιγμιαια κατανομη των υπολοιπων στοιχειων του project σου μπορει ενας απο τους πυρηνες ενω οι αλλοι ειναι πιο ελευθεροι να καταπονηθει και να αρχισουν τα κολληματα.

  Μην νομιζεις οτι αυτα αλλα και αλλα προγραμματα περαν απο μουσικα ειναι τέλεια optimized για να χρησιμοποιουν πολλους πυρήνες και γινεται συνεχομενα η τέλεια κατανομη.

 

Ιδιαιτερα στα μουσικα μπορεις να βρεις αρθρα googlarontas που εξηγουν ατελειες.

Και εγω καμμια φορα ετσι χαζευω και τα διαβαζω γι αυτο ειμαι χαζος.

Δλδ με λιγο πιο απλα λογια.....Εσυ λες οτι το cubase (5.1) οτι θα "τρεξει" και τους υπολοιπους πυρηνες οταν φορτωσω καποιο plug in ? Γιατι αυτο δεν μου "διαβαζεται" και τοσο σωστο

 

Η steinberg λεει οτι στην εκδοση 5 και μετα το DAW της υποστοιριζει πολυπυρινους επεξεργαστες και μαλιστα σε διαφορα φορα αναφερουν οτι ποσο καλη δουλεια εχουν κανει που σε παλιοτερα μηχανηματα μπορουν να τρεξουν καλυτερα πιο νεες εκδοσεις...

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Εσυ λες οτι το cubase (5.1) οτι θα "τρεξει" και τους υπολοιπους πυρηνες οταν φορτωσω καποιο plug in ?

 

Που το ειπα αυτο ρε φιλε?

Ειναι σαφεστατα αυτα που ειπα , δεν χρηζουν επεξηγησης.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Εσυ λες οτι το cubase (5.1) οτι θα "τρεξει" και τους υπολοιπους πυρηνες οταν φορτωσω καποιο plug in ?

 

Που το ειπα αυτο ρε φιλε?

Ειναι σαφεστατα αυτα που ειπα , δεν χρηζουν επεξηγησης.

Επειδη δεν καταλαβα ακριβως τι εγραψες γι'αυτο ειπα να το ρωτησω με πιο.....απλα λογια...

Ας ξαναπροσπαθησουμε λιγο

Το πως ενα μουσικο προγραμμα διαχειριζεται τους πυρηνες για να εκτελεσει τις εκαστοτε εργασίες (και οχι μονο) ειναι θέμα του μουσικου προγράμματος,

Δεν υπαρχει καποιος τροπος η καποια ρυθμιση.

 

Αρα το cubase 5 ειναι γραμμενο ωστε να χρησημοποιει μονο τον εναν πυρηνα ? Εφοσον σε εμενα κανει κατι τετοιο ? ή εσυ και καποιος αλλος εχει παρατηρησει κατι το διαφορετικο ?

Οτι και να κανεις εσυ φιλε οδηγε (χρηστη) οι πυρηνες θα χρησιμοποιουνται ανάλογα με το πώς εχει γραφτει το προγραμμα και πως δυναται να τους εκμεταλλευτει.

Δεν ξερω για ποια εκδοση του cubase μιλας γιατι απο μια εκδοση κα μετα, νομιζω την 4 μπορει το cubase να εκμεταλλευτει πολυπύρηνους επεξεργαστές.

Για τον λογο οτι το εχω διαβασει και εγω οτι μπορει να χρησημοποιησει και τους υπολοιπους επεξεργαστες εφτιαξα αυτο το θρεντ ρωτωντας τι πρεπει να κανω για να δουλεψει στον δικο μου...

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπημενε μου messaliona, οχι, το cubase 5 ειναι γραμμενο για να χρησιμοποιεί  και τους τεσσερις πυρήνες σε καποιες διεργασίες, κυρίως επειδή αυτα τα προγράμματα κανουν rendering στον ηχο σε πραγματικο χρόνο κατα την ηχογραφηση και την αναπαραγωγη, οι πυρηνες υποβοηθουν τη διαδικασια, αφου αυτη μοιραζεται στους πυρηνες λογω του οτι το προγραμμα ειναι γραμμενο για να χρησιμοποιει πολλα threads.

 

τωρα οπως δουλευειες εσυ το project σου προφανως και για τις αλλες midi κλπ διεργασιες , το προγραμμα κρινει οτι επαρκει ενα thread (εξαρταται και απο την δυναμη του επεξεργαστη σου, προφανως θα εχεις καλο επεξεργαστη) και γι αυτο τον φορτωνει περισσοτερο απο τους αλλους, οι διακυμανσεις των αλλων πυρηνων εικαζω οτι ειναι χαμηλοτερες γιατι περιοριζονται μονο στο audio streaming, θα χρησιμοποιουνται σιγουρα, απλα πολυ λιγοτερο γιατι προφανως τα αρχεια ηχου σου, τοσο θα χρειαζονται.

 

Τωρα αν παρατηρεις καποιο peak που σου δημιουργει κλιπ, προφανως ενα αλλο plug in που χρησιμοποιεις λογω της συναφειας τυγχανει να χρησιμοποιει και αυτο τον πυρηνα που φορτωνεται περισσοτερο γιατι γινεται allocation στον ιδιο και δεν γινεται σε εναν αλλο που ειναι λιγοτερο φορτωμενος.

 

Αυτο μπορεις να το εντοπισεις απο τις διεργασιες, να δεις ποιο plug in χρησιμοποιει τον πυρηνα , ας πουμε τον πυρηνα 1 και να ορισεις απο την συναφεια να πηγαινει στον 4.

 

αλλα θα το κανεις αυτο κάθε φορα? Δεν ειναι μια ρυθμιση που μενει οταν κλεισεις το pc η και το προγραμμα και ξαναφορτωσεις το project. Θα πρεπει να το ξανακανεις.

 

Μαλλον αυτο γινεται στην περιπτωση που ανεφερες.

Δεν το θεωρω προβλημα , το θεωρω ενα θεμα που συμβαινει μιας και ανοιγοντας διαφορετικα προγραμματα και plug ins μπορει να μην γινει η τελεια κατανομη.

 

Διαβασε ακαδημαϊκα μερικα πραγματα αν θες εδω,

 

http://www.soundonsound.com/sos/jan08/articles/pcmusician_0108.htm

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου